Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/141/2006/PP/443-66/80/06
z 18 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/141/2006/PP/443-66/80/06
Data
2006.10.18



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa towarów
produkt leczniczy
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaka stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować do sprzedaży w kraju soli oraz błota z Morza Martwego ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.07.2006 r. (data wpływu do Urzędu 25.07.2006 r.) Spółki w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 25.07.2006 r. do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Spółki o interpretację dotyczącą prawa podatkowego w zakresie podatku VAT.

Stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę we wniosku jest następujący :

Spółka kupuje w Jordanii sól oraz błoto z Morza Martwego. Urząd Celny, który dokonuje odprawy celnej na dokumentach SAD ustalił stawkę VAT do opodatkowania w wysokości 22%. Spółka wystąpiła do Urzędu Statystycznego o klasyfikację wg PKWiU wymienionych wyrobów. Zgodnie z interpretacją właściwym symbolem PKWiU dla soli z Morza Martwego jest 14.40.10-00 i dla błota z Morza Martwego symbol 14.50. Towar sprzedawany przez Spółkę nie jest przetwarzany, odsprzedawany jest w takiej postaci, w jakiej został przez Spółkę kupiony.

Pytanie Spółki brzmi:

Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować do sprzedawanej w kraju soli oraz błota z Morza Martwego ?Czy można opodatkować sprzedaż soli i błota z Morza Martwego stawką podatku Vat w wysokości 7% ze względu na posiadane walory lecznicze ?

Stanowisko Spółki:

Spółka uważa, iż sprzedaż soli oraz błota z Morza Martwego opodatkowana jest stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Zgodnie z definicją „towaru” zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z definicją „towaru” zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m in. odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 2 dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Treść art. 41 ust. 2 ustawy o podatku VAT wskazuje na możliwość zastosowania stawki preferencyjnej podatku od towarów i usług w wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy - „Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%”. W załączniku tym, pod poz. 79 wymienione zostały jako objęte stawką obniżoną 7% o symbolu ex 24.4 produkty lecznicze wpisane do rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w przepisach o Prawie farmaceutycznym. Ponadto w załączniku tym pod pozycją 106, wymieniono wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika, bez względu na symbol PKWiU. Nie zostały tu jasno sprecyzowane wyroby, co do których można zastosować stawkę 7%, a przepis odsyła Podatnika do odpowiedniej ustawy o wyrobach medycznych.

Należy nadmienić, że zgodnie z § 5 ust. 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się również do produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium kraju, które uzyskały pozwolenie wydane przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską.

Tutejszy Urząd nadmienia, iż warunki jakie musi spełniać produkt lub wyrób, aby zostać uznanym odpowiednio za produkt leczniczy lub wyrób medyczny, regulują odpowiednie w tym zakresie przepisy.

Do złożonego w tut. Urzędzie wniosku Spółka załączyła opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi, który poinformował Spółkę, iż sól z Morza Martwego mieści się w grupowaniu PKWiU 14.0.10-00 „Sól i czysty chlorek sodowy, woda morska”, natomiast błoto z Morza Martwego w grupowaniu PKWiU 14.50 „Surowce górnictwa pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane”.

Zatem jeżeli sól i błoto z Morza Martwego nie spełniają wymagań powołanych wyżej przepisów dotyczących wyrobów medycznych ani też nie posiadają symbolu PKWiU ex. 24.4 dla produktów leczniczych i nie są produktami leczniczymi dopuszczonymi do obrotu na terytorium kraju, które uzyskały pozwolenie Rady Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej to właściwą stawką dla dostawy w kraju tych towarów jest stawka podatku VAT w wysokości 22%.

W związku z powyższym po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach podziela stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj