Interpretacja Urzędu Skarbowego w Turku
PD/415/22/06
z 13 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415/22/06
Data
2006.12.13



Autor
Urząd Skarbowy w Turku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy podatnik powinien być zwolniony z obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego z uwagi na fakt zamieszkiwania w tym lokalu przez okres 5 lat?


W dniu 20.11.2006 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 01.12.2006 r.W złożonym zapytaniu wnioskodawca prosi o wyjaśnienie czy powinien być zwolniony z obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego z uwagi na fakt zamieszkiwania w tym lokalu przez okres 5 lat.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca posiada spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, w którym faktycznie zamieszkuje przez okres przekraczający 5 lat. Obecnie zamierza je przekształcić we własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Po nabyciu własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wnioskodawca zamierza je sprzedać i zamieszkać razem z córką. Wnioskodawca wnosi o wyjaśnienie „w jaki sposób Urząd Skarbowy dokona naliczenia podatku od sprzedaży?”

Wnioskodawca uważa, iż powinien być zwolniony częściowo z obowiązku zapłaty podatku, ponieważ na zakup mieszkania przeznaczy środki finansowe, które już raz zostały opodatkowanie, a on sam zamieszkuje w lokalu mieszkalnym mającym zostać przedmiotem sprzedaży przez okres przekraczający 5 lat.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Turku uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są m. innymi odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust.2: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów,- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).

W myśl przepisu art. 19 ust. 1 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art.10 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Wartość rynkową określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. W myśl przepisu art. 28 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów należy stwierdzić, że ustawodawca uzależnia powstanie obowiązku podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego od okresu posiadania tytułu własności (5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie), a nie od okresu faktycznego zamieszkiwania w zbywanym lokalu, czy źródeł pochodzenia środków finansowych przeznaczonych na jego nabycie. Zatem w rozpatrywanej sprawie zbywając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, podatnik powinien zapłacić 10% podatku od całego przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj