Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-489/12/CzP
z 28 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-489/12/CzP
Data
2012.06.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
dochód z udziału w zyskach osób prawnych
dywidendy
łączenie spółek
następstwo prawne
przejęcie spółki
sukcesja
udział


Istota interpretacji
Czy dla potrzeb zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 Ustawy CIT dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 oraz 10 ust. 2 Ustawy CIT należy uwzględnić okres, gdy Udziały były własnością Spółki przejmowanej oraz okres po Podziale Spółki dzielonej?



Wniosek ORD-IN 789 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 28 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przez Spółkę dwuletniego okresu posiadania udziałów w spółce, warunkującego zwolnienie z opodatkowania dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, na podstawie art. 22 ust. 4-4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odnośnie:

  • uwzględnienia okresu przed przejęciem spółki przejmowanej - jest nieprawidłowe,
  • okresu po podziale spółki dzielonej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przez Spółkę dwuletniego okresu posiadania udziałów w spółce, warunkującego zwolnienie z opodatkowania dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, na podstawie art. 22 ust. 4-4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odnośnie:

  • uwzględnienia okresu przed przejęciem spółki przejmowanej,
  • okresu po podziale spółki dzielonej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest diagnostyka medyczna. Spółka jest właścicielem 100% udziałów w innej spółce kapitałowej będącej polskim rezydentem podatkowym („Spółka przejmowana”). W przyszłości planowane jest połączenie Spółki ze Spółką przejmowaną poprzez jej przejęcie przez Spółkę („Połączenie”). W wyniku Połączenia Spółka, jako następca prawny Spółki przejmowanej, stanie się właścicielem wszystkich jej składników majątkowych, w tym udziałów w innej spółce kapitałowej będącej polskim rezydentem podatkowym („Spółka dzielona”), również specjalizującej się w diagnostyce medycznej.

Podstawowym składnikiem majątku Spółki dzielonej jest ponad dwadzieścia laboratoriów medycznych, w oparciu o które prowadzi ona działalność. Spółka będzie posiadała ponad 90% udziałów Spółki dzielonej („Udziały”).

W ramach planowanej konsolidacji grupy kapitałowej, uzasadnionej ekonomicznie dążeniem do uproszczenia struktury organizacyjnej i ograniczeniem kosztów utrzymania podmiotów funkcjonujących w ramach grupy o pokrywającym się profilu gospodarczym, Spółka rozważa możliwość dokonania podziału przez wydzielenie Spółki dzielonej („Podział”), w wyniku którego przejmie część przedsiębiorstwa Spółki dzielonej. Niniejszy wniosek dotyczy sytuacji, gdyby majątek przejmowany na skutek Podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa („ZCP"). Po podziale Spółka pozostanie udziałowcem Spółki dzielonej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dla potrzeb zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 Ustawy CIT dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 oraz 10 ust. 2 Ustawy CIT należy uwzględnić okres, gdy Udziały były własnością Spółki przejmowanej oraz okres po Podziale Spółki dzielonej...

Zdaniem Spółki, dla potrzeb zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 Ustawy CIT dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 oraz 10 ust. 2 Ustawy CIT należy uwzględnić okres, gdy Udziały były własnością Spółki przejmowanej oraz okres po Podziale Spółki dzielonej.

Przepisy prawa handlowego pozwalają na dokonanie podziału spółki poprzez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych).

W ramach rozważanego zdarzenia przyszłego podział, o którym mowa powyżej zostanie przeprowadzony w ten sposób, że część majątku Spółki dzielonej (Oddział) zostanie przeniesiona na Spółkę. Spółka pełnić będzie w związku z wydzieleniem podwójną rolę - dotychczasowego udziałowca Spółki dzielonej, a zarazem Spółki przejmującej. W związku z przejęciem Oddziału, Spółka wyemituje nowe udziały na rzecz mniejszościowego udziałowca Spółki dzielonej. W świetle powyższych okoliczności, przychód podlegający opodatkowaniu CIT mógłby potencjalnie powstać dla Spółki w związku z analizowanym podziałem na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 6, a także na podstawie art. 10 ust. 2 Ustawy CIT.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 Ustawy CIT powyższe dochody zaliczane są do dochodów z udziału w zyskach osób prawnych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 Ustawy CIT, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19 % uzyskanego przychodu.

Jednocześnie, zgodnie z art. 22 ust. 4 Ustawy CIT, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Zgodnie z art. 22 ust. 4a Ustawy CIT, zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Z kolei zgodnie z art. 22 ust. 4b Ustawy CIT, zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów).

Zdaniem Spółki, zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 Ustawy CIT odnosi się do wszystkich dochodów z udziału w zyskach osób prawnych. W konsekwencji, Spółka stoi na stanowisku, iż przedmiotowy przepis odnosi się również do ewentualnych dochodów z udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 oraz art. 10 ust. 2 Ustawy CIT.

Jeżeli zatem w wyniku Podziału Spółka osiągnęłaby dochody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 oraz ust. 2 Ustawy CIT, a posiadałaby przynajmniej 10% udziałów w Spółce dzielonej nieprzerwanie przez okres 2 lat, to dochody te korzystałyby ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 Ustawy CIT.

W przedmiotowym przypadku, Spółka wejdzie w posiadanie Udziałów w wyniku Połączenia ze Spółką przejmowaną, następnie dokonany zostanie Podział Spółki dzielonej. Od momentu nabycia Udziałów przez Spółkę przejmowaną do momentu Podziału nie upłyną dwa lata. Zdaniem Spółki, do okresu posiadania Udziałów niezbędnego dla skorzystania z przedmiotowego zwolnienia zaliczony powinien być jednak zarówno okres posiadania Udziałów przez Spółkę przejmowaną, jak i okres posiadania Udziałów przez Spółkę po Podziale.

Zgodnie z art. 93 § 1 w zw. z § 2 Ordynacji podatkowej, osoba prawna łącząca się poprzez przejęcie innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Powyższe oznacza, iż na gruncie prawa podatkowego Spółka po przejęciu Spółki przejmowanej będzie następcą prawnym Spółki przejmowanej.

Biorąc powyższe pod uwagę, Spółka stoi na stanowisku, iż dla potrzeb ustalenia okresu posiadania udziałów, o którym mowa w art. 22 ust. 4a i 4b Ustawy CIT zalicza się również okres, gdy udziały te były własnością Spółki przejmowanej, o ile posiadanie udziałów przez Spółkę oraz Spółkę przejmowaną będzie miało charakter nieprzerwany.

Odnosząc się natomiast do możliwości zaliczenia do dwuletniego okresu posiadania udziałów po osiągnięciu przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 4 Ustawy CIT, to zdaniem Spółki nie budzi żadnych wątpliwości, iż okres ten zgodnie z art. 22 ust. 4b Ustawy CIT powinien być uwzględniony dla potrzeb ustalenia prawa do zwolnienia z opodatkowania. Powyższe oznacza, iż po Podziale do okresu, o którym mowa w art. 22 ust. 4a i 4b Ustawy CIT zaliczony powinien być również okres posiadania udziałów w Spółce dzielonej po dokonaniu Podziału.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. dalej „updop”), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

W myśl art. 10 ust. 2 updop, przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych:

  1. dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej,
  2. dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 10 %, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia.

Przy czym zgodnie z art. 10 ust. 4 updop, przepisów ust. 2 pkt 1 oraz art. 12 ust. 4 pkt 12 nie stosuje się w przypadkach, gdy połączenie lub podział spółek nie są przeprowadzane z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 updop, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Ustawodawca przewidział jednakże zwolnienie ww. dochodów (przychodów) z podatku dochodowego, w pewnych - wymienionych w ustawie okolicznościach.

W myśl art. 22 ust. 4 updop, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będącą podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. spółka, o której mowa w pkt 2 nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swych dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Stosownie do treści art. 22 ust. 4a updop, zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

W myśl art. 22 ust. 4b updop, warunek posiadania odpowiednich udziałów (akcji) przez dwa lata uważa się za spełniony, jeśli przed wypłatą dywidendy (lub innego udziału w zyskach osoby prawnej) spółka nie posiadała udziałów przez ten okres, ale warunek ten zostanie spełniony po wypłacie dywidendy. W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

Podsumowując, aby podatnik mógł skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy, muszą być spełnione łącznie dwa podstawowe warunki, tj.:

  1. posiadanie bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów w kapitale zakładowym spółki, od której uzyskuje się przychód (dochód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 22 ust. 4 pkt 3 updop) oraz
  2. posiadanie tych udziałów nieprzerwanie przez okres 2 lat (art. 22 ust. 4a updop).

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka jest właścicielem 100% udziałów w innej spółce kapitałowej będącej polskim rezydentem podatkowym („Spółka przejmowana”). W przyszłości planowane jest połączenie Spółki ze Spółką przejmowaną poprzez jej przejęcie przez Spółkę („Połączenie”). W wyniku Połączenia Spółka, jako następca prawny Spółki przejmowanej, stanie się właścicielem wszystkich jej składników majątkowych, w tym udziałów w innej spółce kapitałowej będącej polskim rezydentem podatkowym („Spółka dzielona”). Spółka rozważa możliwość dokonania podziału przez wydzielenie Spółki dzielonej („Podział”), w wyniku którego przejmie część przedsiębiorstwa Spółki dzielonej. Zdarzenie przyszłe dotyczy sytuacji, gdy majątek przejmowany na skutek Podziału lub majątek pozostający w spółce, nie będą stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Po podziale Spółka pozostanie udziałowcem Spółki dzielonej.

Na opis zdarzenia przyszłego składają się również informacje zawarte w stanowisku Wnioskodawcy, mianowicie podział, o którym mowa powyżej zostanie przeprowadzony w ten sposób, że część majątku Spółki dzielonej (Oddział) zostanie przeniesiona na Spółkę. W związku z przejęciem Oddziału, Spółka wyemituje nowe udziały na rzecz mniejszościowego udziałowca Spółki dzielonej. W przedmiotowym przypadku, Spółka wejdzie w posiadanie Udziałów (Spółki dzielonej) w wyniku uprzedniego Połączenia ze Spółką przejmowaną, następnie dokonany zostanie Podział Spółki dzielonej. Od momentu nabycia Udziałów przez Spółkę przejmowaną do momentu Podziału nie upłyną dwa lata.

Na tle powyższego opisu zdarzenia przyszłego Spółka wyraziła swoje stanowisko, zgodnie z którym do okresu posiadania Udziałów niezbędnego dla skorzystania z przedmiotowego zwolnienia zaliczony powinien być zarówno okres posiadania Udziałów (Spółki dzielonej) przez Spółkę przejmowaną, jak i okres posiadania Udziałów przez Spółkę po Podziale. Na poparcie swej argumentacji Spółka przywołała przepis art. 93 § 1 w zw. z § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. – dalej „Ordynacja podatkowa”), w myśl którego, osoba prawna łącząca się poprzez przejęcie innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przejmowanej.

Powyższy przepis przewiduje sukcesję generalną praw i obowiązków podatkowych w przypadku łączenia i podziału spółek kapitałowych.

Ponadto należy również mieć na uwadze, iż w myśl art. 93d Ordynacji podatkowej, przepisy art. 93-93c mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego. Przepisy Ordynacji podatkowej nie wskazują wyraźnie, jakie prawa i obowiązki przechodzą na następcę prawnego. Należy uznać, że przepisy te dotyczą jedynie takich praw lub obowiązków publicznoprawnych, które istniały w momencie połączenia obu podmiotów (por. wyrok I SA/Kr 331/10; I SA/Łd 326/09). Aby zatem następca prawny mógł skorzystać z jakichś uprawnień, takie uprawnienie musiałoby w chwili połączenia przysługiwać poprzednikowi. Osoby prawne łączące się przez przejęcie, wstępują w prawa i obowiązki z dniem połączenia. Skutki podatkowe powstają dopiero z tym dniem. W tym zatem dniu, sukcesji podlegają wszelkie prawa oraz wszelkie obowiązki, które przysługiwały lub ciążyły na poprzedniku, a wynikały z przepisów prawa podatkowego. Z samej istoty sukcesji uniwersalnej wynika bowiem, że ma charakter pochodny i polega na przeniesieniu uprawnień i obowiązków z jednego podmiotu na inny podmiot. Uprawnienia bądź obowiązki muszą istnieć w momencie ich przeniesienia.

Natomiast w omawianej sprawie podmiot przejmowany nie dysponował prawem do zwolnienia z opodatkowania dywidendy lub innych dochodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, bowiem w okresie posiadania przez Spółkę przejmowaną udziałów w Spółce dzielonej nie doszło do powstania dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 updop, a zatem nie mogło również dojść do nabycia przez Spółkę przejmowaną prawa do zwolnienia z opodatkowania. Sukcesor nie może bowiem nabyć prawa, które jeszcze nie powstało. Stąd nie ma żadnych podstaw, aby twierdzić, że Spółka przejmie uprawnienia do preferencji podatkowych Spółki przejmowanej, gdyż Spółka przejmowana takich uprawnień jeszcze nie nabędzie.

Dopiero więc po upływie dwóch lat od momentu przejęcia Spółki przejmowanej spełniony zostanie warunek posiadania Udziałów w Spółce dzielonej. Innymi słowy, do okresu posiadania Udziałów, niezbędnego dla skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 updop powinien być zaliczony jedynie okres posiadania Udziałów przez Spółkę, w tym okres posiadania udziałów przez Spółkę po dokonaniu Podziału Spółki dzielonej.

Ponadto, tut. Organ pragnie zauważyć, że powołane przepisy art. 22 ust. 4-4b updop, wprowadzają wyjątek od generalnej zasady opodatkowania wypłacanych należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy. Należy podkreślić, że zarówno w orzecznictwie Sądu Najwyższego, jak i sądów administracyjnych, a także piśmiennictwie ukształtowany jest jednoznaczny pogląd, w myśl którego przepisy prawa podatkowego należy wykładać ściśle i zgodnie z ich literalnym brzmieniem, tym bardziej jeżeli dotyczą one ulg i zwolnień podatkowych, stanowiących odstępstwo od konstytucyjnej zasady powszechności i równości opodatkowania

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż stanowisko Spółki w zakresie ustalenia przez Nią dwuletniego okresu posiadania udziałów w Spółce dzielonej, warunkującego zwolnienie z opodatkowania dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, na podstawie art. 22 ust. 4-4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odnośnie:

  • uwzględnienia okresu przed przejęciem spółki przejmowanej - jest nieprawidłowe,
  • okresu po podziale spółki dzielonej - jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego od dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj