Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-378c/12/PST
z 23 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-378c/12/PST
Data
2012.10.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kredyt inwestycyjny
środek trwały
wartość początkowa


Istota interpretacji
1. Czy ujemny wynik na transakcji CIRS powstający na skutek realizacji opisanych w stanie faktycznym różnic na kursie walutowym i różnic w wysokości oprocentowania odsetek, należy zaliczyć do kosztów podatkowych:
a) poprzez powiększenie kosztów nabycia lub kosztów wytworzenia środka trwałego (podstawy naliczania odpisów amortyzacyjnych) - gdy rozliczenie nastąpi do dnia przekazania środka trwałego do używania, w przypadku maszyn oraz budynków,
b) poprzez bezpośrednie rozpoznanie kosztu podatkowego w dacie realizacji prawaz transakcji CIRS - gdy rozliczenie nastąpi po dniu przekazania środka trwałegodo używania?
2. Czy dodatni wynik na transakcji CIRS powstający na skutek realizacji opisanych w stanie faktycznym różnic na kursie walutowym i różnic w wysokości oprocentowania odsetek, należy w analogii do rozliczenia kosztów związanych z realizacją transakcji CIRS zaliczyć do przychodów:
a) poprzez pomniejszenie kosztów nabycia lub kosztów wytworzenia środka trwałego (podstawy naliczania odpisów amortyzacyjnych) - gdy rozliczenie nastąpi do dnia przekazania środka trwałego do używania, w przypadku maszyn oraz budynków,
b) poprzez bezpośrednie rozpoznanie przychodu podatkowego w dacie realizacji prawa z transakcji CIRS - gdy rozliczenie nastąpi po dniu przekazania środka trwałego do używania?



Wniosek ORD-IN 6 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2012 r. (data wpływu 11 lipca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 15 października 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ujmowania przychodów i kosztów podatkowych wyniku transakcji CIRS związanej z umową kredytu inwestycyjnego na zakup środków trwałych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ujmowania przychodów i kosztów podatkowych wyniku transakcji CIRS związanej z umową kredytu inwestycyjnego na zakup środków trwałych.

Pismem z dnia 3 października 2012 r., znak ITPB3/423-378/12-2/PST wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku, powyższe dokonano w dniu 15 października 2012 r. (data wpływu).

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka K. (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) prowadzi działalność w zakresie produkcji płyt wiórowych i innych do drzwi, mebli itp. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej ustawa PDOP. Spółka działa na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: „SSE”) w oparciu o zezwolenie nr 211 z dnia 22 grudnia 2011 r. na prowadzenie działalność na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Spółka rozlicza się na bazie podatkowej metody rozliczania różnic kursowych.

Wnioskodawca zamierza zawrzeć z Bankiem umowę kredytu inwestycyjnego na zakup środków trwałych. Planowane jest zawarcie umowy kredytu w walucie EUR. Środki pozyskane z zawartej umowy kredytu mają posłużyć Spółce do sfinansowania nabycia środków trwałych, w szczególności maszyn produkcyjnych oraz budynków i budowli.

Inwestycja zostanie podjęta w związku z rozwojem działalności produkcyjnej Spółki objętej zezwoleniem na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE. Ponadto Spółka planuje zabezpieczyć umowę kredytu na zakup środków trwałych poprzez zawarcie z Bankiem transakcji Cross-Currency Swap (dalej: CIRS).

Transakcje CIRS to transakcje typu Swap w dwóch różnych walutach. Transakcje te polegają na tym, iż strony zobowiązują się do dokonywania wzajemnych płatności odsetkowych i kapitałowych we wzajemnie różnych walutach (tu w PLN i w EUR).

Kwoty stanowiące podstawę wyliczenia płatności odsetkowych i kapitałowych ustala się w jednej walucie (w analizowanym przypadku w EUR); kwoty stanowiące podstawę wyliczenia płatności odsetkowych i kapitałowych w drugiej walucie (w analizowanym przypadku w złotych) oblicza się na podstawie umownie ustalonego kursu wymiany pomiędzy EUR i PLN.

Warunki umowy CIRS regulują szczegółowo:

  1. okres czasu, na jaki zostało zawarte porozumienie,
  2. kurs wymiany dla danej pary walut przy zawarciu transakcji CIRS, wg którego kwota nominalna w jednej walucie zostanie przeliczona na kwotę nominalną w drugiej walucie (ten kurs wymiany obowiązuje jako wiążący kurs wymiany dla wszystkich rozliczeń CIRS),
  3. stopa procentowa, płatna od kwoty nominalnej w jednej walucie oraz stopa procentowa, płatna od kwoty nominalnej w drugiej walucie,
  4. kwoty kapitału, które w okresie obowiązywania postanowienia powinny zostać wymienione z zastosowaniem uzgodnionych kursów wymiany w uzgodnionych terminach.


Podkreślić przy tym trzeba, iż w przypadku transakcji terminowych wyróżniamy transakcje rzeczywiste i nierzeczywiste. W transakcjach nierzeczywistych nie następuje fizyczna dostawa instrumentu bazowego, a realizacja transakcji jest dokonywana poprzez rozliczenie między stronami różnicy cen (rozliczenie wyniku transakcji). W transakcjach rzeczywistych następuje faktyczne dostarczenie instrumentu bazowego kupującemu przez sprzedającego, w określonym terminie i miejscu w zamian za ekwiwalent pieniężny.

W analizowanym przypadku mamy do czynienia z realizacją transakcji terminowej rzeczywistej, polegające na faktycznej dostawie środków pieniężnych wyrażonych w walutach PLN i EUR.

Ponadto Wnioskodawca zawarł obszerne przykładowe wyliczenia transakcji.

W związku z powyższym zadano m.in. następująca pytania – oznaczone we wniosku nr:

  1. Czy ujemny wynik na transakcji CIRS powstający na skutek realizacji opisanych w stanie faktycznym różnic na kursie walutowym i różnic w wysokości oprocentowania odsetek, należy zaliczyć do kosztów podatkowych:

    1. poprzez powiększenie kosztów nabycia lub kosztów wytworzenia środka trwałego (podstawy naliczania odpisów amortyzacyjnych) - gdy rozliczenie nastąpi do dnia przekazania środka trwałego do używania, w przypadku maszyn oraz budynków,
    2. poprzez bezpośrednie rozpoznanie kosztu podatkowego w dacie realizacji prawa z transakcji CIRS - gdy rozliczenie nastąpi po dniu przekazania środka trwałego do używania...

  2. Czy dodatni wynik na transakcji CIRS powstający na skutek realizacji opisanych w stanie faktycznym różnic na kursie walutowym i różnic w wysokości oprocentowania odsetek, należy w analogii do rozliczenia kosztów związanych z realizacją transakcji CIRS zaliczyć do przychodów:

    1. poprzez pomniejszenie kosztów nabycia lub kosztów wytworzenia środka trwałego (podstawy naliczania odpisów amortyzacyjnych) - gdy rozliczenie nastąpi do dnia przekazania środka trwałego do używania, w przypadku maszyn oraz budynków,
    2. poprzez bezpośrednie rozpoznanie przychodu podatkowego w dacie realizacji prawa z transakcji CIRS - gdy rozliczenie nastąpi po dniu przekazania środka trwałego do używania...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytania odpowiednio oznaczone we wniosku nr 3 i 4. Zagadnienia zawarte w pozostałych pytaniach będą przedmiotem odrębnych rozstrzygnięć.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego i drugiego.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi, instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy są finansowe kontrakty terminowe oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, umowy forward dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe.

W doktrynie prawa finansowego za pochodny instrument finansowy uważa się z kolei taki instrument, którego wartość zależy od wartości innego instrumentu (pierwotnego), na który ten pochodny instrument został wystawiony.

Ponadto zgodnie z § 3 pkt 8 Rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobów prezentacji instrumentów finansowych, transakcje swap zaliczono do instrumentów pochodnych, określając je jako umowę zamiany przyszłych płatności na warunkach z góry określonych przez strony.

Definicję pochodnych instrumentów finansowych dla celów podatkowych zawarto również w art. 16 ust. 1 b ustawy PDOP. Przepis ten stanowi, iż za pochodne instrumenty finansowe uważa się prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny towarów, walut obcych, waluty polskiej, złota dewizowego, platyny dewizowej lub papierów wartościowych, albo od wysokości stóp procentowych lub indeksów, a w szczególności opcje i kontrakty terminowe.

W analizowanym przypadku mamy do czynienia z realizacją transakcji terminowej rzeczywistej, polegającej na faktycznej dostawie środków pieniężnych wyrażonych w walutach PLN i EUR.

Wydatki związane z zawarciem oraz rozliczeniem pochodnych instrumentów finansowych (m.in. CIRS) stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy PDOP, jeśli zostały one zawarte w celu uzyskania przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu. Przez koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami należy rozumieć te koszty, których poniesienie wpłynęło bezpośrednio na uzyskanie określonego przychodu. Kosztami innymi niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są wszelkie koszty niebędące kosztami bezpośrednio związanymi z przychodami, w tym koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika związane z jego funkcjonowaniem.

Należy wskazać, że w analizowanym przypadku zawarcie kontraktu CIRS ma na celu zabezpieczenie kredytu inwestycyjnego. Środki z zaciągniętego kredytu zostaną z kolei wykorzystane na zakup środków trwałych, które będą się przyczyniały do generowania przychodu.

Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z zawarciem oraz rozliczeniem pochodnych instrumentów finansowych nie w momencie poniesienia wydatku (wypływu kasowego), tylko zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8b ustawy PDOP w momencie realizacji (zamknięcia), rezygnacji lub zbycia kontraktu (przy założeniu, że przedmiotowe wydatki nie podwyższają wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 16g ust 3 i 4 ustawy PDOP).

Spółka nie ponosi wydatków na nabycie instrumentów pochodnych (CIRS). W przypadku transakcji typu CIRS można jednak mówić o "realizacji praw" z tych instrumentów, do których dochodzi w momencie dokonywania płatności między stronami. Tak jak to zostało przedstawione w opisie stanu faktycznego w wyniku realizacji praw z umowy CIRS Spółka będzie otrzymywała od banku płatności w EUR oraz jednocześnie będzie dokonywała na rzecz Banku płatności w PLN. W wyniku tych rozliczeń Spółka będzie realizować ujemny wynik finansowy wynikający z różnicy w wysokości odsetek otrzymywanych od Banku i wpłacanych do Banku w ramach umowy CIRS.

Dodatkowo Spółka wykaże różnice wynikające z różnicy między kursem CIRS, wg którego ustalono płatności PLN dokonywane przez Spółkę na rzecz Banku a kursem średnim NBP, po którym ujmowane są w księgach płatności otrzymywane od Banku w ramach rozliczenia transakcji CIRS (te różnice zostaną jednak w całości zneutralizowane przez przeciwbieżne różnice kursowe zrealizowane zgodnie z prawem podatkowym na spłacie raty kredytowej, pod warunkiem zastosowania kursu zabezpieczonego umową CIRS jako kursu faktycznego).

Transakcja CIRS zostanie zawarta w celu uzyskania i zabezpieczenia źródła przychodów, a wynik będący efektem rozliczenia transakcji CIRS będzie stanowił koszty uzyskania przychodów względnie przychody podatkowe w każdej dacie rozliczenia transakcji (dokonywania płatności) (interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Warszawie z 5.9.2008 r., IP-PB3-423-832/08-2/MB).

Ustawa PDOP nie zawiera regulacji, która przewidywałaby szczególny sposób ustalania przychodów z realizacji praw pochodnych z kontraktów CIRS, co oznacza, że objęte są one reżimem ogólnym art. 12 tej ustawy. Stosownie do treści art. 12 ust 3 za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W analizowanym przypadku zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy PDOP Wnioskodawca uzyskuje przychód należny w rozumieniu art. 12 ust. 3 Ustawy PDOP w dniu otrzymania zapłaty (w dniu dokonania wzajemnego rozliczenia transakcji przez strony). Należy przyjąć, że realizacja praw wynikających z instrumentu pochodnego jest warunkiem dla tego, by przychód należny mógł się pojawić. Dopiero na dzień faktycznej realizacji transakcji znany jest kurs walutowy PLN/EUR, który wpływa na powstanie kosztu/przychodu w związku z realizacją transakcji CIRS.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że poniesione przez Spółkę wydatki - wynikające z rozliczenia transakcji CIRS (różnica powstała na rozliczeniu płatności dokonanych przez Spółkę i płatności dokonanych na rzecz Spółki na podstawie umowy CIRS), Spółka będzie mogła zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8b w związku z art. 15 ust. 1 w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie realizacji transakcji (realizacji praw z danej umowy), określonym w umowie. Analogicznie, w przypadku realizacji dodatniej różnicy z rozliczenia transakcji CIRS, uzyskane przez Spółkę przychody w wysokości różnicy między wartością płatności otrzymanych i płatności dokonanych należy zaliczyć do przychodów w dacie realizacji transakcji.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej przepisy ustawy PDOP oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż dla prawidłowej kwalifikacji skutków podatkowych przedmiotowych transakcji istotne jest ustalenie momentu, w którym dochodzi do realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych.

Przy czym zdaniem Wnioskodawcy możliwość zaliczenia wyników finansowych związanych z realizacją płatności z umowy CIRS, jako kosztów/przychodów podatkowych zróżnicowana jest w zależności od momentu realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych. Momentem granicznym jest z kolei moment przekazania danego środka trwałego, którego nabycie nastąpiło ze środków pozyskanych z umowy kredytu, do używania.

Spółka zawiera umowę kredytu w walucie EUR i zabezpiecza się przed zmianami kursu walutowego oraz zmianami stóp procentowych zawierając kontrakt CIRS. Raty kapitałowe wraz z odsetkami płacone będą równolegle z płatnościami wynikającymi z zawartej z Bankiem umowy CIRS. Zakładamy, że płatności rat kapitałowych wraz z odsetkami zarówno z tytułu umowy kredytu jak i umowy CIRS następują raz na rok.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 ustawy PDOP, za wartość początkową środków trwałych uważa się, w razie odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia. Stosownie do ust. 3 niniejszego przepisu za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek i prowizji. W ocenie Wnioskodawcy wyniki rozliczeń transakcji CIRS (przychód lub koszt), które będą miały miejsce przed oddaniem środka trwałego do użytku będą odpowiednio zmniejszały lub zwiększały cenę nabycia środka trwałego.

W związku z powyższym w przypadku realizacji płatności na podstawie umowy CIRS do dnia przekazania środka trwałego do używania, rozpoznanie wyniku na transakcji następuje poprzez zmianę wartości środków trwałych sfinansowanych kredytem zabezpieczonym umową CIRS oraz rozliczenie następnie kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne w przypadku maszyn produkcyjnych i budynków.

Natomiast w przypadku rozliczenia transakcji CIRS po dniu przekazania danego środka trwałego do używania, rozpoznanie wyniku na tej transakcji jako koszt lub przychód podatkowy następuje w dacie realizacji prawa z transakcji CIRS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012, poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj