Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/1261/2006/AP
z 17 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/1261/2006/AP
Data
2006.07.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
import usług
licencja
rozłożenie na raty
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Czy w przypadku importu usług fakturę wewnętrzną na zakup w formie ratalnej licencji należy wystawić na całą wartość, czy też powinno się wystawić faktury wewnętrzne po każdej zrealizowanej płatności ratalnej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art.19 ust.1, 4 i 19, art. 29 ust 17, art. 106 ust 1 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) § 13, § 25 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 08.05.2006r. (data wpływu: 09.05.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wolap o s t a n o w i łuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące wystawienia faktury wewnętrznej w przypadku importu usług dotyczącego zakupu ratalnego licencji za prawidłowe

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 09.05.2006r. (data wpływu: 10.05.2006r.) Strona zwróciła się w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (usługi informatyczne, głównie tworzenie i sprzedaż licencji do gier komputerowych) zakupił licencję do oprogramowania (modułu) używanego do tworzenia gry komputerowej. Załączona kopia faktury zakupu dowodzi, że sprzedawcą był podmiot spoza terytorium Wspólnoty. Zapłata należności została rozłożona na raty.
Zapytanie
Czy w przypadku importu usług fakturę wewnętrzną na zakup w formie ratalnej licencji należy wystawić na całą wartość, czy też powinno się wystawić faktury wewnętrzne po każdej zrealizowanej płatności ratalnej?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem składającego zapytanie faktura wewnętrzna na import usług (zakup licencji) powinna być wystawiona na całą wartość dokonanego zakupu, bez względu na rozłożenie zapłaty na raty.

Działając na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z art.19 ust.19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przepisy ust.1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit.d i c, pkt 2, 4 i 7 – 9 oraz ust.14 – 16 stosuje się odpowiednio do importu usług.
Zgodnie z art.19 ust.1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usług, z zastrzeżeniem ust.2 – 21, art.14 ust.6, art.20 i art.21 ust.1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (na mocy art.19 ust.4 ww. ustawy).
Przepis art. 29 ust 17 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) /zwanej dalej ustawą/ stanowi, że podstawą opodatkowania w imporcie usług co do zasady jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić.
Na mocy art. 106 ust 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, obowiązani są wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust 2, 4 i 5 oraz art 119 ust 10 i art 120 ust 16.
Natomiast przepis art. 106 ust. 7 ustawy nakazuje w przypadku importu usług wystawianie faktury wewnętrznej.
Szczegółowe zasady wystawiania faktur uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798).
Zgodnie z § 13 ww. rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i § 15.
Należy przy tym zaznaczyć, że zgodnie z § 25 ust 1 ww rozporządzenia powyżej przytoczony przepis rozporządzenia stosuje się również do faktur wewnętrznych.
Mając na uwadze powyższe regulacje prawne Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola stwierdza, że w przedmiotowej sprawie podatnik ma obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną dokumentującą import usług z tytułu zakupu licencji na całą wartość dokonanego zakupu. Wynika to z faktu, iż obrotem w imporcie usług, zgodnie z wyżej cytowanym przepisem jest cała kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury wewnętrznej, nie później jednak niż 7 dnia od daty wykonania usługi.
Dokonując powyższego rozstrzygnięcia organ podatkowy zauważa, iż w sprawie nie będzie miał znaczenia fakt, iż płatność jest realizowana w ratach po dokonaniu zakupu. Nie wpływa to bowiem na wartość usługi, a tylko na moment dokonania rozliczenia pomiędzy kontrahentami.
Jednocześnie informuje się, że odpowiedź na złożone zapytanie w części dotyczącej podatku dochodowego zostanie przedstawiona w odrębnym postanowieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj