Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-176/06/GS
z 6 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-176/06/GS
Data
2006.12.06



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
ogólne zasady opodatkowania
spółka cywilna
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
Czy przy wniesieniu przez wspólnika nieruchomości i ruchomości w formie wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki cywilnej można przyjąć za wartość początkową środka trwałego wartość rynkową ustaloną przez wspólnika na dzień wniesienia wkładu?i czy wartość rynkowa, o której mowa wyżej musi być każdorazowo ustalona przez biegłego, czy wystarczy jeśli wspólnik przyjmie, że nieruchomości wyceni biegły zaś ruchomości tj. samochody, zestawy komputerowe, narzędzia i urządzenia wyceni sam podatnik (wspólnicy).


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie wyceny wniesionych przez wspólnika spółki cywilnej nieruchomości i ruchomości w formie wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 14.10.2006r. (data wpływu do urzędu 16.10.2006r.) o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Jest również zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik zamierza dodatkowo wraz z synem założyć spółkę cywilną, mając w planach w najbliższej przyszłości (do końca roku) dokonać wniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej w formie wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki cywilnej. Po zarejestrowaniu spółki w organach rejestrowych i urzędzie skarbowym Podatnik chce dokonać wyceny majątku swojego przedsiębiorstwa według wartości rynkowej, a następnie wnieść całe przedsiębiorstwo w formie aktu notarialnego do spółki cywilnej.

2. Przedmiot interpretacji: 1. Czy przy wniesieniu przez wspólnika nieruchomości i ruchomości w formie wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki cywilnej można przyjąć za wartość początkową środka trwałego wartość rynkową ustaloną przez wspólnika na dzień wniesienia wkładu? 2. Czy wartość rynkowa, o której mowa wyżej musi być każdorazowo ustalona przez biegłego, czy wystarczy jeśli wspólnik przyjmie, że nieruchomości wyceni biegły zaś ruchomości tj. samochody, zestawy komputerowe, narzędzia i urządzenia wyceni sam podatnik (wspólnicy).

3. Stanowisko wnioskodawcy: Podatnik uważa, iż: Ad.1 przy wniesieniu przez wspólnika nieruchomości i ruchomości w formie wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki cywilnej można przyjąć za wartość początkową środka trwałego wartość rynkową ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 – 18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu. Ad.2 wartość rynkowa rzeczy nie musi być każdorazowo ustalona przez biegłego. Wystarczy dokonanie wyceny według następujących kryteriów: - nieruchomości wyceni biegły - wszelkie ruchomości tj. samochody, zestawy komputerowe, narzędzia i urządzenia wycenią wspólnicy biorąc pod uwagę publikatory prasowe czy internetowe np. eurotax, portal allegro, gratka itp. Podatnik uważa, że powoływanie biegłego zgodnie z dyspozycją art. 22g ust. 9 updof ma racjonalne uzasadnienie tylko do nieruchomości, jest to spowodowane ich specyfiką, wysoką wartością oraz koniecznością posiadania specjalistycznej wiedzy. Do ruchomości winna wystarczyć odpowiednia znajomość rynku przez wspólników poparta odpowiednimi cennikami z gazet, Internetu. Inna interpretacja prowadziłaby do absurdu i byłaby nieracjonalna chociażby ze względów ekonomicznych – koszty wyceny biegłych przy drobnych ruchomościach. Zresztą do wyceny przedmiotów znajdujących się w powszechnym obrocie nie jest wymagana wiedza specjalistyczna.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 – 18, uważa się między innymi w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stosuje się odpowiednio przepis art. 19 ust. 3 ustawy, który stanowi, iż wartość rynkową określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. W świetle powyższego wycena nieruchomości i ruchomości wniesionych aportem do nowoutworzonej spółki cywilnej musi odpowiadać w/w wymogom, tj. wartość środka trwałego nie może być wyższa niż jego wartość rynkowa na dzień wniesienia wkładu. Wyceny dokonują wspólnicy na dzień wniesienia wkładu.

W związku z powyższym to wspólnicy decydują o sposobie ustalenia wartości poszczególnych składników majątku wnoszonego do spółki. Mogą sami dokonać wyceny, a w razie wątpliwości powołać biegłego w celu ustalenia wartości. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakłada obowiązku powołania biegłego w celu wyceny nieruchomości wnoszonej do spółki w formie aportu. Z wyceny dokonanej przez biegłego podatnik może skorzystać w sytuacji, gdy wytworzył on środek trwały we własnym zakresie i nie jest w stanie ustalić jego kosztu wytworzenia. W tym przypadku zgodnie z art. 22g ust. 9 cyt. ustawy biegły ustala wartość wytworzonego środka trwałego przy uwzględnieniu cen rynkowych.

Uwzględniając powyższe tut. organ podatkowy stwierdza, iż prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy. Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj