Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
DG/415-IX/155-43/06
z 10 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DG/415-IX/155-43/06
Data
2006.11.10


Referencje


Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
apteka
koszty uzyskania przychodów
nauka języka


Pytanie podatnika
Dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wydatków na naukę języka angielskiego udokumentowanych fakturą VAT.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie: - art. 14a § 1, art. 14a § 3 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznaje stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 20 września 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 21 września 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wydatków na naukę języka angielskiego.

za nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

W dniu 21 września 2006 r. złożył Pan w tutejszym Urzędzie wniosek o udzielenie przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 16 października 2006 r.

Z treści wniosku wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą - aptekę pod nazwą "..." korzystając z opodatkowania podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Według Pana, znajomość języka angielskiego umożliwi zapoznanie się z informacjami o lekach, które są publikowane w angielskich wydawnictwach farmaceutycznych. We wniosku wyjaśnia Pan, iż w celu zapewnienia konkurencyjności na rynku, klient powinien otrzymywać w aptece pełną informację o lekach, które funkcjonują bądź będą wprowadzone na rynek. Informacje te są zamieszczane w wydawnictwach naukowych publikowanych w języku angielskim, np. "Pharmacy in the world", "Pharmacy in practice", "Bizness in pharmacy", oraz w internecie.

Zapytanie Pana dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wydatków na naukę języka angielskiego udokumentowanych fakturą VAT.

Pana zdaniem, wskazane wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności. Dodatkowo podkreśla Pan, iż wydatki te nie zostały wymienione w art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dotyczącym wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodu.

Ocena prawna Pana stanowiska w sprawie.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodu z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Użyty przez ustawodawcę, w powołanym wyżej przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwrot "w celu osiągnięcia przychodu" oznacza, iż aby określony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, to pomiędzy tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy.

Wydatek można więc uznać za koszt uzyskania przychodu, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

  • wydatek zostanie faktycznie poniesiony, tzn. ma charakter trwały i jest bezzwrotny,
  • celem poniesionego wydatku jest osiągnięcie przychodu, tzw. związek przyczynowo-skutkowy,
  • wydatek nie został wymieniony w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiącym katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Zatem kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodu.

Oznacza to, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą ponoszone wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów w prowadzonej przez siebie firmie, jeżeli istnieje związek przyczynowo - skutkowy między poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem.

Wydatki związane ze zdobywaniem wiedzy i wykształcenia można podzielić na dwie grupy, tj. na wydatki związane z:

  • podnoszeniem kwalifikacji zawodowych,
  • kształceniem ogólnym.

Do pierwszej grupy wydatków należy zakwalifikować wydatki związane z różnymi formami podnoszenia kwalifikacji, w ramach których podatnik nabywa umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu, np. działalności gospodarczej.

Drugą grupę wydatków obejmują zaś wydatki ponoszone na podniesienie ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia. Wydatki te mają charakter osobisty.

W myśl wyżej wymienionych przepisów prawa podatkowego wydatki na kształcenie, w tym naukę języka angielskiego, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, wówczas gdy pozwolą one podatnikowi nabyć wiedzę i umiejętności stanowiące istotę prowadzonej działalności gospodarczej przyczyniając się w konsekwencji do osiągnięcia przychodów z tej działalności.

Mając na uwadze powyższe, w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, poniesienie wydatków na naukę języka angielskiego jest wydatkiem o charakterze osobistym i dotyczy inwestowania w swoje wykształcenie podnoszące poziom wiedzy ogólnej.

Zatem poniesione przez Pana wydatki na naukę języka angielskiego nie stanowią kosztu uzyskania przychodu z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w ramach apteki.

Mając to na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia decyzją organu odwoławczego.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj