Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-371/12/AK
z 5 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-371/12/AK
Data
2012.06.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
działy specjalne produkcji rolnej
odpłatne zbycie
przychód z działalności gospodarczej
sprzedaż nieruchomości
źródła przychodu


Istota interpretacji
Kwalifikacja przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytej w 2004 r. do określonego źródła przychodów, tj. z działalności gospodarczej, z działów specjalnych produkcji rolnej, z odpłatnego zbycia nieruchomości.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04 marca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 05 marca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 11 kwietnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości:

  • w części dotyczącej ustalenia, iż sprzedaż nieruchomości stanowiącej majątek własny przed 01 lipca 2012 r. stanowi źródło przychodu z uwagi na brak upływu okresu 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności - jest nieprawidłowe,
  • w części dotyczącej ustalenia, iż sprzedaż nieruchomości stanowiącej majątek własny po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym ją nabyto nie stanowi źródła przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 marca 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 04 kwietnia 2012 r. Znak: IBPBII/2/415-371/12/AK wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 11 kwietnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza sprzedać nieruchomość, którą otrzymał w darowiźnie od rodziców w 2004 r. Nieruchomość składa się z następujących składników: gruntu rolnego o powierzchni 0,9046 ha (1,3918 ha przeliczeniowego), domu mieszkalnego, budynku gospodarczego (garażu) oraz szklarni z kotłownią.

W ewidencji gruntów i budynków grunty sklasyfikowane są jako następujące użytki rolne:

  • R-B grunty orne zabudowane IIIa - 0,2126 ha,
  • R - grunty orne IIIa - 0,3560 ha,
  • R - grunty orne IIIb - 0,3360 ha.

Nieruchomość w planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona na tereny usługowe oraz mieszkaniowe (zabudowa jednorodzinna). Nieruchomość po sprzedaży nie zachowa charakteru rolniczego.

Na nieruchomości od 2004 r. wnioskodawca prowadzi działy specjalne produkcji rolnej w zakresie upraw roślin ozdobnych. W ramach działów specjalnych produkcji rolnej wykorzystywane są jedynie szklarnie o powierzchni 750 m2, a grunty, budynek mieszkalny oraz budynek gospodarczy służą celom mieszkaniowym wnioskodawcy oraz jego rodziców.

Obecnie na nieruchomości wnioskodawca prowadzi działy specjalne produkcji rolnej, które służą jedynie wyprzedaży wyprodukowanych do tej pory roślin ozdobnych. Prowadzone przez wnioskodawcę działy specjalne produkcji rolnej są opodatkowane według norm szacunkowych dochodu rocznego, z których dochód jest ustalany corocznie decyzją PIT-7 przez miejscowy urząd skarbowy.

Sprzedaż nieruchomości planowana jest po 01 października 2012 r., natomiast do dnia 31 czerwca 2012 r., czyli przed sprzedażą nieruchomości działalność rolnicza w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej zostanie zakończona, co zostanie zgłoszone do właściwego urzędu skarbowego.

Wnioskodawca jest rolnikiem ryczałtowym, nie jestem czynnym podatnikiem VAT z tytułu przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W okresie od 15 października 2002 r. do 30 czerwca 2006 r. wnioskodawca prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie działalności agencyjnej polegającej na pośredniczeniu w sprzedaży specjalistycznego sprzętu. Działalność gospodarczą zgłosił pod adresem przedmiotowej nieruchomości, jednak wyłącznie w celach adresowych. Nigdy żaden element nieruchomości tj. grunt, budynek mieszkalny lub jego część i szklarnie nie były wprowadzone w środki trwałe przedsiębiorstwa i wnioskodawca nie odliczał żadnych kosztów związanych z nimi.

Nieruchomość nie była też nigdy przedmiotem najmu czy dzierżawy.

Na nieruchomości nie jest obecnie prowadzona pozarolnicza działalność gospodarcza.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż nieruchomości przed 01 lipca 2012 r. będzie rodziła obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych i czy będzie stanowiła przychód lub dochód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Czy sprzedaż nieruchomości po 01 lipca 2012 r. będzie rodziła obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych i czy będzie stanowiła przychód lub dochód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawcy, sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze darowizny w 2004 r. będącej gospodarstwem rolnym, na którym prowadzone są działy specjalne produkcji rolnej nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika to z faktu, iż sprzedaż majątku własnego w przypadku upływu ponad 5 lat od nabycia nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku dochodowym, gdyż nie powstanie ani przychód, ani dochód do opodatkowania.

Natomiast w ocenie wnioskodawcy, sprzedaż przed 01 lica 2012 r. będzie rodziła obowiązek podatkowy w myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy, ponieważ nie upłynie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej na nieruchomości.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

  • pkt 3 – pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • pkt 4 – działy specjalne produkcji rolnej,
  • pkt 8 – odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. prawa wieczystego użytkowania gruntów, i>
    3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    4. innych rzeczy,
    -jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód z ww. źródeł. Ustalenie z jakiego źródła pochodzi przychód ma ogromne znaczenie dla ustalenia chociażby takich kwestii jak ustalenie sposobu opodatkowania przychodu, możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania itp. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie np. zakwalifikowany częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

W celu zakwalifikowania działań podjętych przez wnioskodawcę do właściwego źródła przychodu, czyli ustalenia czy planowana sprzedaż stanowić będzie dla wnioskodawcy przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, z działów specjalnych produkcji rolnej czy też z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy mieć na uwadze zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

-ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Natomiast stosownie do art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Zatem również w przypadku wycofania składnika majątku z działalności gospodarczej, przychód z tytułu jego zbycia, jako przychód z działalności gospodarczej będzie powstawał jeszcze w sześcioletnim okresie po wycofaniu tego składnika z działalności - stosownie do art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy.

Ponadto należy zauważyć, iż przepis art. 14 ust. 1 powołanej ustawy nie wymienia wszystkich przychodów z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Natomiast przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy wskazuje na niektóre rodzaje przychodów zaliczanych również do przychodów z działalności gospodarczej („Przychodem z działalności gospodarczej są również:”).

Jak wykazuje analiza przytoczonych powyżej uregulowań prawa podatkowego, rodzajowy katalog przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza nie jest ograniczony. Wymienione kategorie przychodów mają charakter przykładowy, otwarty.

W myśl powyższego, odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, nawet nie ujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowi źródło przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w cytowanym art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podmiotu, który przedmiotowy składnik wykorzystywał dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Przy kwalifikacji przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku decydujące znaczenie ma bowiem przedmiotowe i funkcjonalne powiązanie danego rodzaju przychodu ze źródłem jego uzyskania. Fakt nie ujęcia nieruchomości w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie przesądza o tym, że nieruchomość, będąc nie wprowadzoną do ewidencji środków trwałych, nie mieści się wśród składników majątku wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy. Przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, nie wprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych) stanowić mogą również przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy.

Ponadto dla kwalifikacji przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości do przychodów z działalności gospodarczej znaczenie ma fakt wykorzystywania zbywanej nieruchomości w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Dla powstania przychodu z działalności gospodarczej konieczne jest, aby określone w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy składniki majątku były wykorzystywane w działalności gospodarczej. Przepis stanowi wyraźnie o wykorzystywanych składnikach majątku, choć zgodnie z tym co zostało wskazane powyżej nie ogranicza się w żadnym razie tylko do składników majątku obecnie używanych w działalności gospodarczej.

Przy czym do przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 (z działalności gospodarczej), nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio (art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotem planowanego zbycia będą nieruchomości gruntowe jak również budynki niemieszkalne (budynek gospodarczy - garaż, szklarnia z kotłownią) a także budynek mieszkalny.

W okresie od 15 października 2002 r. do 30 czerwca 2006 r. wnioskodawca prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie działalności agencyjnej polegającej na pośredniczeniu w sprzedaży specjalistycznego sprzętu. Działalność gospodarczą zgłosił pod adresem przedmiotowej nieruchomości, jednak wyłącznie w celach adresowych. Nigdy żaden element nieruchomości tj. grunt, budynek mieszkalny lub jego część i szklarnie nie były wprowadzone do środków trwałych przedsiębiorstwa i wnioskodawca nie odliczał żadnych kosztów związanych z nimi.

Przenosząc zatem powyższe uregulowania na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że planowana przez wnioskodawcę sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w części odpowiadającej budynkowi mieszkalnemu oraz związanemu z nim gruntowi nie będzie stanowiła przychodu z działalności gospodarczej. Jak zostało bowiem wskazane powyżej sprzedaż budynku mieszkalnego oraz związanego z nim gruntu niezależnie od tego czy nieruchomość ta była wykorzystywana czy też nie w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej nie zalicza się do przychodów z tej działalności.

Natomiast kwalifikacja przychodu uzyskanego ze zbycia budynków niemieszkalnych oraz gruntów nie związanych z budynkami mieszkalnymi zależy od tego, czy nieruchomości te były, czy też nie były wykorzystywane w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Jeżeli ww. nieruchomości były (lub są) wykorzystywane w prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, przychód z ich odpłatnego zbycia stanowi, co do zasady, przychód z tej działalności. Natomiast jeżeli nieruchomości te nie były wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, przychód z ich odpłatnego zbycia nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Zatem w przedmiotowej sprawie również sprzedaż przez wnioskodawcę budynków niemieszkalnych wraz z gruntami nie związanymi z budynkami mieszkalnymi nie będzie stanowiła źródła przychodów z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy jeżeli faktycznie nieruchomości te (grunty, budynek gospodarczy, szklarnia z kotłownią) nie były wykorzystywane przez wnioskodawcę w prowadzonej w latach 2002-2006 działalności gospodarczej w zakresie działalności agencyjnej polegającej na pośredniczeniu w sprzedaży specjalistycznego sprzętu. Przy czym zaznaczyć należy, że sam fakt zgłoszenia miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w celach rejestracyjnych pod adresem danej nieruchomości nie świadczy jeszcze o wykorzystywaniu tej nieruchomości w działalności gospodarczej. Przy kwalifikacji przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości decydujące znaczenie ma przedmiotowe i funkcjonalne powiązanie danego rodzaju przychodu ze źródłem jego uzyskania.

W konsekwencji, jeżeli mające być przedmiotem sprzedaży przez wnioskodawcę budynki niemieszkalne wraz z gruntami nie związanymi z budynkami mieszkalnymi nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej to bez znaczenia pozostaje, że od dnia 01 lipca 2006 r. wnioskodawca nie prowadzi już działalność gospodarczej w zakresie pośredniczenia w sprzedaży specjalistycznego sprzętu. Jeżeli bowiem przedmiotowe nieruchomości rzeczywiście nie były nigdy ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nigdy też żadne wydatki poniesione i związane z tymi nieruchomościami nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów prowadzonej do dnia 30 czerwca 2006 r. pozarolniczej działalności gospodarczej oraz pod warunkiem, iż nie wykorzystywano ich w tej działalności gospodarczej, to nie mogły z niej zostać wycofane z powodu jej likwidacji. Tym samym bez wpływu na sposób opodatkowania przychodu z ich sprzedaży pozostaje fakt, że między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym wnioskodawca zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie działalności agencyjnej do dnia planowanej sprzedaży przedmiotowych nieruchomości nie minie 6 lat.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości przed 01 lipca 2012 r. będzie rodziła obowiązek podatkowy, ponieważ nie upłynie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej należało uznać za nieprawidłowe, jeżeli przedmiotowa nieruchomość rzeczywiście nigdy nie była wykorzystywana w prowadzonej przez wnioskodawcę do dnia 30 czerwca 2006 r. działalności gospodarczej.

Odrębnym od pozarolniczej działalności gospodarczej źródłem przychodów są, wskazane w art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działy specjalne produkcji rolnej. Zgodnie z art. 15 zdanie pierwsze ww. ustawy przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14 (a więc według zasad dotyczących pozarolniczej działalności gospodarczej), jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody.

Ponieważ jak wynika z wniosku, wnioskodawca nie prowadził w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej ksiąg podatkowych, ustalał natomiast dochód w oparciu o tzw. normy szacunkowe dochodu, o których mowa w art. 24 ust. 4 ww. ustawy - przepisy art. 14 ww. ustawy nie będą miały w tym przypadku zastosowania. Oznacza to, iż przychód z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie będzie zaliczany do źródła przychodu z działów specjalnych produkcji rolnej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Skoro zatem przychód ze sprzedaży przez wnioskodawcę przedmiotowej nieruchomości nie będzie stanowił przychodu ani ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy, tj. z działalności gospodarczej, ani ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z działów specjalnych produkcji rolnej, to zaliczyć go należy do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, tj. z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z powyższych uregulowań prawnych wynika, że w celu określenia czy odpłatne zbycie nieruchomości stanowi podlegające opodatkowaniu źródło przychodu, o którym mowa powyżej w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy decydujące znaczenie ma moment jej nabycia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że mającą być przedmiotem zbycia nieruchomość wnioskodawca nabył w drodze darowizny od rodziców w 2004 r. Mając zatem na uwadze powyższe stwierdzić należy, że dokonana przez wnioskodawcę sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w 2012 r. (niezależnie od tego czy przed czy po 01 lipca) będzie miała miejsce po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie w drodze darowizny. Zatem dokonana transakcja nie będzie dla wnioskodawcy w ogóle stanowiła źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym przychód jaki wnioskodawca uzyska ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny od rodziców z uwagi na upływ 5-letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w ogóle nie będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na sposób uzasadnienia własnego stanowiska przez wnioskodawcę, stanowiska tego nie można było uznać w całości za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj