Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US1431/PP/423-1712/2006/BP
z 7 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US1431/PP/423-1712/2006/BP
Data
2006.12.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy Wspólnota Mieszkaniowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Działając zgodnie z art.216 oraz art.14a §1 i 4 ustawy z dn. 29.08.97r. Ordynacja podatkowa /Dz.U.nr 8 z 2005r. poz.60 z późn. zm./, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bemowo po rozpatrzeniu wniosku Wspólnoty Mieszkaniowej z dnia 31.10.2006r./data wpływu 10.11.2006r./ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego nie podziela stanowiska podatnika, iż Wspólnota Mieszkaniowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dn. 31.10.2006r. Wspólnota Mieszkaniowa zwróciła się do tutejszego Organu podatkowego w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Pytanie podatnika brzmi:Czy Wspólnota Mieszkaniowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej zajmuje się utrzymaniem nieruchomości wspólnej , którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia nie służące wyłącznie do użytku właścicieli lokali.Jako Wspólnota mieszkaniowa zajmuje się utrzymaniem nieruchomości wspólnej w zakresie : remontów i bieżącej konserwacji , ponoszenia opłat za dostawy energii elektrycznej, cieplnej, gazu, wody ( w częściach dotyczących nieruchomości wspólnej ), ubezpieczenia nieruchomości oraz utrzymania jej w porządku i czystości. Wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej pokrywane są z zaliczek wnoszonych przez właścicieli lokali.W myśl z art. 7 §1 Ordynacji podatkowej podatnikiem jest osoba fizyczna , osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.W świetle art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. u. nr 54 z 2000r. poz.654 ze zm./ stanowi, iż przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej , z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.Wspólnota Mieszkaniowa funkcjonuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (Dz.U.nr 80 z 2000r.poz.903 ze zm.) i jest jednostką organizacyjną niemająca osobowości prawnej. W związku z powyższym Wspólnota Mieszkaniowa należy do podmiotów podlegających podatkowi dochodowemu od osób prawnych, wskazanych w art 1 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Co oznacza, iż wszystkie środki pieniężne, jakie wpływają na rachunek wspólnoty w rozumieniu ustawy podatkowej stanowią przychód. Bez znaczenia jest źródło ich pochodzenia – czy zostały uzyskane jako pożytki z nieruchomości wspólnej , czy otrzymane w inny sposób. Wpłaty dokonywane przez członków Wspólnoty nie stanowią zaliczek w rozumieniu art. 12 ust.4 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie są zaliczkami na poczet dostaw towarów czy usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, lecz pokrywają wspólnie ponoszone koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości.Natomiast w myśl art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 . Zatem w przypadku Wspólnoty Mieszkaniowej kosztami uzyskania przychodów będą wydatki ponoszone na utrzymanie nieruchomości w tym opłaty eksploatacyjne.Dochodem Wspólnoty zgodnie z art. 7 ust .2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Należy dodać , iż dochód Wspólnot Mieszkaniowych , na mocy postanowień art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy będzie zwolniony z opodatkowania o ile zostanie przeznaczony lub wydatkowany na:cele dotyczące utrzymania zasobów mieszkaniowych / tj. utrzymania lokali przeznaczonych wyłącznie na cele mieszkaniowe, a więc takich które służą zaspokojeniu potrzeb bytowych i mieszkaniowych członków wspólnotyrzecz członków wspólnotyPrzepis art. 17 ust.1 pkt 4m został pierwotnie uchylony z dniem 01.01.2004r. na podstawie art. 1 pkt 13 lit.a/ tiret pierwszy ustawy z dnia 12.11.2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw /Dz.U. nr 202 poz.1957/, jednakże po zmianach określonych w art. 2 ustawy z dnia 18.11.2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw /Dz.U. nr 254 poz. 2533/ ustawodawca przedłużył do 31.12.2006r. czas obowiązywania zwolnienia obejmującego dochody Wspólnot Mieszkaniowych na dotychczasowych zasadach.

Powyższe oznacza , że jeżeli Wspólnota uzyska dochód i przeznaczy go na wyżej wymienione cele z uwzględnieniem treści art. 17 ust. Ib cytowanej wyżej ustawy, to w tej części będzie ona mogła skorzystać z przedmiotowego zwolnienia do końca 2006r.Prowadzenie ewidencji rachunkowej reguluje art.9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi , iż podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej , zgodnie z odrębnymi przepisami , w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu /straty/, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29.09.1994 o rachunkowości /Dz.U. nr 121 poz.591 ze zm./ której przepisy stosuje się do jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej , z wyjątkiem spółek , o których mowa w pkt 1 i 2 . Zatem rachunkowość wspólnoty mieszkaniowej powinna być prowadzona w formie i na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości.Zapis art.29 ust.1 ustawy o własności lokali Wspólnoty Mieszkaniowe zwalnia z prowadzenia ewidencji według zasad rachunkowości określonych w ustawie z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości /Dz.U. z 2002r. nr 76 poz. 694 ze zm./ i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15.11.2001r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek nie będących Spółkami handlowymi, nie prowadzących działalności gospodarczej /Dz.U.nr 137 poz.1539 ze zm./Zwolnienie to nie oznacza jednak , że Wspólnota Mieszkaniowa nie może prowadzić ewidencji na zasadach określonych w tej ustawie i w/w rozporządzeniu. Sposób ustalenia zasad prowadzeniaewidencji księgowej zależy od uchwały podjętej przez członków Wspólnoty Mieszkaniowej.Powołane wyżej przepisy ustawy o własności lokali i ustawy o rachunkowości nie mają charakteru podatkotwórczego, Wspólnota Mieszkaniowa powinna odpowiednio dostosować prowadzoną ewidencję księgową do wymogów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podsumowując powyższe w świetle przytoczonych wyżej przepisów Wspólnota Mieszkaniowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj