Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DM/436-7/06
z 10 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/436-7/06
Data
2006.11.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
podatek od spadków i darowizn
spadek
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy podatnik zachowa prawo do zwolnienia podatkowego z art. 16 upsd w przypadku sprzedaży lokalu nabytego w spadku przed upływem 5 - ciu lat?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm./, po rozpatrzeniu wniosku o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zachowania zwolnienia podatkowego określonego w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn

stwierdzam, że:

w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W oparciu o postanowienie Sądu Rejonowego w Gdańsku z dnia 18.02.2003 r. (sygn. akt II Ns 3204/02) wnioskodawczyni nabyła prawo do spadku po zmarłej mamie, w całości. W skład masy spadkowej wchodziło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położ. w Gdańsku o pow. użytkowej 50 mkw.

Postępowanie podatkowe przeprowadzone w zakresie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego z tyt. nabycia własności rzeczy i praw majątkowych w drodze spadku po w/w zmarłej zostało zakończone przy zastosowaniu zwolnienia podatkowego określonego w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. Nr 142 z 2004 r. poz. 1514 ze zm.).

W dniu 11.06.2005 r. wnioskodawczyni zawarła związek małżeński. Wspólnie z małżonkiem zamieszkuje w lokalu nabytym w drodze spadku. W marcu 2006 r., na podstawie pozwolenia na budowę (decyzja Starosty Gdańskiego z dnia 30.11.2005 r.) oboje rozpoczęli budowę domu jednorodzinnego w m. Straszyn gm. Pruszcz Gdański, do którego zamierzają się przeprowadzić po ukończeniu budowy. Jak wynika z treści wniosku zmiana miejsca zamieszkania jest podyktowana obniżeniem kosztów i czasu dojazdu do pracy (małżonek pracuje w m. Swarożyn, gm. Starogard Gdański) oraz chęcią poprawy warunków mieszkaniowych, które pozwolą na powiększenie rodziny.

W bieżącym roku wnioskodawczyni zamierza sprzedać mieszkanie nabyte w drodze darowizny a środki finansowe uzyskane z jego sprzedaży przeznaczyć na spłatę kredytu budowlanego i dokończenie budowy domu.

Zdaniem wnioskodawczyni powyższy stan faktyczny uprawnia ją do zachowania zwolnienia podatkowego wynikającego z treści art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ponadto stoi ona na stanowisku, że sprzedaż lokalu nabytego w drodze darowizny nie będzie obciążona podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004 r Nr 142, poz. 1514 ze zm./ w przypadku nabycia w drodze spadku lub darowizny, m. in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej nie wlicza się do podstawy opodatkowania jego wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 mkw. powierzchni użytkowej lokalu.

Stosownie do treści art. 16 ust. 2 cytowanej ustawy jednym z warunków uprawniających nabywcę do skorzystania z w/w zwolnienia podatkowego jest zamieszkiwanie, w nabytym w drodze spadku lub darowizny lokalu przez okres 5 lat (art. 16 ust. 2 pkt 5 lit. a lub b ustawy). Co do zasady zbycie lokalu przed upływem powyższego terminu skutkuje utratą przedmiotowej ulgi i obowiązkiem zapłaty podatku. Jednakże w art. 16 ust. 7 omawianej ustawy ustawodawca przewidział odstępstwo od warunku 5-cio letniego zamieszkiwania w nabytym lokalu, które umożliwia zachowanie prawa do ulgi podatkowej w przypadku zbycia lokalu przed tym terminem. Zachodzi ono wtedy, gdy zbycie lokalu lub budynku mieszkalnego było uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub pozwolenia na budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia.

Mając na względzie treść wskazanej regulacji ustalenia wymaga, czy przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny wyczerpuje podane przez ustawodawcę przesłanki do zachowania przedmiotowej ulgi podatkowej. Należy jednocześnie zaznaczyć, że wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe stanowią odstępstwo od powszechnej zasady opodatkowania. W konsekwencji podatnik może skorzystać z konkretnej ulgi w sytuacji, gdy spełnione zostaną wszystkie warunki określone przez ustawodawcę. W omawianym art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn ustawodawca nie precyzuje pojęcia "konieczność zmiany warunków mieszkaniowych". Mając na uwadze dotychczasowe orzecznictwo sądów administracyjnych w omawianym zakresie, do kręgu przyczyn powodujących taką konieczność w rozumieniu w/w przepisu można zaliczyć okoliczności, które powstały niezależnie od woli strony (np. utrata pracy, zmiana miejsca zatrudnienia, pogorszenie się sytuacji materialnej) lub zmieniające stan rodzinny podatnika. Niemniej z koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych mamy do czynienia również wtedy, gdy wymagają one uzasadnionej poprawy. Uzasadnieniem zbycia lokalu może być zatem konieczność ulokowania uzyskanych w ten sposób środków w inwestycję mającą na celu poprawę warunków mieszkaniowych a dochowanie tego przeznaczenia należy rozumieć jako warunek zachowania ulgi (wyrok WSA z dnia 09.02.2005 r. sygn. akt III SA/Wa 932/04).

Z pisma podatnika wynika, że zmiana miejsca zamieszkania ma na celu przede wszystkim obniżenie kosztów oraz czasu codziennych dojazdów do pracy jej małżonka. Dodatkowym powodem jest chęć poprawy warunków mieszkaniowych w związku z planowanym powiększeniem rodziny. Powyższe okoliczności można uznać za przesłanki wypełniające pierwszy z wymaganych warunków, tj. związany z koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych.

Ocena, czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego został spełniony drugi z w/w warunków nie budzi trudności, gdyż ustawodawca wymaga jedynie, aby nabycie nowego lokalu, budynku lub uzyskanie pozwolenia na budowę nastąpiło nie później w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia. Z powyższego wynika zatem, iż ów termin będzie także zachowany w sytuacji, gdy nabycie innego lokalu, budynku lub też uzyskanie pozwolenia na jego budowę nastąpiło wcześniej niż sam fakt zbycia (wyrok WSA w Warszawie z dnia 01.10.2004 r. sygn. akt III SA 2088/03).

Nie wymagają też szerszych wyjaśnień wątpliwości wnioskodawczyni w zakresie podatku dochodowego z tytułu przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu nabytego w drodze darowizny. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 32) lit. d) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) (a więc m.in. z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego) zwolnione są od podatku dochodowego w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

W tym stanie sprawy stanowisko podatnika przedstawione w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj