Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-168/06/AS
z 14 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-168/06/AS
Data
2006.11.14



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
samochód osobowy
ubezpieczenia
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy do wartości początkowej samochodu osobowego wlicza się pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych OC, AC i NW.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ze zmianami) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Przedsiębiorstwu Usługowemu Spółce z o.o., z/s w P., przy ul.(...), oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie zaliczenia do wartości początkowej samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej wydatku z tytułu pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedstawione we wniosku nr ... z dnia 25 września 2006 roku o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Spółka z o.o. planuje zakup samochodu osobowego, którego cena zakupu przekroczy 20.000 Euro. Spółka dla samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej wykupuje pakiet ubezpieczenia komunikacyjnego OC, AC i NW.

2. Przedmiot interpretacji: Spółka z o.o. we wspomnianym piśmie zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa - czy do wartości początkowej samochodu osobowego wlicza się pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych OC, AC i NW.

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Spółka przedstawiła pogląd, iż zgodnie z art.16g ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za cenę nabycia środka trwałego (stanowiącą jego wartość początkową) uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Do wartości początkowej samochodu osobowego należy doliczyć opłatę rejestracyjną, bowiem opłata ta jest potwierdzeniem dopuszczenia samochodu do ruchu drogowego. Natomiast wydatek Spółki na ubezpieczenie komunikacyjne samochodu, który został zarejestrowany i dopuszczony do ruchu drogowego, a więc który w momencie rejestracji został uznany za przedmiot kompletny i zdatny do użytku, nie zwiększają jego wartości początkowej. Wydatki na ubezpieczenie samochodu osobowego nie są związane z zakupem samochodu, ale z jego eksploatacją. Wydatki na ubezpieczenie OC, AC i NW można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia, z uwzględnieniem ograniczeń określonych w art. 16 ust.1 pkt 49.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Stosownie do art.16a ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U.Nr 54, poz.654 z 2000 roku ze zm.) amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art.16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: 1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, 2) maszyny, urządzenia i środki transportu, 3) inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art.17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art.16g ust.1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust.2 – 14, uważa się: 1) w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia, 1a) w razie częściowo odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu określoną w art.12 ust.5a, 2) w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia.

Zgodnie z art.16g ust.3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku. Uwzględniając art.28 ust.2 oraz art.28 ust.8 ustawy o rachunkowości należy stwierdzić, że do ceny nabycia, stanowiącej wartość początkową samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych jednostki, powinny zostać zaliczone koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem go do stanu zdatnego do używania, np.: koszty ubezpieczenia w drodze, wydatki poniesione na dodatkowe wyposażenie i jego montaż przed przyjęciem samochodu do używania, koszty związane z dopuszczeniem do ruchu drogowego.

Jak z powyższego wynika, dany składnik majątkowy może być zaliczony do środków trwałych dopiero wówczas, gdy jest kompletny i zdatny do użytku dla potrzeb firmy. Przepisy cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają pojęcia „kompletne i zdatne do użytku”. Z przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2003r. nr 58, poz.515 ze zm.), która reguluje między innymi zasady rejestracji pojazdów oraz dopuszczenia ich do ruchu wynika, że dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Pojazd jest dopuszczony do ruchu, jeżeli spełnia warunki techniczne oraz jest zarejestrowany i zaopatrzony w zalegalizowane tablice rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną (art.71 ust.1 i 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Z powyższego wynika, że wydatki poniesione na ubezpieczenie samochodu (AC, OC, NW) nie są zaliczane do wartości początkowej nabytego samochodu, a stanowią koszty uzyskania przychodów. Nie zwiększają one wartości początkowej samochodu, nawet jeżeli zostały poniesione przed przyjęciem samochodu do używania (przed wprowadzeniem do ewidencji bilansowej środków trwałych).

Zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym w złożonym wniosku, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Dlatego też stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku o interpretację prawa podatkowego jest prawidłowe. Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj