Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PIII/1/443-31/06
z 24 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PIII/1/443-31/06
Data
2006.10.24



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
import usług
miejsce świadczenia usług
usługi


Pytanie podatnika
Czy usługi za korzystanie z autostrad, za które obciąża podatnika kontrahent niemiecki oraz usługi związane z obsługą administracyjną transakcji dokonanych z ww. kontrahentem stanowią import usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm) po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zaliczenia do importu usług obciążeń z tytułu korzystania z autostrad na terenie Niemiec oraz z tytułu świadczonych przez kontrahenta z Niemiec usług administracyjnych.

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27.07.2006 r. (data wpływu do tut. organu 31.07.2006 r.) uzupełnionym pismem z dnia 29.09.2006 r. (data wpływu do tut. organu 02.10.2006 r.) podatnik zwrócił się do tutejszego organu o udzielenie interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi transportu międzynarodowego. W ramach działalności świadczy usługi transportowe na rzecz niemieckiego kontrahenta. W związku ze świadczeniem przedmiotowych usług podatnik ponosi opłaty za korzystanie z autostrad, za które zapłata następuje za pomocą karty Shell ww. kontrahenta. Następnie niemiecki kontrahent obciąża podatnika powyższymi opłatami w wystawionym na jego rzecz rachunku, na którym wskazuje numer NIP podatnika, pod którym został zidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych stosując do powyższej transakcji 0 % stawkę podatku od towarów i usług. Jednocześnie kontrahent z Niemiec obciąża podatnika kosztami dotyczącymi obsługi administracyjnej związanej z rozliczeniem tankowania paliwa na terenie Niemiec, za które płatność dokonywana jest kartą paliwową Shell kontrahenta niemieckiego, prowizji za opracowanie zwrotu podatku VAT.

Treść zapytania i stanowisko podatnika

Czy usługi za korzystanie z autostrad, za które obciąża podatnika kontrahent niemiecki oraz usługi związane z obsługą administracyjną transakcji dokonanych z ww. kontrahentem stanowią import usług.

Zdaniem podatnika opłaty za korzystanie z autostrad nie są importem usług natomiast usługi administracyjne stanowią import usług.

Informacja o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego.

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o imporcie usług rozumie się przez to świadczenie usług, z tytułu wykonania, których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. wyżej ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (...).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Z cyt. wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że podatkowi od towarów i usług podlegają wyłącznie te transakcje (dostawa towarów i świadczenie usług), które traktowane są w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, jako mające miejsce na terytorium kraju (Polski). Należy, bowiem wyjaśnić, iż polskie ustawodawstwo regulujące podatek od towarów i usług, na wzór VI Dyrektywy Rady Unii Europejskiej z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych- wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC), zawiera rozbudowane regulacje dotyczące miejsca świadczenia, określając tym samym miejsce (kraj), w którym dochodzi do opodatkowania danej czynności. W polskim podatku od towarów i usług, regulacje dotyczące miejsca świadczenia, określające tym samym miejsce (kraj), w którym dochodzi do opodatkowania danej czynności, zostały zawarte w art. 22-28 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług oraz w rozdziale 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.)

Na podstawie powyższych przepisów należy stwierdzić, iż przy imporcie usług nie jest istotne, gdzie zagraniczny usługodawca świadczy swoją usługę, lecz czy w świetle przepisów decydujących o miejscu świadczenia- miejscem opodatkowania jest Polska. Z regulacji tych wynika również, iż w sytuacji, gdy miejsce świadczenia danej usługi nie jest określone przepisem szczególnym, zastosowanie ma ogólna zasada wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z cyt. wyżej art. 27 ust. 1 ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi- miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności- miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Biorąc pod uwagę powyższy przepis przy dokonywaniu oceny, czy określona usługa podmiotu zagranicznego dla usługobiorcy krajowego, stanowi import usług należy przede wszystkim stwierdzić, gdzie w świetle powyższego przepisu, podlega opodatkowaniu ta usługa.

Analiza wyżej podniesionych regulacji prawnych dotyczących miejsca świadczenia usług, wskazuje, że miejsce świadczenia usług dotyczących obciążeń za korzystanie z autostrad określa właśnie ta zasada ogólna. W świetle powyższego o ile opłaty za przejazd, które są refakturowane przez kontrahenta niemieckiego na rzecz podatnika, który świadczy na jego rzecz usługi transportowe dotyczą autostrad położonych poza terytorium Rzeczypospolitej (na terenie Niemiec) to w takim przypadku miejsce świadczenia usług znajduje się poza terytorium Polski. Oznacza to, iż wymienione powyżej usługi dotyczące obciążeń za korzystanie z autostrad nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, a w związku z tym nie mogą stanowić importu usług.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 przepis ust. 3 stosuje się do usług: (...); prawniczych, rachunkowo- księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1.).

W świetle powyższego o ile usługi administracyjne związane z opracowaniem przez niemiecką firmę mającą siedzibę w Niemczech rozliczeń transakcji dokonanych z firmą podatnika dotyczące m. in. rozliczeń za paliwo tankowane na kartę paliwową Shell ww. kontrahenta są usługami wymienionymi w art. 27 ust. 4 pkt 3 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług tj. usługami rachunkowo- księgowymi (PKWiU 74.1) to miejscem opodatkowania przedmiotowych usług jest Polska a w związku z tym ww. usługi stanowią import usług.

Jednocześnie tut. organ informuje, iż do dokonania właściwej klasyfikacji usługi zobowiązany jest sam podatnik. W przypadku wątpliwości dotyczących prawidłowości zaklasyfikowania usługi podatnik może zwrócić się do Urzędu Statystycznego 93-176 Łódź, ul. Suwalska 29.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj