Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/246/Z/K/06
z 19 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/246/Z/K/06
Data
2006.09.19



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działów specjalnych produkcji rolnej


Słowa kluczowe
działy specjalne produkcji rolnej
księga przychodów i rozchodów
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy składanie deklaracji PIT-5 jest nieprawidłowością ?
Czy pomimo prowadzonych ksiąg będę zmuszony płacić zryczałtowany podatek od działów specjalnych ?


Podatnik prowadzi działy specjalne produkcji rolnej. W listopadzie 2005r złożył druk PIT- 6, składając jednocześnie oświadczenie o rozliczaniu dochodu na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.Składał w trakcie 2006 roku deklaracje PIT-5.

Czy składanie deklaracji PIT-5 jest nieprawidłowością ?Czy będzie zmuszony pomimo prowadzonych ksiąg płacić zryczałtowany podatek od działów specjalnych ?

Zdaniem podatnika deklaracje PIT-5 powinny być składane i rozliczać się winien na zasadach ogólnych.

Rozpatrując wniosek podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze. zm.). Podatnicy osiągający dochody:

1. z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14,

2. z najmu lub dzierżawy

są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust.3, z zastrzeżeniem ust. 3f.w myśl art. 44 ust. 6 zaliczki miesięczne, od przychodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklarację według ustalonego wzoru (PIT-5) o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.

W świetle ww. przepisów deklarację PIT-5 składają podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej i z najmu lub dzierżawy.

Zasady ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej określa przepis art. 24 ust. 4 ww. ustawy. Z treści w/w przepisu wynika, że dochód z działów specjalnych produkcji rolnej może być ustalany w dwojaki sposób: w oparciu o prowadzoną przez podatnika księgę przychodów i rozchodów, o której mowa w art. 15 w/w ustawy, lub przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu. Wybór sposobu ustalania dochodu zależy od podatnika. Jeżeli podatnik zamierza prowadzić księgę przychodów i rozchodów to, stosownie do treści art. 15, przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14 w/w ustawy. Ponadto podatnik zobowiązany jest zawiadomić właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o zamiarze założenia księgi przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku. Podatnik, który osiąga dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jest zobowiązany składać w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy właściwemu organowi podatkowemu deklarację według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym PIT-6 (art. 43 ust. 1 ww. ustawy). Jeżeli dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustalany jest na podstawie księgi, podatnik w ww. deklaracji zamieszcza ponadto informację o wysokości przewidywanego dochodu w roku następnym (art. 43 ust. 2 w/w ustawy).

W oparciu o dane zawarte w złożonej deklaracji, Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją ustala wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.

Miesięczne zaliczki na podatek dochodowy w wysokości ustalonej decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego, obniżone o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w tym miesiącu zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, podatnik zobowiązany jest wpłacać do kasy lub na rachunek urzędu skarbowego w terminach: za okres od stycznia do listopada ? do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień ? w wysokości należnej za listopad ? do dnia 20 grudnia (art. 43 ust. 3 ww. ustawy).

Wysokość osiągniętego w roku podatkowym dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, ustalonego w oparciu o prowadzoną podatkową księgę przychodów i rozchodów lub przy zastosowaniu norm szacunkowych, podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć do dochodów z innych źródeł w zeznaniu rocznym, składanym w urzędzie skarbowym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ww. ustawy). W tym samym terminie podatnik jest zobowiązany wpłacić należny podatek dochodowy wynikający z tego zeznania.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj