Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-182/14a/06/DB
z 11 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-182/14a/06/DB
Data
2006.09.11



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
małżonek
podatnik podatku od towarów i usług
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
umowa najmu
współwłasność


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się do tut. organu podatkowego z pytaniem, kto powinien rozliczać podatek od towarów i usług z tytułu wykonywania czynności wynajmu lokalu użytkowego, w sytuacji gdy powyższy lokal stanowi współwłasność obojga małżonków?


Stan faktyczny:

Podatnik złożył zgłoszenie rejestracyjne na podatek od towarów i usług. Przedmiotem działalności będzie wynajem lokalu użytkowego dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. W związku z tym, iż podatnik jest w związku małżeńskim ( wspólnota majątkowa ), przedmiotowy lokal stanowi współwłasność obojga małżonków. Zarówno dostosowaniem lokalu dla potrzeb wynajmu, jak i dalszymi czynnościami związanymi z wynajmem tego lokalu, zajmował się będzie tylko Wnioskodawca. Umowa na wynajem będzie podpisywana wyłącznie przez niego. Podatnik nie prowadzi z małżonką żadnej odrębnej działalności gospodarczej, jak również nie zarejestrował spółki z małżonką.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wynajmu lokalu użytkowego stanowiącego współwłasność małżonków, podatnikiem obowiązanym do rozliczania podatku VAT stanie się tylko ten z małżonków, który dokona zgłoszenia rejestracyjnego na potrzeby podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast stosownie do przepisu art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez samo świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów oraz inne czynności wymienione w art. 8 w/w ustawy. Poza tym usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji z wyjątkiem usług elektronicznych.

Ponadto zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W kontekście powołanych przepisów, najem lokalu użytkowego będący usługą wymienioną w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatnikiem VAT, a podatnikiem podatku od towarów i usług jest osoba, która faktycznie wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Określenie podmiotu, który ma zarejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług opiera się na ustaleniu, który z małżonków świadczy usługę najmu, co może być dopiero dokonane po analizie tej umowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jako strona wynajmująca nieruchomość występuje sam wnioskodawca, w związku z czym to on, jako osoba świadcząca usługę wynajmu oraz uprawniona do otrzymywania całości należności z tytułu czynszu, jest obowiązany do rozliczania podatku od towarów i usług z tego tytułu ( do wystawiania faktur VAT, do składania deklaracji podatkowych na potrzeby podatku VAT, do wpłacania należnego zobowiązania ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj