Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście
PM 436-3/06
z 8 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM 436-3/06
Data
2006.09.08



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
sprzedaż udziałów


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż wkładu w spółce jawnej dokonana przez jednego ze wspólników na rzecz jego współmałżonka podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w kwocie 1% wartości wkładu?


Na podstawie przepisu art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław - Śródmieście stwierdza, że stanowisko Strony, wspólnika spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 04.08.2006 r. oraz uzupełnione pismem z dnia 31.08.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w części dotyczącej opodatkowania sprzedaży wkładów w spółce jawnej podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 09.08.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 31.08.2006 r. uzupełniono ww. żądanie poprzez podanie informacji dotyczących małżonka Wnioskodawczyni.

Jak stanowi przepis art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl przepisu art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W sytuacji, gdy z treści wniosku złożonego przez Wnioskodawcę nie wynika, kiedy zdarzenie miało miejsce, organ podatkowy informuje o stanie prawnym obowiązującym w dniu sporządzenia wniosku.

W złożonym piśmie Wnioskodawca zadał między innymi pytanie - czy z tytułu sprzedaży wkładu w spółce jawnej o wartości... przez Stronę (wspólnika) na rzecz jej męża należy odprowadzi podatek od czynności cywilnoprawnych w kwocie 1% wartości wkładu.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Strona jest wspólnikiem spółki jawnej. Posiadany przez Stronę wkład stanowi, jako wierzytelność jej majątek odrębny nie należący do wspólności majątkowej małżeńskiej. Pomiędzy Wnioskodawcą i jej małżonkiem istnieje wspólność majątkowa. Zdaniem Strony sprzedaż wkładu w spółce jawnej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w kwocie 1% wartości wkładu.

Tut. organ podatkowy informuje, iż przepisy art. od 31 do 54 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9 poz. 59 ze zmianami) określają sytuację prawną małżonków, w odniesieniu do ich majątku, nabytego zarówno przez każdego z nich przed zawarciem małżeństwa, jak i nabytego przez oboje i każdego z nich w czasie trwania związku małżeńskiego. Jeżeli majątkowe stosunki małżeńskie podlegają wspólności ustawowej - to na majątek małżonków składają się trzy masy majątkowe:

  • majątek wspólny (dorobek),
  • ewentualnie majątek odrębny żony,
  • ewentualnie majątek odrębny męża.

Przepis art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, iż do majątku osobistego każdego z małżonków należą między innymi:

  • przedmioty majątkowe nabyte przez małżonków przed powstaniem wspólności ustawowej,
  • przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis, darowiznę, chyba, że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,
  • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków.

Mając na uwadze powyższe, istnieje możliwość dokonania czynności cywilnoprawnej pomiędzy małżonkami, między którymi istnieje wspólność ustawowa, jeżeli przedmiotem takiej czynności, na przykład umowy sprzedaży, jest majątek osobisty jednego z małżonków.

Wówczas, zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 punkt 1 ustawy z dnia 09-września-2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 ze zmianami) taka umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku od umowy sprzedaży innych praw majątkowych, niż nieruchomości, rzeczy ruchome, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, została określona w przepisie art. 7 ust. pkt 1 litera b) cytowanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i wynosi 1%.

Podstawę opodatkowania stanowi w świetle art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c ww. ustawy wartość rynkowa rzeczy lub praw majątkowych.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj