Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PI/2/415-36/06
z 27 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PI/2/415-36/06
Data
2006.09.27



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
odszkodowania
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Podatnik pyta, czy odszkodowanie związane z działalnością gospodarczą otrzymane po jej likwidacji należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych?.Zdaniem podatnika, odszkodowanie to będzie podlegać zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. "a" ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odszkodowanie otrzymane po zakończeniu działalności nie może być traktowane jako otrzymane w związku z prowadzoną działalnością. W przypadku, gdyby odszkodowanie podlegało opodatkowaniu - podatnik twierdzi, że może ono zostać pomniejszone o stratę z działalności gospodarczej - bieżącą i z lat poprzednich.


POSTANOWIENIE

Naczelnika Urzędu Skarbowego

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana X prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą: X w sprawie zwolnienia z opodatkowania odszkodowania otrzymanego po likwidacji działalności gospodarczej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, w świetle opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca wykonuje działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie produkcji i przetwórstwa jaj. Prowadzone przedsiębiorstwo zamierza wnieść w formie aportu do kapitałowej spółki prawa handlowego. Jednocześnie wytoczył jako przedsiębiorca sprawę o odszkodowanie i spodziewa się korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia.

W związku z powyższym podatnik pyta, czy odszkodowanie związane z działalnością gospodarczą otrzymane po jej likwidacji należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem podatnika odszkodowanie to będzie podlegać zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. "a" ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176), ponieważ odszkodowanie otrzymane po zakończeniu działalności nie może być traktowane jako otrzymane w związku z prowadzoną działalnością. W przypadku, gdyby odszkodowanie podlegało opodatkowaniu - podatnik twierdzi, że może ono zostać pomniejszone o stratę z działalności gospodarczej - bieżącą i z lat poprzednich.

Do przedstawionego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy:

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 3b cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi, iż "wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą." W ocenie tut. organu podatkowego, z brzmienia ww. przepisu nie wynika, aby wpływ na opodatkowanie miał fakt, że działalność jest prowadzona w momencie otrzymania odszkodowania. Istotnym jest, czy odszkodowanie ma związek z prowadzoną (obecnie lub wcześniej) działalnością gospodarczą. W związku z powyższym odszkodowanie związane z działalnością gospodarczą podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bez względu na to, czy w momencie otrzymania odszkodowania działalność nadal jest prowadzona, czy też jest zlikwidowana.

W przypadku otrzymania odszkodowania po likwidacji działalności gospodarczej należy je zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Strata z działalności gospodarczej może pomniejszyć tylko dochód uzyskany z tego samego źródła.

Nie jest zatem możliwe pomniejszenie przychodu z odszkodowania stanowiącego przychód z innych źródeł, o stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej z roku bieżącego jak i poprzedniego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Słupsku nie potwierdza tym samym Pana stanowiska w sprawie zwolnienia z opodatkowania wypłaconego odszkodowania związanego z działalnością gospodarczą po likwidacji działalności, jak również w sprawie możliwości pomniejszenia przychodu z tytułu odszkodowania o stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej bieżącej i z lat ubiegłych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj