Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/334/Z/K/06
z 11 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/334/Z/K/06
Data
2006.12.11



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
sprzedaż


Pytanie podatnika
W miesiącu sierpniu zakupiła Pani wspólnie z mężem spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego z przeznaczeniem na działalność gospodarczą. Zakupiony lokal udokumentowany aktem notarialnym został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W miesiącu październiku lokal został sprzedany. Według Pani:od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nie trzeba było odprowadzać zryczałtowanego 10% podatku dochodowego, lecz należało go rozliczyć w ramach przychodów z działalności gospodarczej


Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - przychodami z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1.500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi, - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia, a wartością wynikającą z dokumentu stwierdzającego nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, którego wartość początkową dla celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych ustalono zgodnie z art. 22g ust. 10, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 dokonanych od tego prawa lub udziału w takim prawie.

Zgodnie z przedstawionymi przepisami sprzedaż lokalu użytkowego wykorzystywanego do prowadzonej działalności gospodarczej i będącego środkiem trwałym, na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, stanowi przychód z tytułu działalności gospodarczej, tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jako przychód z działalności gospodarczej sprzedaż ta powinna być wykazana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Dochód z tego tytułu, zgodnie z art. 24 ust. 2 ww. ustawy, ustalany jest jako różnica między przychodem ze sprzedaży lokalu użytkowego a wartością początkową wykazaną w ewidencji, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od tego lokalu. Tak obliczony dochód powinien być wykazany w deklaracji miesięcznej jako dochód z działalności gospodarczej i winien podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 27 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym.

Jednocześnie zauważyć należy, iż od przychodu uzyskanego ze sprzedaży w/w lokalu nie ustala się ryczałtu w wysokości 10%, gdyż nie mają w przedmiotowej sprawie zastosowania przepisy regulujące poruszane kwestie (tj. art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W oparciu o powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew podziela Pani stanowisko przedstawione we wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj