Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
DG/415-91/06
z 15 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DG/415-91/06
Data
2006.11.15



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dotacja
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Jak odliczać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w przypadku uzyskiwania przychodów podlegających opodatkowaniu i zwolnionych od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Tożsamy z
125398


Podatniczka wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. przedstawiając następujący stan faktyczny sprawy:

Przedmiotem prowadzonej przez Podatniczkę pozarolniczej działalności gospodarczej będzie prowadzenie kursów językowych i innych, studium ogólnokształcącego oraz szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych: liceum profilowane dla dorosłych, liceum ogólnokształcące dla dorosłych, policealne studium zawodowe dla dorosłych. Na prowadzenie w/w szkół, Podatniczka będzie otrzymywać z Urzędu Miasta, przyznawaną na podstawie art. 90 ustawy o systemie oświaty, dotację wypłacaną w 12 częściach, w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca. Podatek dochodowy Podatniczka będzie opłacać według stawki liniowej 19 %, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W opisanym stanie faktycznym Podatniczka zadała następujące pytanie: czy w związku z uzyskiwaniem przychodów opodatkowanych i zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych, występują ograniczenia w odliczaniu od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne i od podatku ubezpieczenia zdrowotne? Według Podatniczki, składki na własne ubezpieczenie społeczne i zdrowotne podatnika w przypadku uzyskiwania przychodów opodatkowanych oraz zwolnionych z podatku dochodowego, stanowią podstawę do obniżenia dochodu i podatku w takiej części, w jakiej przychody opodatkowane mają się w przychodach ogółem w danym miesiącu (zaliczka na podatek) i roku podatkowym (podatek za rok podatkowy).

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatniczkę oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatniczki jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28 – 30 oraz art. 30a – 30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4a – 4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot:składek określonych w ustawie z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.): a) zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących, b) potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu–odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie przepisów art. 27b w/w ustawy, podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135):1)opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,2)pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych–obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W przedstawionej sprawie nie można uznać stanowiska Podatniczki za prawidłowe. Z powołanych powyżej przepisów wynika, że ograniczenia w odliczaniu od dochodów (przychodów), opłaconych przez podatnika składek na własne ubezpieczenie społeczne oraz od podatku składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, występują w przypadku, jeżeli podstawę ich wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych zarówno dla pracodawców – w stosunku do pracowników, jak i dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, a także osób z nimi współpracujących, reguluje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 60% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Składka w nowej wysokości obowiązuje od trzeciego miesiąca następnego kwartału. Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń zdrowotnych, określają natomiast wysokość podstawy do ubezpieczenia zdrowotnego. Zatem podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne nie są dochody wolne od podatku dochodowego na podstawie cytowanych wyżej artykułów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj