Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442TP/443-1696/JK/2006
z 11 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442TP/443-1696/JK/2006
Data
2006.09.11



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)


Pytanie podatnika
Jakie warunki należy spełniać , aby wywóz towarów poza terytorium Polski oraz Wspólnoty do Rosji był uznany za eksport towarów opodatkowanych stawką VAT w wysokości 0%?


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 14 a, art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zmian. z dnia 4 stycznia 2005r), w związku z pismem z dnia 27.07.2006 roku, (data wpływu do urzędu 02.08.2006 roku), w sprawie warunków uprawniających do stosowania stawki 0% w eksporcie towarów, na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie

p o s t a n a w i a

uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

1.Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą zajmując się produkcją odzieży głównie damskiej (bluzki, garsonki). Wyprodukowane towary zamierza Pan eksportować za pośrednictwem innej firmy do Rosji. Kontrahentami w Rosji byłyby zarówno osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej jak również firmy zajmujące się handlem.

Eksportem towarów w rozumieniu ustawy o VAT (art. 2 pkt 8) jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest: przez dostawcę lub w jego imieniu, lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu

Ma Pan wątpliwości czy jedynym warunkiem aby transakcję – wywóz towarów uznać za eksport i zastosować stawkę VAT 0 % jest potwierdzenie przez urząd celny wywozu Pana towarów z Polski do Rosji. Czy ma również znaczenie kto jest odbiorcą tych towarów: osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, czy też firma handlowa? Czy w przypadku różnych odbiorców wystąpią inne stawki VAT? Jeżeli tak to jakie?

Pytanie Podatnika:

Jakie warunki musi Pan spełniać, aby wywóz towarów poza terytorium Polski oraz Wspólnoty do Rosji był uznany za eksport towarów opodatkowanych stawką VAT w wysokości 0%?

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W Pana przekonaniu kluczowe znaczenie w ocenie czy daną transakcję tj. wywóz z Polski do Rosji można uznać za eksport i zastosować stawkę VAT 0 % ma fakt opuszczenia towarów poza terytorium Polski potwierdzony przez urząd celny. Nie powinno mieć znaczenia kto będzie w Rosji odbiorcą tych towarów osoba prywatna czy firma. W związku z powyższym z chwilą rozpoczęcia wywozu towarów z Polski do Rosji w każdym przypadku o ile wywóz ten będzie potwierdzony przez urząd celny będzie przysługiwało Panu prawo do zastosowania stawki VAT w wysokości 0 % z tytułu dostawy towarów.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie wyjaśnia, iż zgodnie z definicją eksportu zawartą w art. 2 pkt 8 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, przez eksport towarów - rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust.1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz, lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

Równocześnie w treści art. 41 ust. 4, 6-9 ustawy o podatku VAT, wskazano warunki, których spełnienie daje podatnikowi prawo do stosowania w eksporcie towarów stawkę podatku w wysokości 0 %

Aby zatem daną czynność uznać za eksport towarów muszą zostać spełnione następujące przesłanki: 1) wywóz towarów musi być potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych, 2) wywóz nastąpić musi poza terytorium Wspólnoty, tzn. poza terytoria państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej, 3) wywóz towarów musi nastąpić w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy o VAT, czyli czynności spełniających kryteria zaliczenia do pojęcia dostawy towarów w rozumieniu tego przepisu, przy czym spełniający te warunki wywóz towarów musi być zrealizowany przez ściśle określone podmioty: przez dostawcę lub na jego rzecz, tzw. eksport bezpośredni lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (Polski) lub na jego rzecz, tzw. eksport pośredni.

Z uwagi na fakt, iż w definicji eksportu towarów ustawodawca odwołał się do art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy o VAT, który zawiera katalog zdarzeń uznanych na gruncie ustawy o VAT za dostawę towarów należy zauważyć, że w ust. 1 wskazano, iż przez dostawę towarów (...) rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a w kolejnych punktach określono czynności traktowane dla potrzeb tej ustawy, na równi z dostawą towarów.Podsumowując – dla uznania czynności za eksport towarów w rozumieniu ustawy o VAT niewystarczające jest potwierdzenie wywozu towarów do państwa trzeciego, niezbędne jest równocześnie z wywozem, przeniesienie na nabywcę owych towarów prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.

Niezaistnienie jednej z przesłanek wymienionych w art. 2 pkt 8 ustawy o VAT sprawia, iż czynność taka nie spełnia wymogów niezbędnych dla uznania jej za eksport towarów.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa, że status nabywcy ( osoby fizyczne lub firmy zajmujące się handlem ) nie ma znaczenia dla zaliczenia transakcji do eksportu towarów.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego informuj, iż warunkiem dla zastosowania stawki 0% w przypadku eksportu bezpośredniego (wywóz przez dostawcę) jest posiadanie przez podatnika, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc, dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty (art. 41 ust. 6 ustawy). Jeżeli podatnik nie posiada tego potwierdzenia, może wykazać sprzedaż eksportową w rozliczeni za miesiąc następny, pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru przed złożeniem deklaracji za ten drugi miesiąc. W razie gdyby podatnik nie otrzymał tego dokumentu również w tym drugim terminie, zastosowanie mają stawki krajowe.

Potwierdzenia eksportu na potrzeby VAT na karcie 3. dokumentu SAD pieczęcią z czerwonym napisem „EKSPORT” powinien dokonać:

- urząd celny właściwy dla miejsca, w którym towary przejmowane są w ramach jednej umowy przewozu (najczęściej wewnętrzny urząd nadawczy) – w przypadku gdy wysyłka towarów poza granice Wspólnoty następuje koleją, drogą pocztową, lotniczą lub morską;- ostatni urząd celny przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty (najczęściej graniczny urząd celny) przy transporcie drogowym, przy niezastosowaniu procedury tranzytu;- jeżeli towar zgłoszony jest do procedury tranzytu – urząd celny, w którym nastąpiło zgłoszenie towaru do tej procedury (najczęściej wewnętrzny urząd celny właściwy dla siedziby eksportera);- urząd celny, w którym towar został zgłoszony do procedury wywozu w przypadku towarów akcyzowych wywożonych poza terytorium Wspólnoty w procedurze zawieszenia akcyzy przy zastosowaniu administracyjnego dokumentu towarzyszącego.

P o u c z e n i e

1. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

2 . Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. Ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

3. Na powyższe postanowienie na mocy art. 14 a § 4 powołanej wyżej ustawy przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj