Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-124/14a/06/DB
z 25 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-124/14a/06/DB
Data
2006.05.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
termin zwrotu
usługi reklamowe
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się do organu podatkowego z pytaniem, czy ma prawo do zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym w przypadku świadczenia usługi reklamowej na rzecz Tunezyjskiego Urzędu.


Stan faktyczny:

Podatnik obsługuje kampanię reklamową w Polsce dla Tunezyjskiego Urzędu mającego siedzibę w Tunezji. Powyższa usługa, zgodnie z art. 27 ust. 4, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, lecz w kraju, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności. W związku ze świadczonymi usługami Strona dokonuje, na podstawie polskich faktur VAT, zakupów materiałów reklamowych, np.: druk billboardów.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Podatnika ma on prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni, zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Na mocy art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W myśl art. 87 ust. 1 i 2 cyt. wyżej ustawy, nadwyżka podatku naliczonego nad należnym podlega na żądanie podatnika zwrotowi na jego rachunek bankowy, przy czym podstawowy termin zwrotu wynosi 60 dni od dnia złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług.

Jak stanowi ust. 3 artykułu 87, różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22 % obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 ustawy oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Uprawnienie do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, przysługuje także podatnikowi, który w okresie rozliczeniowym realizuje wyłącznie czynności nie podlegające opodatkowaniu w kraju, lecz za granicą ( tzn. podatników niewykazujących sprzedaży opodatkowanej w Polsce ).

Zgodnie z art. 87 ust. 5 w/w ustawy, na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art.. 6 ust. 8 pkt.1, w terminie określonym w ust. 4. Zgodnie z ust. 4 powyższego przepisu kwota różnicy podatku podlega zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Z powyżej cytowanych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy podatnik dokonuje czynności opodatkowanych poza terytorium kraju, przysługuje mu uprawnienie do żądania, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia, zwrotu różnicy podatku naliczonego z faktur VAT, które dotyczą świadczonych przez Podatnika usług opodatkowanych poza terytorium kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj