Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US210/MW/443-39/06
z 23 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US210/MW/443-39/06
Data
2006.10.23



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
towar używany
ulepszenie


Pytanie podatnika
Czy nalezy opodatkować dostawę nieruchomości 22% stawką podatku VAT w sytuacji gdy od ostatniej modernizacji nie minęło 5 lat a ponadto wydatki wnioskodawcy w trakcie użytkowania przekroczyły 30% wartosci poczatkowej przedmiotowej nieruchomości , przy uwzglednieniu faktu iż sprzedawca nie jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku VAT?



Postanowienie

Na podstawie art. 14 a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 28.09.2006r. (data wpływu) uzupełnionym w dniu 10.10.2006r. (data wpływu) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy, że należy opodatkować dostawę nieruchomości 22% stawką podatku VAT gdyż od ostatniej modernizacji nie minęło 5 lat a ponadto wydatki wnioskodawcy w trakcie użytkowania przekroczyły 30% wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości - za nieprawidłowe.


Uzasadnienie

Pismem z dnia 28.09.2006r. (data wpływu) uzupełnionym w dniu 10.10.2006r. (data wpływu ) Wójt Gminy w imieniu Gminy zwrócił się z wnioskiem o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów podatkowych.

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez Gminę jest następujący:

Gmina jest właścicielem budynku szkolnego wraz z gruntem. W okresie 1998-2003r. poniosła wydatki na ulepszenie tej nieruchomości w kwocie przekraczającej 30% wartości początkowej tej nieruchomości. Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu poniesienia wydatków związanych z przebudową i modernizacją budynku.

Ponadto Gmina nie jest zarejestrowanym, czynnym Podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zdaniem Gminy w przedmiotowej sytuacji występuje obowiązek naliczenia 22% podatku VAT od opisanej nieruchomości, gdyż od ostatniej modernizacji nie minęło 5 lat, a ponadto zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1 , jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów podatku dochodowego, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na złożone zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, następująco:

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności faktyczne, Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska wnioskodawcy.

Z pisma strony wynika, że Gmina nie jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zgodnie z treścią art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej różnowartości 10.000 euro, do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Jak wynika z tresci art. 113 ust. 2 cyt. ustawy do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Powyższe przepisy zobowiązują podatników do ustalenia, czy dana dostawa jest opodatkowana czy też zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT celem prawidłowego określenia kwoty uprawniającej do korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług określa art. 5 ust. 1 ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ustawodawca przewidział szereg zwolnień przedmiotowych od tego podatku. I tak, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.Przez towary używane, zgodnie z przepisem art. 43 ust. 2 ustawy VAT, rozumie się:

    1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli do końca roku, w tórym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z uwagi na przepis art. 43 ust. 6 ustawy VAT zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę naliczonego od tych wydatków,

2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.

Przedmiotem pytania Wnioskodawcy jest kwestia opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy nieruchomości zabudowanych (grunt wraz z budynkami i budowlami) jako towaru używanego. Na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo ich części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zatem grunty podlegają opodatkowaniu stawką właściwą dla budynków lub budowli na stałe z tym gruntem związanych.

Reasumując powyższe unormowania, należy stwierdzić, że wyłączenie zastosowania zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części jako towarów używanych, wystąpi wtedy , gdy podatnik :

- poniósł wydatki na ulepszenie w wysokości co najmniej 30% wartości początkowej

- miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków na ulepszenie

- użytkował te towary przez okres krótszy niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Nie spełnienie którejkolwiek z wyżej wymienionych przesłanek, będzie dawało podstawę do skorzystania z prawa do zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT. W tym miejscu organ podatkowy wyjaśnia, że określony w art. 43 ust. 6 pkt 2 ustawy VAT pięcioletni okres użytkowania towarów w celu wykonywania czynności opodatkowanych obejmuje cały okres wykorzystywania budynku, budowli czy ich części przez dokonującego ich dostawy, a nie okres , którego bieg rozpoczyna się od momentu dokonania ulepszeń, jak to przedstawiła Gmina Wodynie, co mimo to, w przedmiotowym przypadku pozostaje bez wpływu na sposób opodatkowania dostawy tej nieruchomości.

Gmina nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego od ponoszonych wydatków na ulepszenie. Tym samym, w świetle powyższych unormowań sprzedaż budynku trwale związanego z gruntem w przedstawionym stanie faktycznym będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie udzielonej odpowiedzi. Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej wniesione za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj