Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB2-415-57-06-KZ
z 14 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB2-415-57-06-KZ
Data
2006.09.14



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
sprzedaż mieszkania
własność lokalu


Pytanie podatnika
Zapytanie podatnika dotyczy opodatkowania w 2006 roku zryczałtowanym podatkiem dochodowym ze sprzedaży nieruchomości zbycia wyodrębnionych lokali mieszkalnych w nieruchomości nabytej w 1998 roku.


P o s t a n o w i e n i e

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 02.02.2006 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego 20.06.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5-ciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 02.02.2006 r. (wpływ do tut. Organu 20.06.2006 r.) uzupełnionym w dniu 05.09.2006 r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5-ciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 1998 roku nabył Pan nieruchomość mieszkalną położoną w K. W zakupionej kamienicy znajduje się 10 mieszkań zajmowanych przez lokatorów. Kamienicę tę zakupił Pan z majątku osobistego a osiągane dochody z wynajmu tych mieszkań stanowią źródło dochodu o którym mowa w art. 10 ust. 1 punkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotowa nieruchomość jest wpisana do ewidencji środków trwałych i amortyzowana w skali roku stawką 2,5%. Obecnie zamierza Pan wydzielić poszczególne mieszkania i sprzedać je na rynku wtórnym.
Podaje Pan również, że w okresie ostatnich pięciu lat dokonywał Pan innych transakcji nabycia i sprzedaży nieruchomości, tj;
- w 2001 roku zakupił Pan inną kamienicę w K. a dochody z jej wynajmu są opodatkowane na podstawie art. 10 ust. 1 punkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- w 2002 roku nabywał Pan sukcesywnie udziały w innej kamienicy w K., kamienica ta była wynajmowana a w 2006 roku zbył Pan posiadane udziały,
- w 2004 roku sprzedał Pan mieszkanie nabyte w 1997 roku które nie było wynajmowane, mieszkał tam członek rodziny,
- w 2005 roku sprzedał Pan dom położony w K. nabyty w 1999 roku który był wynajmowany a dochody opodatkowane na podstawie art. 10 ust. 1 punkt 6 ww. ustawy podatkowej,
- w 2005 roku zakupił Pan dwie kamienice mieszkalne w K. które zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych a dochody z najmu rozliczane są jako dochody z prowadzonej działalności gospodarczej, opodatkowane stawką 19%.
- w 2006 roku zakupił Pan udział w kamienicy mieszkalnej która jest wynajmowana a dochody opodatkowane na podstawie art. 10 ust. punkt 6 ww. ustawy.
- w 2005 roku sprzedał Pan lokal mieszkalny nabyty w 1993 roku w którym Pan mieszkał i który nigdy nie był wynajmowany.
- w 2000 roku nabył Pan udziały w domu jednorodzinnym i dom, które nie będą wynajmowane.
Zdaniem Podatnika, sprzedaż wydzielonych mieszkań nie będzie stanowiła przychodu ze sprzedaży nieruchomości w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie przychód ze sprzedaży wydzielonych mieszkań nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Na podstawie przedstawionego w piśmie stanu faktycznego i obowiązujących przepisów prawa podatkowego w tym zakresie, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Śródmieście uprzejmie informuje, że katalog źródeł przychodów został zawarty w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Zgodnie z tym artykułem, odrębnymi źródłami przychodów są pozarolnicza działalność gospodarcza (punkt 3) i odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (punkt 8).
Jak wynika z opisanego stanu faktycznego, w nabytej w 1998 roku kamienicy zamierza Pan wyodrębnić lokale mieszkalne i je sprzedać.Użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a/ ustawy pojęcie "nabycie" nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy podatkowej na własne jej potrzeby, ustawa nie określa szczególnych sposobów nabycia, czy wyjątków od jej potocznego rozumienia. Dlatego też należy przyjąć, że chodzi tu o każde nabycie rzeczy w sensie potocznym, językowym.
W tym przypadku, planowane wyodrębnienie lokali mieszkalnych w kamienicy będącej Pana własnością od 1998 roku nie będzie ich nabyciem a sprzedaż wyodrębnionych lokali mieszkalnych w tej kamienicy nie będzie stanowić źródła przychodu o którym mowa w art. 10 ust. 1 punkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ponieważ sprzedaż lokali mieszkalnych nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
W świetle powyższego, przedstawione przez Podatnika stanowisko w tym zakresie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj