Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-IV-436/6/06/MW
z 2 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-IV-436/6/06/MW
Data
2006.11.02



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
opodatkowanie
sprzedaż
wierzytelność


Pytanie podatnika
Czy czynność sprzedaży wierzytelności własnej - poniżej jej wartości nominalenej - podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi, na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 1 ust. 1 pkt 1 lit a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 02.08.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego postanawia uznać - za nieprawidłowestanowisko Spółki, zgodnie z którym sprzedaż wierzytelności własnych podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Spółka w piśmie z dnia 02.08.2006r., przedstawiła następujący stan faktyczny.

Spółka, o której mowa wyżej została z dniem 14.12.2005r. postawiona w stan upadłości. W dniu 26.05.2006r. strony zawarły umowę, na mocy której Wnioskodawca przelał odpłatnie na rzecz drugiej strony czynności własną wierzytelność przysługującą mu od dłużnika osobistego. Nabywca przelew wierzytelności przyjął i zobowiązał się do zapłaty umówionej ceny. Obie strony umowy, tj. cedent i cesjonariusz są płatnikami podatku od towarów i usług, jednak żadna z nich nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie usług pośrednictwa finansowego. W dniu 30.10.2006r. Wnioskodawca w uzupełnieniu do wymienionego wyżej wniosku, poinformował, że sprzedaż wierzytelności nastąpiła poniżej ich wartości nominalnej.

Ponadto, Wnioskodawca przedstawił swoje stanowisko w sprawie i uznał, że nie zachodzą przesłanki zastosowania art. 2 pkt 3 lub pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399, ze zm.).

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, iż zaprezentowane przez spółkę stanowisko nie jest poprawne.

Przedmiotem czynności cywilnoprawnej jest sprzedaż wierzytelności. Sprzedaż praw majątkowych (do tej kategorii zalicza się wierzytelności) mieści się w katalogu czynności cywilnoprawnych podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jednak, w myśl z art. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona (...). Powyższy przepis dotyczy podatników dokonujących m. in. sprzedaży wierzytelności, którzy z tytułu dokonania powyższej czynności zobowiązani są do zapłaty podatku od towarów i usług lub są z niego zwolnieni podmiotowo.

Umowa cesji wierzytelności zawierana jest na podstawie art. 509 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, ze zm.). Przepis ten umożliwia wierzycielowi przeniesienie wierzytelności z jego majątku do majątku osoby trzeciej. Wraz z wierzytelnością przechodzą wszystkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.

Przeniesienie wierzytelności własnej z majątku cedenta (dotychczasowego wierzyciela) do majątku cesjonariusza (nabywcy wierzytelności) jest skutkiem rozporządzenia tą wierzytelnością przez dotychczasowego wierzyciela i stanowi wykonywanie przez niego przysługującego mu prawa własności. Przelew wierzytelności własnej na osobę trzecią ma na celu uzyskanie przez cedenta kwoty pieniężnej należnej mu za świadczenie wykonane wcześniej na rzecz dłużnika wierzytelności. Sprzedaż wierzytelności własnej nie stanowi odpłatnego świadczenia usług i w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ, jako wykonywanie prawa własności (czy egzekwowanie świadczenia wzajemnego należnego z tytułu wykonania zobowiązania pierwotnego, które wygenerowało wierzytelność), nie stanowi działalności gospodarczej.

A zatem, w stanie faktycznym opisanym we wniosku z dnia 02.08.2006r. zbywca wierzytelności nie będzie z tytułu dokonanej cesji opodatkowany podatkiem od towarów i usług (nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu dokonanej cesji). Zbywcy wierzytelności nie można też uznać za podmiot zwolniony od podatku od towarów i usług z tytułu tej transakcji, gdyż wykonana cesja wierzytelności własnej w ogóle pozostaje u cedenta poza zakresem podatku od towarów i usług.

Należy jednak zaznaczyć, iż czynność nabycia wierzytelności po cenie niższej od wartości nominalnej - w świetle brzmienia art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - co do zasady stanowi odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nabywca wierzytelności jest wtedy uznawany za podmiot świadczący na rzecz zbywcy usługę polegającą na zdjęciu ze zbywcy wierzytelności ryzyka niewypłacalności dłużnika i ewentualnego ciężaru egzekucji długu, w zamian za co nabywca otrzymuje wynagrodzenie w formie dyskonta. Dyskonto stanowi wynagrodzenie cesjonariusza i na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

To, czy dany przypadek nabycia wierzytelności będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej 22 %, czy będzie zwolniony od tego podatku uzależnione jest od stwierdzenia, czy w danym stanie faktycznym mamy do czynienia z usługą pośrednictwa finansowego korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na postawie w/w art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 3 załącznika nr 4, czy też usługą pośrednictwa finansowego będącą usługą faktoringu lub ściągania długów - wyłączoną z tego zwolnienia na podstawie poz. 3 pkt 5 załącznika nr 4.

Generalnie usługi polegające na nabyciu wierzytelności własnych cedenta po cenie niższej od wartości nominalnej, w sytuacji, gdy nabycie wierzytelności następuje w celu windykacji (ściągnięcia należności), podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22 % - na podstawie przepisu art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - jako usługi ściągania długów.

Zarówno opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jak i zwolnienie od tego podatku wyłączają daną czynność spod zakresu opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż w myśl art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Reasumując, nabycie wierzytelności własnych cedenta za cenę niższą od wartości nominalnej stanowi usługę podlegającą regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, a nie czynność pozostająca w ogóle poza zakresem tego podatku.

Jeżeli więc przedmiotem omawianej czynności cywilnoprawnej jest usługa w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym czynność ta rodzi obowiązek podatkowy w omawianym podatku, to czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym, stanowisko przedstawione przez podatnika w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego nie jest poprawne, stąd postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy (art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj