Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/443-102/05/MS/5061
z 18 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/443-102/05/MS/5061
Data
2006.01.18



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
import (przywóz)
kredyt
odsetki od kredytu


Pytanie podatnika
Czy udzielenie kredytu przez Bank mający siedzibę za granicą pwoduje konieczność rozpoznania przez Spółkę importu usług i czy wartości spłacanych odsetek od kredytu powinna być uwzględniona w deklaracji VAT-7?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1, oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony wniesionego w dniu 28.10.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza,że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Spółka zaciągnęła kredyt w banku zagranicznym w Austrii. Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy udzielenie kredytu przez Bank mający siedzibę za granicą powoduje konieczność rozpoznania przez Spółkę importu usług i czy wartość spłacanych odsetek od kredytu powinna być uwzględniona w deklaracji VAT-7.
Spółka stoi na stanowisku, że udzielenie kredytu przez Bank mający siedzibę za granicą powoduje konieczność rozpoznania przez Spółkę importu usług. W miesiącu otrzymania kredytu, Spółka wykazuje jego wartość w deklaracji VAT-7, jako import usługi finansowej zwolniony z podatku VAT, natomiast zapłata odsetek od zaciągniętego kredytu w banku zagranicznym nie podlega opodatkowaniu i nie należy jej wykazywać w deklaracji VAT-7.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 27 ust. 3 i ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), który stanowi, iż w przypadku usług bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją świadczonych na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, pod pojęciem importu usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
Przez import usług rozumie się zatem usługi spełniające łącznie następujące warunki:
- usługodawcą musi być podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski,
- usługobiorcą jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna mająca siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski.
A zatem, czynność "zaciągnięcia kredytu" jest oznaką skorzystania z usług pośrednictwa finansowego, które na podstawie art. 43, ust. 1, pkt 1 ustawy korzystają ze zwolnienia od podatku (jako wymienione w zał. nr 4, pod poz. 3). Przedmiotowe usługi korzystają ze zwolnienia od podatku na terytorium Polski bez względu na to, czy są przedmiotem świadczenia, czy importu. W omawianym przypadku usługa udzielania kredytu bankowego stanowi import usługi. Miejscem świadczenia tego rodzaju usług jest miejsce, gdzie nabywca posiada siedzibę, stosownie do regulacji art. 27, ust. 3 w związku z art. 27, ust. 4, pkt. 4 ustawy. Stosownie do zapisu art. 17, ust. 1, pkt 4 ustawy Spółka jest w tym przypadku usługobiorcą (importerem) usługi finansowej.Zgodnie z art. 29 ust. 17 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2 lub wartość usługi - na podstawie odrębnych przepisów - zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę. Kwotą należną z tytułu nabytej usługi, podlegającą wykazaniu w deklaracji VAT-7, będą tylko uiszczone odsetki, Wartości kredytu nie należy wykazywać w deklaracji VAT-7, gdyż nie stanowi on obrotu z tyt. importu usług.
Reasumując, zapłata odsetek określonych przez bank, która jest tu oznaką odpłatnego świadczenia usługi winna być zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy udokumentowana fakturą wewnętrzną i wykazywana w rozliczeniach VAT-7, jako import usługi bez doliczania podatku (gdyż jest zwolniona od podatku). Ponieważ powyższa usługa nie jest przedmiotem świadczenia przez Spółkę, a jedynie nabycia, nie należy jej rozpatrywać w powiązaniu z art. 86, ust. 1 (uzależniającym prawo do odliczenia podatku od istnienia związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych). Wartości tej usługi nie należy także uwzględniać dla celów sporządzania proporcji rocznej, o której mowa w art. 90, ust. 3 powołanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza stanowiska Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego - w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj