Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyniu
PD/415-18/06
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-18/06
Data
2006.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
rata leasingowa


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć opłatę przygotowawczą i pierwszą opłatę leasingową uiszczoną przed otrzymaniem przedmiotu leasingu?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że firma podatnika jest jednostką prowadzącą księgi handlowe. Z firmą leasingową wnioskodawca zawarł w dniu 30.10.2006 r. umowę leasingu operacyjnego. W miesiącu podpisania umowy otrzymał fakturę na opłatę przygotowawczą i pierwszą opłatę leasingową, które zostały zapłacone w tym samym miesiącu. Samochód będący przedmiotem umowy leasingowej wnioskodawca otrzymał w dniu 28.02.2007 r., tj. po dokonaniu wymaganych umową opłat przygotowawczych i pierwszej opłaty leasingowej. Podatnik zwraca się z zapytaniem czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć opłatę przygotowawczą i pierwszą opłatę leasingową uiszczoną przed otrzymaniem przedmiotu leasingu. Jego zdaniem, opłaty te stanowią koszt uzyskania przychodu w miesiącu otrzymania faktury.

Zgodnie z przepisami art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm./ opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, tj. w przypadkach gdy finansujący w dniu zawarcia umowy korzysta z ulg w podatku dochodowym, o których mowa w tym ustępie, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Powołane przepisy nie wskazują momentu zaliczenia w koszty uzyskania przychodów opłat z tytułu umowy leasingu. Zatem należy odwołać się do ogólnej zasady zawartej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 5 cytowanej ustawy, u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było mozliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. W celu ustalenia momentu zaliczenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów należy dokonać powiązania kosztów z przychodami.

Jak wynika z Pana zapytania, zgodnie z umową wnioskodawca był zobowiązany do końca miesiąca października 2006 r. zapłacić opłatę przygotowawczą oraz pierwszą opłatę leasingową. Poniesienie powyższych opłat było warunkiem koniecznym do rozpoczęcia realizacji umowy leasingu. Wydatki z tytułu opłat wstępnych umowy leasingowej nie pozostają w uchwytnym związku z przychodami konkretnego okresu, zatem utrudnione jest ustalenie, w którym okresie wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż skoro osoba prowadząca księgi podatkowe, nie ma możliwości powiązania w/w kosztów z konkretnymi przychodami wg zasad określonych w art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, winna zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia wydatku.

Mając na uwadze powyższe, jeżeli zawarta umowa leasingu operacyjnego będzie spełniała warunki zawarte w przytoczonych przepisach art. 23b ust. 1 ustawy, to korzystający ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie obciążające go opłaty wynikające z tej umowy, a więc również opłatę przygotowawczą i pierwszą opłatę leasingową w dacie ich faktycznego poniesienia.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny i wyżej powołane przepisy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyniu stwierdza, że zajęte przez wnioskodawcę stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj