Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyninie
1405/UPD-415/12/06/ES
z 15 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1405/UPD-415/12/06/ES
Data
2006.11.15



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyninie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy zasądzone wyrokiem sądowym na rzecz byłego pracownika odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę jest opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek Podatnika, o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa że, przyznane pracownikowi odszkodowanie nie jest wyłączone z opodatkowania i należy je opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że wyrokiem sądowym byłemu pracownikowi zostało zasądzone odszkodowanie za "nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę, zgodnie z dyspozycją art.47(1) Kodeksu Pracy, który stanowi, że odszkodowanie, o którym mowa w art.45, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia". Jednocześnie Podatnik zaznacza, że pracownik nie miał skróconego okresu wypowiedzenia, a także w trakcie trwania wypowiedzenia pobierał należne mu wynagrodzenie. Zdaniem Podatnika przyznane pracownikowi odszkodowanie nie jest wyłączone z opodatkowania i należy je opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt.3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:a/określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,b/odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,c/odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,d/odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,e/odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,f/odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art.27 ust.1,g/odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Jak z tego wynika enumeratywnie zostały wymienione przypadki, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wszelkie inne odszkodowania, należne w związku z innymi naruszeniami prawa np.: przy wypowiadaniu umów o pracę, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Wolne od podatku dochodowego są odszkodowania otrzymane na podstawie przepisów prawa administracyjnego, prawa cywilnego i na podstawie innych ustaw. Odszkodowanie to rodzaj świadczenia, którego celem jest naprawienie szkody. W związku z powyższym odszkodowanie przyznane byłemu pracownikowi na podstawie art.45 Kodeksu Pracy, w związku z naruszeniem przepisów Kodeksu Pracy przy wypowiadaniu umów o pracę, korzysta ze zwolnienia określonego w art.21 ust.1 pkt.3 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie jest wymienione w art. 21 ust.1 pkt.3lit. a)-g).

W świetle przedstawionego stanu prawnego i faktycznego sprawy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie stwierdza, że zasądzone wyrokiem sądowym na rzecz byłego pracownika odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę korzysta ze zwolnienia określonego w art.21 ust.1 pkt.3 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem tut. organu podatkowego. Zgodnie z art. 1 ust 1 pkt a oraz art. 9 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (tj.: Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532), zażalenie i załączniki do zażalenia podlegają opłacie skarbowej wg stawki: 5 zł od zażalenia, 50 gr od załącznika do zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj