Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPP-443-114/06/RK
z 18 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPP-443-114/06/RK
Data
2007.01.18



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Czy usługa transportowa wykonana na terytorium Francja - Polska podlega opodatkowaniu podatkiem 22 % ?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20.11.2006r. (data wpływu do urzędu – 23.11.2006r.) jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca, prowadzi działalność gospodarczą między innymi w zakresie towarowego transportu drogowego krajowego i międzynarodowego. W związku z wykonywaniem usług transportowych, Wnioskodawca otrzymał zlecenie od podmiotu polskiego zarejestrowanego i posiadającego NIP wydany przez organy polskie na wykonanie usługi transportowej na trasie Francja – Polska. Przedmiotem usługi był przewóz książek dla kontrahenta rosyjskiego, taka adnotacja znajduje się na dokumencie CMR. Ponieważ przedmiotowe zlecenie na wykonanie usługi dotyczyło transportu na odcinku Francja – Polska i zleceniodawcą był kontrahent Polski, zgodnie z art. 27 ustawy o VAT, Wnioskodawca zastosował stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%. Kontrahent polski, dla którego Wnioskodawca wystawił fakturę, zakwestionował stawkę podatku w wysokości 22%, ponieważ stwierdził, iż jest to część usługi transportu międzynarodowego. Na tę okoliczność, zleceniodawca dosłał Wnioskodawcy, dokumenty SAD i CMR potwierdzające dostarczenie przedmiotowego ładunku do kontrahenta rosyjskiego.

Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Wnioskodawcy, usługa wykonana na terytorium Francja-Polska, podlega opodatkowaniu stawką 22%.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:• art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 27 ust. 2 pkt 2, art. 28 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W przypadku świadczenia usług transportowych zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy, miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Według art. 28 ust. 1 ustawy, w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej „wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów”, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3. W przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca wykonał na zlecenie polskiego podmiotu - usługę transportową, na trasie dwóch różnych państw członkowskich. O charakterze usługi decyduje między innymi zgodny zamiar stron kształtujących dany stosunek prawny, a ten można określić na podstawie treści dokumentów np. umów i faktur. W tym wypadku zlecenie oraz faktura VAT wystawiona przez Wnioskodawcę (przewoźnika) dowodzą, że zgodnym zamiarem stron oraz sposobem zaspokojenia określonej potrzeby usługobiorcy było wykonanie usługi przewozu towarów z Francji do Polski. W związku z tym, w analizowanej sytuacji, zgodnie z cytowanym wyżej art. 28 ust. 1 ustawy, mamy do czynienia z usługą tzw. wewnątrzwspolnotowego transportu towarów. Ponieważ nabywca usługi podał numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku na terytorium Polski - miejscem świadczenia usługi transportu wewnątrzwspolnotowego jest Polska, gdzie zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku dla tej usługi wynosi 22 %.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj