Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piszu
PDKS/415-24/2006
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDKS/415-24/2006
Data
2006.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Piszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
działalność wytwórcza
stawki podatku
usługi montażowe
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Jaką powinien zastosować stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych jeżeli działalność podatnika polega na na wyszlifowaniu gotowych elenentów uszkodzonych w czasie transportu oraz na montażu nagrobków łącznie z montażem dodatkowych elementów?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje za prawidłowe własne stanowisko w sprawie przedstawione przez podatnika we wniosku z dnia 29.11.2006 r., dotyczącym interpretacji przepisów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wyrobu i sprzedaży nagrobków. Z osiąganych z tego tytułu przychodów jest opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. W ramach swojej działalności podatnik zakupuje przycięte na wymiar i wyszlifowane elementy nagrobków. Praca podatnika włożona w celu uzyskania gotowego wyrobu polega na wyszlifowaniu elementów, które zostały uszkodzone podczas transportu, nawierceniu otworów mocujących, dorobieniu tablicy, wykuciu liter, zamocowaniu ozdób nagrobnych, krzyży, zalaniu fundamentu i montażu nagrobka na cmentarzu. W związku z powyższym kwestią do rozstrzygnięcia jest, jaką stawką podatkową winna być opodatkowana sprzedaż takich nagrobków. Zdaniem podatnika sprzedaż należy opodatkować stawką w wysokości 5,5%, gdyż bez wkładu pracy podatnika nagrobek nie jest gotowy.

Ustosunkowując się do powyższego organ podatkowy zważył co następuje.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 z późn. zm) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wytwórczej wynosi 5,5%. Natomiast przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego według art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f) ustawy wynosi 8,5%. Zgodnie z definicją określoną w art. 4 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy za działalność wytwórczą uważa się działalność prowadzoną przez podatnika w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji. Według ust. 1 pkt 5 lit. b) tego artykułu surowcami i materiałami podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu, a do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone.

W przedstawionym stanie faktycznym wykonywane prace polegające na wykonywaniu nagrobków z materiału zakupionego we własnym zakresie (nie powierzonego) mieszczą się w definicji działalności wytwórczej. Należy przy tym zauważyć, że zgodnie z art. 12 ust. 2 cyt. ustawy podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Oznacza to, że podatek według stawki 5,5% będzie pobierany od całkowitej kwoty należnej od nabywcy nagrobka, bez możliwości obniżenia tej kwoty o koszty uzyskania przychodu, np. o koszty nabytych i zużytych do wytworzenia nagrobka elementów.

W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż w myśl w/w przepisów produkcja pomników z własnego materiału i ich sprzedaż objęta jest stawką 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W tym stanie sprawy postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie służy prawo wniesienia zażalenia na postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje jego wykonania.

Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje jego wykonania.

Należna opłata skarbowa od zażalenia wynosi 5,00zł, natomiast od każdego załącznika po 0,50zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj