Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/PD/423-0148/05/AK
z 8 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/PD/423-0148/05/AK
Data
2006.02.08


Referencje


Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
prawa autorskie
wartości niematerialne i prawne


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy zakwalifikowania wydatków ponoszonych na stworzenie bazy danych stacji paliw.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie: koszty uzyskania przychodów - autorskie prawa majątkowe do bazy danych

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Dnia 13.01.2004r. Spółka zawarła umowę, której przedmiotem było zebranie i opracowanie danych dotyczących odpowiednio wyselekcjonowanych stacji paliw w Polsce leżących w centrum zainteresowania Spółki, a także przekazanie tych danych w formie aplikacji komputerowej ułatwiającej dostęp do przeglądania i ewentualnego uzupełniania danych.

W ramach zawartej umowy Wykonawca zobowiązany był do uzgodnienia szczegółowej problematyki projektu ze Spółką, przygotowania listy wszystkich stacji w Polsce, przygotowania algorytmu liczenia wskaźnika atrakcyjności stacji paliw, sporządzenia próby stacji paliw do badania, opracowania ostatecznej wersji kwestionariusza ankiety, przeprowadzenia szkolenia audytorów, dokonania powielenia kwestionariuszy, wykonania prac terenowych, wprowadzenia danych do aplikacji komputerowej oraz przygotowania aplikacji do przeglądania i uzupełniania danych.

Stworzona baza danych miała uwzględniać dane teleadresowe wszystkich stacji paliw, dokładny opis wyselekcjonowanych stacji paliw, zawierający również charakterystykę miejscowości, w której dana stacja się znajduje, sytuację konkurencyjną oraz 4 zdjęcia stacji. Stworzona aplikacja komputerowa do przeglądania i uzupełniania danych dotyczących stacji paliw zgodnie z umową winna być funkcjonalna, szybka i łatwa w obsłudze, umożliwiająca sortowanie danych, wprowadzanie oraz kopiowanie danych.

Na podstawie zawartej umowy Wykonawca przeniósł wszelkie autorskie prawa majątkowe dotyczące przeprowadzonych badań i ich wyników oraz powstałych w związku z tym opracowań na rzecz Spółki. Za wykonane czynności strony ustaliły wynagrodzenie w łącznej kwocie 190.000 zł. Przekazanie prac odbyło się na podstawie protokołu zdawczo - odbiorczego. Nabyte prawa będą przez Spółkę wykorzystywane w działalności gospodarczej w okresie dłuższym niż 1 rok.

Wątpliwości Spółki dotyczą zakwalifikowania wydatków ponoszonych na stworzenie bazy danych stacji paliw.

Zdaniem Podatnika kwotę wynagrodzenia należy potraktować jako wydatek na nabycie wartości niematerialnej i prawnej i amortyzować zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1.

Na podstawie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 15.02.1992r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit.a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Przepis art. 16b ustawy z dnia 15.02.1992r. zawiera zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, od których odpisy amortyzacyjne stanowią koszty uzyskania przychodu. Jak stanowi art. 16b ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  3. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  4. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  5. licencje,
  6. prawa do: wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych,
  7. wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

  8. - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Wyróżnia się dwie odrębne kategorie baz danych, tj.:

  • twórcze bazy danych chronione prawami autorskimi w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2000r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.),
  • nie mające twórczego charakteru bazy danych, chronione na zasadach szczególnych, tj. w oparciu o ustawę z dnia 27.07.2001r. o ochronie baz danych (Dz.U. z 2001r. Nr 128, poz. 1402 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 04.02.1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (...) bazy danych spełniające cechy utworu są przedmiotem prawa autorskiego, nawet jeżeli zawierają nie chronione materiały, o ile przyjęty w nich dobór, układ lub zestawienie ma twórczy charakter, bez uszczerbku dla praw do wykorzystanych utworów.

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 27.07.2001r. o ochronie baz danych ochronie określonej w tej ustawie podlegają bazy danych, z wyłączeniem baz danych spełniających cechy utworu określone w ustawie z dnia 04.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Baza danych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie baz danych oznacza zbiór danych lub jakichkolwiek innych materiałów i elementów zgromadzonych według określonej systematyki lub metody, indywidualnie dostępnych w jakikolwiek sposób, w tym środkami elektronicznymi, wymagający istotnego, co do jakości lub ilości, nakładu inwestycyjnego w celu sporządzenia, weryfikacji lub prezentacji jego zawartości.

Autorskie prawa majątkowe do twórczej bazy danych stanowią wartości niematerialne i prawne w rozumieniu art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. Okres ich amortyzacji podatkowej, zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie może być krótszy niż dwa lata.

Z kolei wydatki poniesione na nabycie praw majątkowych do nietwórczej bazy danych, chronionej na zasadach szczególnych, nie mogą być kwalifikowane jako wartości niematerialne i prawne dla celów podatkowych, gdyż nie mieszczą się one w katalogu zamkniętym zawartym w art. 16b ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. Wydatki związane z nabyciem praw do tego typu baz danych winny być oceniane i kwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych zawartych w art. 15 i 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego stworzona baza danych wykazuje twórczy, indywidualny charakter, a Wykonawca przeniósł na Spółkę wszelkie autorskie prawa majątkowe dotyczące przeprowadzonych badań i ich wyników oraz powstałych w związku z tym opracowań.

Jak już wyżej stwierdzono jako utwory w rozumieniu art. 3 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych mogą zostać potraktowane bazy danych, które - nawet jeżeli zawierają nietwórcze materiały - mają twórczy charakter ze względu na przyjęty w nich dobór, układ lub zestawienie treści.

Zdaniem tut. Organu podatkowego mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny uznać można, iż nabyta baza danych jest przedmiotem prawa autorskiego, gdyż spełnione są przesłanki co do twórczego charakteru doboru, układu i zestawienia tych danych, wynikające z art. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Reasumując prawidłowe jest stanowisko Podatnika, iż wydatki poniesione na nabycie bazy danych stacji paliw należy potraktować jako wydatek na nabycie wartości niematerialnej i prawnej i amortyzować zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób prawnych.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj