Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PW2/415-0009/06
z 7 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PW2/415-0009/06
Data
2006.04.07



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z praw majątkowych


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
prawa majątkowe
spadkobiercy
wynagrodzenia
wynagrodzenie zmarłego pracownika


Pytanie podatnika
Czy szkoła w opisanej sytuacji jest zobowiązana potrącić i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, a jeżeli należy odprowadzić podatek to jaką należy wystawić informację PIT oraz na czyje imię i nazwisko?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.01.2006r.-data nadania w placówce pocztowej (wpływ do tut. Organu podatkowego w dniu 25.01.2006r.), uzupełnionego w dniu 22.02.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłaconego przez szkołę dodatkowego wynagrodzenia za rok 2005 mężowi zmarłej pracownicy - stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Szkoła jako płatnik ma zamiar wypłacić dodatkowe wynagrodzenie ze stosunku pracy za rok 2005 mężowi zmarłej pracownicy, który nie jest pracownikiem szkoły.

Płatnik pyta czy szkoła w opisanej sytuacji jest zobowiązana potrącić i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, a jeżeli należy odprowadzić podatek to jaką należy wystawić informację PIT oraz na czyje imię i nazwisko?

Zdaniem płatnika prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika na małżonka. Wypłacając małżonkowi wynagrodzenie zmarłego pracownika, szkoła powinna potrącić zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19 % zgodnie z art.41 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Informację o wysokości dochodu PIT-11/8B pracodawca powinien wystawić na małżonka, któremu wypłaci wynagrodzenie.

W myśl art.12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art.63¹ §1 i §2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998r. Nr 21, poz.94 z późn. zm.) z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagana do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

Stosownie do postanowień art.18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Przepis ten nie podaje normatywnej definicji przychodów z praw majątkowych oraz nie jest katalogiem zamkniętym tych przychodów, na co wskazuje wyrażenie "w szczególności". Tą kategorią został objęty każdy przychód osiągnięty przez podatnika w związku z posiadaniem przez niego prawa o charakterze majątkowym.

Wypłacenie małżonkowi wynagrodzenia po zmarłym pracowniku, jak również innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, jak np. nagroda roczna, ekwiwalent za nie wykorzystany urlop stanowią u małżonka zmarłego pracownika - zgodnie z zapisem art.18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) - przychód z praw majątkowych, który nie wchodzi do masy spadkowej.

Zgodnie z art.41 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art.3 ust.1, z tytułu działalności określonej w art.13 pkt.2 i 4 -9 oraz art.18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust.4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art.22 ust.9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust.1 pkt.2 lit. b.

Następnie zgodnie z treścią art.42 ust.1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art.41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-4).

Ponadto zgodnie z treścią art.42 ust.2 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust.1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art.3 ust.1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika-imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-11/8B).

Wzory informacji obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2003r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 224, poz.2225 z późn. zm.). Wzór informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11/8B) stanowi załącznik Nr 17 do w/w rozporządzenia.

W świetle wyżej powołanych przepisów - jeżeli szkoła po śmierci pracownika wypłaca małżonkowi należne zmarłemu pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie - jest zobowiązana jako płatnik pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Ponadto w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnik ma obowiązek sporządzić na imię i nazwisko osoby, której wypłacono wynagrodzenie tj. małżonka zmarłej pracownicy i przesłać w/wym. oraz urzędowi skarbowemu, według miejsca zamieszkania podatnika imienną informację o wysokości dochodu i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11/8B).

Mając na uwadze powyżej przywołane przepisy prawne oraz stan faktyczny - postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj