Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PDIA/415-11/2006
z 24 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDIA/415-11/2006
Data
2007.01.24



Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
zaliczenie
zarachowanie


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów faktury wystawionej na zaliczkę za udział w sesji naukowej. Zaliczkę zapłacono w 2006 r. na poczet szkolenia które ma się odbyć w 2007 r.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. –Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 27.10.2006 r., uzupełnionego pismem złożonym dnia 22.11.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie

postanawia

uznać za nieprawidłowe stanowisko dotyczące braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów faktury wystawionej na zaliczkę za udział w sesji naukowej.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27.10.2006 r. zwróciła się Pani z zapytaniem czy wystawioną we wrześniu 2006 r. fakturę na której w nazwie usługi wpisano: „udział w sesjach naukowych podczas targów ... {8-10.03.2007} – zaliczka” można zaliczyć w koszty działalności gospodarczej, a jeżeli tak to w którym roku podatkowym – 2006 czy 2007?

Stosownie do przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art. 14a § 2 ww. ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadząc księgę podatkową przychodów i rozchodów spółka cywilna-"X” stosuje memoriałową metodę rozliczania kosztów w czasie. W dniu 18.09.2006 r. przelewem dokonano zapłaty za sesję naukową dotyczącą rozwoju stomatologii, która odbędzie się w marcu 2007 r. W dniu 25.09.2006 r. sprzedawca – Targi w Z. Sp. z o.o.- wystawił fakturę VAT Nr 00003/MN07/Z/06 podając w treści słowo „zaliczka” i potwierdzając jednocześnie fakt otrzymania zapłaty w dniu 18.09.2006 r. oraz określając datę sprzedaży usługi na dzień 10.03.2007 r. Od wystawcy faktury otrzymała Pani informację iż jest to faktura ostateczna i żadnej innej nie będzie.

Pani zdaniem faktury na której widnieje napis zaliczka nie można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem określony wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

    1. wydatek został poniesiony przez podatnika,
    2. celem jego poniesienia powinno być osiągnięcie przychodów,
    3. wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 23, stanowiącej katalog wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Przepisy § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz.1475 ze zm.) stanowią iż podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe którymi są m.in. faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, VAT RR, faktury VAT MP...

Z kolei zgodnie z przepisami § 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz.798 ze zm.) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności w szczególności: przedpłatę, zaliczkę - fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Jeżeli faktury zaliczkowe nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na ogólnych zasadach, z tym że sumę wartości towaru, usługi pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności. Jeżeli faktury zaliczkowe obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi (zaliczka 100%) sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury.

Z powyższego wynika, że skoro faktura z dnia 25.09.2006 r. obejmowała całą należność za udział w sesji naukowej, sprzedawca nie wystawi już żadnej innej faktury dotyczącej zakupionej usługi – tak więc przedmiotowa faktura VAT Nr 00003/MN07/Z/06 stanowi podstawę do dokonania zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Do rozpatrzenia pozostaje kwestia w którym roku podatkowym dokonać księgowania.

Zgodnie z przepisami w brzmieniu do 31.12.2006 r. (tj. w roku podatkowym w którym dokonano zapłaty zaliczki i otrzymano fakturę):

W art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym zawarta jest zasada, zgodnie z którą koszty uzyskania przychodów są potrącalne jedynie w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Istotne odstępstwa od tej zasady zostały wymienione w ust. 5 i 6 tego przepisu, zgodnie z którymi, koszty uzyskania przychodów objęte prowadzoną księgą przychodów i rozchodów są potrącane tylko w tym roku, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie nie było możliwe. W tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Warunkiem zastosowania tej metody jest obowiązek prowadzenia księgi podatkowej stale w każdym roku podatkowym w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

Z przedstawionego w złożonym w dniu 22.11.2006 r. piśmie stanu faktycznego wynika, że spółka cywilna "X" stosuje tzw. memoriałową metodę rozliczenia kosztów.

Zdaniem organu podatkowego wiedza zdobyta w trakcie sesji naukowej, (która odbędzie się w marcu 2007 r.) może przyczynić się do zwiększenia przychodu z tytułu świadczonych usług ... dopiero w 2007 r. dlatego też przedmiotowa faktura nie powinna być księgowana w 2006 r. lecz w roku 2007.

Jednocześnie informuje się że ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz.1588) od dnia 01 stycznia 2007 r. wprowadziła zmiany zasad rozliczania kosztów w zależności czy są to koszty bezpośrednio związane z przychodem czy też koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodem.

Koszt poniesiony na szkolenie stanowi koszt pośrednio związany z przychodem.

Przy metodzie memoriałowej, zgodnie z brzmieniem obowiązującego od dnia 01.01.2007 r. art. 22 ust. 5c koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodem, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu którego dotyczą. Dla podatników prowadzących księgę przychodów i rozchodów tą metodą za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury stanowiącej podstawę do zaksięgowania kosztu 9ust. 6b).

Jednak zdaniem organu podatkowego powyższe przepisy mają zastosowanie do wydatków poniesionych po dniu 01.01.2007 r.

W świetle wymienionych wyżej przepisów prawa podatkowego oraz opisanego w zapytaniu stanu faktycznego przedstawione przez Panią własne stanowisko w kwestii braku możliwości księgowania faktury za zaliczkę organ podatkowy uznaje za nieprawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z dyspozycją art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Zażalenie zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj