Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/423-33/MG/06
z 16 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/423-33/MG/06
Data
2006.10.16



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
łączenie spółek
odpisy amortyzacyjne


Pytanie podatnika
- dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości dokonywania przez Spółkę przejmującą odpisów amortyzacyjnych wg dotychczasowej wysokości oraz metody amortyzacji przyjętej przez Spółkę przejętą.


Pismem z dnia 23 sierpnia 2006r. Pełnomocnik Spółki złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego dotyczącego zapytania Nr 2 wynika, że Grupa "A." Sp. z o.o. z/s w "M." w dniu 1 sierpnia 2006r. połączyła się przez inkorporację z "A." Sp. z o.o. z/s w "M.". Połączenie spółek nastąpiło zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2002 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (Grupy A... Sp. z o.o.) na spółkę przejmującą ("A." Sp. z o.o.) bez podwyższenia kapitału podstawowego i bez wydawania nowych udziałów. Aktualnie spółka przejmująca działa pod nową nazwą "Grupa A." Sp. z o.o. (w niniejszym piśmie zwana "Nową Grupą A.").

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Spółka postawiła pytanie: czy po połączeniu, "A. Holding" Sp. z o.o. (aktualnie "Nowa Grupa A.") ma prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez "Grupę A." Sp. z o.o.?

Zdaniem Spółki, po połączeniu spółka przejmująca powinna dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez spółkę przejmowaną.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego uprzejmie informuje:

W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy art. 16g ust. 9, art. 16g ust. 18 i art. 16h ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2006r.

Zgodnie z art. 16g ust. 9 w/w ustawy w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego. Z kolei art. 16g ust. 18 tej ustawy stanowi, że przepis ust. 9 ma zastosowanie, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały z przekształcenia, podziału albo połączenia lub podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku wydzielenia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego. Natomiast z art. 16h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj