Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sopocie
PDOP/423-20/06
z 31 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDOP/423-20/06
Data
2006.10.31



Autor
Urząd Skarbowy w Sopocie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
przychód
wykonanie usługi
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy należność za I transzę wynikającą z umowy, udokumentowana fakturą zgodnie z poniższym opisem, stanowi zaliczkę na poczet przyszłej usługi w rozumieniu art. 12 ust.4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy też kwota ta powinna zostać zaliczona do przychodów podatkowych jako należność za częściowo wykonaną usługę zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 2 w dniu wystawienia faktury?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 22.08.2006 roku (wpływ do tut. Organu 24.08.2006r.) uzupełniony 14.09.2006r. udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t.Dz.U.z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie:

Czy należność za I transzę wynikającą z umowy, udokumentowana fakturą zgodnie z poniższym opisem, stanowi zaliczkę na poczet przyszłej usługi w rozumieniu art. 12 ust.4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy też kwota ta powinna zostać zaliczona do przychodów podatkowych jako należność za częściowo wykonaną usługę zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 2 w dniu wystawienia faktury?

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Spółka pytająca jest spółką z o.o. czynnym podatnikiem VAT, prowadzi pełną rachunkowość. Działalność podstawowa jaką do tej pory prowadził polegała na świadczeniu usług reklamowych (PKD 7440Z) oraz marketingowych na terenie kraju. Od 03 kwietnia rozpoczęła dodatkową działalność wydawniczą (PKWiU 22.13.10-00.21).

Podstawowym celem działalności Spółki, jako agencji reklamowej, jest tworzenie i realizacja kampanii marketingowo-reklamowych Kasy Krajowej, koordynacja działań PR systemu ... oraz realizacja pojedynczych kampanii reklamowych i marketingowych dla Kas i innych podmiotów systemu ....

Usługi, które świadczy firma ..., polegające na przeprowadzaniu kampanii reklamowych w prasie, radiu, telewizji oraz w portalach internetowych, są często prowadzone na przełomie dwóch miesięcy kalendarzowych lub na przełomie roku. Umowy zawierane z kontrahentami "Spółki pytającej" określają szczegółowy zakres usług oraz sposób płatności i fakturowania danego zlecenia. Przykładowe koszty dotyczące danej usługi wynikają z faktur za umieszczenie reklam otrzymanych od stacji telewizyjnych i radiowych, portali internetowych lub też poszczególnych wydawców prasy. Dodatkowo Spółka pośredniczy jako agencja reklamowa w produkcji filmów i zdjęć reklamowych dla kontrahentów "Spółki Pytającej".

Przykładowy fragment umowy hipotetycznej:

Umowa z dnia 10 lipca 2006r. na przeprowadzenie kampanii reklamowej na antenie radia oraz w portalu internetowym od 15 lipca 2006r. do 15 sierpnia 2006r.; wartość usługi określona jedną kwotą; płatność określona w następujący sposób:

"Należność za usługę płatna na konto "Spółki pytającej" Sp. z o.o. w dwóch transzach:

I transza w wysokości ...w terminie 7 dni od otrzymania faktury wystawionej po zawarciu niniejszej umowy;

II transza w wysokości ...w terminie 7 dni od otrzymania faktury wystawionej po zakończeniu kampanii".

Faktura za I transzę wystawiona w dniu 12 lipca 2006r. o treści "Kampania reklamowa w dniach -faktura częściowa, I transza zgodnie z par.... umowy z dnia ...". W treści faktury nie zawarto określenia "zaliczka". Dokument ten nie spełnia też wymogów faktury zaliczkowej w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (gdyż płatność następuje po wystawieniu faktury). I transza określona w umowie nie odnosi się do żadnego zakończonego etapu prac.

Według Spółki - należność za I transzę wynikającą z umowy stanowi zaliczkę w rozumieniu ustawy o pdop pomimo tego, iż nie wynika to bezpośrednio z treści faktury, ani z treści umowy. Kwota ta powinna zostać zaliczona do przychodów podatkowych dopiero w momencie zakończenia wykonywania usługi, którą jest przeprowadzenia całościowej kampanii reklamowej. Transze wynikające z umowy nie odzwierciedlają kolejnych etapów usługi, a jedynie stanowią określenie sposobu przekazania środków dla zleceniobiorcy Spółki Pytającej.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tut. Organ stwierdza, co następuje:

Stosownie do treści art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t.Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym co do zasady jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem zaś jest, z pewnymi zastrzeżeniami, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z art.12 ust.3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Jednocześnie w treści art. 12 ust. 3a ww. ustawy ustawodawca sprecyzował moment wystąpienia przychodu związanego z działalnością gospodarczą uzależniając ten moment od rodzaju czynności prawnej, z której dany przychód wynika.

I tak zgodnie z obecnie obowiązującym przepisem art.12 ust.3a ustawy z dnia 15.02.1992r., za moment uzyskania przychodu związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą uznaje się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia- w pozostałych przypadkach.

Tak więc generalną zasadą wynikającą z ww. art. 12 ust. 3a jest, iż przychód powstaje w dacie wystawienia faktury.

W art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca wprowadził zamknięty katalog należności, których nie zalicza sie do przychodów. I tak w myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 wymienionej ustawy do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Powyższe oznacza, że nie każde otrzymane pieniądze są przychodami w rozumieniu ustawy podatkowej, jeżeli nie stanowią zapłaty za wykonane świadczenie, a jedynie przedpłatę lub zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń. Przysporzenia majątkowe, kwalifikowane jako przychody, muszą mieć bowiem charakter definitywny. Zaliczki i przedpłaty zaś mogą być podatnikowi zwrócone przed upływem terminu wykonania dostawy towarów i usług, na poczet których zostały wpłacone.

Oznacza, to że pobrana wpłata (zaliczka) na usługi, które mają być wykonane w następnych okresach sprawozdawczych staje się przychodem z działalności gospodarczej dopiero po realizacji łącznej strony umowy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie wynika, że zapłata za usługi ma charakter zaliczkowy.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu przychód wynikający z wystawionej przez "Spółkę pytającą faktury VAT nie stanowi pobranych wpłat na poczet usług mających zostać wykonanych w przyszłych okresach sprawozdawczych w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka winna zatem ustalić przychód na podstawie art. 12 ust. 3a pkt 2, stosownie do którego za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowiło wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty.

W przypadku zatem pobierania opłat za usługi, które mają być wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, opłaty te nie będą stanowiły przychodów dla celów podatkowych w przypadku, gdy z postanowień umowy zawartej przez Spółkę z jej kontrahentami wyraźnie będzie wynikać, że otrzymywane przez Spółkę należności stanowią zaliczkę lub przedpłatę na poczet przyszłych świadczeń.

Mając na uwadze powyższe stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj