Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
IUS.PO/423/4/EK/2006
z 27 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUS.PO/423/4/EK/2006
Data
2006.11.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
licencja
odliczenie od dochodu
program komputerowy


Pytanie podatnika
Jakie wymogi powinien spełniać dokument potwierdzający innowacyjność technologii, uprawniający podatnika do skorzystania z odliczenia na podstawie art. 18b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Spółka zamierza nabyć licencje na używanie nowego programu komputerowego, które zaliczone zostaną do wartości niematerialnych i prawnych. W związku z zakupem licencji Spółka zamierza również skorzystać z ulgi podatkowej na podstawie art. 18 b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)

Na tle opisanego stanu faktycznego wnioskodawca formułuje stanowisko, iż dokumentem uprawniającym do skorzystania z odliczenia na podstawie art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest opinia niezależnej jednostki naukowej zawierająca stwierdzenie, iż nowa technologia:

  • umożliwi wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług;
  • nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat.

W odniesieniu natomiast do formy dokumentu, w przypadku gdy sprzedawca sprzedaje wiele licencji, wystarczającym dowodem potwierdzającym możliwość skorzystania z odliczenia jest kserokopia lub potwierdzona przez sprzedawcę kserokopia opinii niezależnej jednostki naukowej.

Zgodnie z przepisem art 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, iż w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym w dacie wydania niniejszego postanowienia stanie prawnym, stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 18 b ust. 1, ust. 2 i ust. 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z przepisem art. 18 b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii.

Natomiast przepis ust. 2 art. 18 ustawy stanowi, iż za nowe technologie uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 Nr 85, poz. 727 i Nr 179, poz. 1484).

Przepis art. 2 pkt 9 ustawy o zasadach finansowania nauki określa, iż jednostkami naukowymi są jednostki prowadzące w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe:

  1. Podstawowe jednostki organizacyjne szkół wyższych lub wyższych szkół zawodowych w rozumieniu statutów tych szkół,
  2. Placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk,
  3. Jednostki badawczo-rozwojowe,
  4. Międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów,
  5. Jednostki organizacyjne posiadające status jednostki badawczo-rozwojowej,
  6. Polską Akademię Umiejętności,
  7. Inne jednostki organizacyjne, niewymienione w lit. a-f, posiadające osobowość prawną i siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym przedsiębiorcy posiadający status centrum badawczo-rozwojowego nadawany na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 179, poz. 1484);

Stosownie do ust. 2a art 18b ustawy, przez nabycie nowej technologii rozumie się nabycie praw do wiedzy technologicznej, o której mowa w ust. 2, w drodze umowy o ich przeniesienie oraz korzystanie z tych praw.

W świetle wyżej cytowanych przepisów należy stwierdzić, iż dokumentem potwierdzającym innowacyjność nowej technologii jest opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu wyżej cyt. art. 2 pkt 9 ustawy o zasadach finansowania nauki zawierająca stwierdzenie, iż nowa technologia:

  • umożliwi wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i,
  • nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat.

Przedmiotowa opinia winna stanowić załącznik do faktury zakupu licencji, jednak przepisy prawa podatkowego nie określają, czy musi to być oryginał, czy wystarczy potwierdzona kserokopia opinii.

Zasady korzystania z uprawnień do ulgi podatkowej określają przepisy art. 18b ust. 3-11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie – zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia stronie, za pośrednictwem Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj