Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-4/415-7/06
z 5 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-4/415-7/06
Data
2006.10.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Małżonkowie na prawie współwłasności ustawowej nabyli spółdz. własn. prawo do lokalu mieszkalnego w 2001 r. W 2004 r. dokonali podziału majątku dorobkowego bez obowiązku spłaty, w wyniku którego opisane prawo objął na własność jeden z małżonków. Czy w przypadku dokonania sprzedaży opisanego prawa w 2006 r. ewent. 2007 r. wystąpi obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w związku ze złożonym przez Panią wnioskiem z dnia 12.07.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje stanowisko Pani, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w 2006 r. nie podlega opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym za nieprawidłowe. Jednocześnie tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko Pani zawarte we wniosku dotyczące opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości w 2007 r. za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 12.07.2006r. wpłynął Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż:
- w dniu 15.01.2001 r. nabyła Pani wspólnie z mężem na podstawie przydziału spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr 18 położonego w budynku nr 6 przy ulicy ..... w Lublinie,
- w dniu 16.07.2004 r. podpisała Pani z mężem umowę o podział majątku dorobkowego zawartą w formie aktu notarialnego. Na podstawie umowy o podział majątku dorobkowego stała się Pani właścicielką powyższego lokalu mieszkalnego. Podział nastąpił bez obowiązku spłaty oraz bez żadnych roszczeń z tytułu podziału majątku dorobkowego.

Zdaniem Pani sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do wyżej opisanego lokalu mieszkalnego w latach 2006 i 2007 nie stanowi źródła przychodu i nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości jest opodatkowany 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeżeli zbycie następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa czynności prawnych, których skutkiem jest nabycie nieruchomości oraz związany z tym pięcioletni termin o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) -c), w szczególności nie reguluje odrębnej kwestii zniesienia wsółwłasności. W związku z tym, uwzględniając zasadę autonomii prawa podatkowego, przyjąć należy, że pod pojęciem nabycia rozumieć należy przede wszystkim każde nabycie w sensie potocznym /językowym/, niekoniecznie w ścisłym znaczeniu tego pojęcia nadawanym w przepisach prawa cywilnego. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest, co wymaga szczególnego podkreślenia, współwłasnością łączną.

Zarówno w wypadku umownego wyłączenia wspólnoty ustawowej w czasie trwania małżeństwa, jak i w wypadku zniesienia tej wspólności przez sąd, np. w wyniku rozwodu, między małżonkami /byłmi małżonkami/, ustaje wspólność ustawowa, a do majątku, który był nią objęty, stosuje się odpowiednio przepisy o wsółwłasności w częściach ułamkowych. Majątek poddany uprzednio wpsólności ustawowej ulega podziałowi stosownie do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy /Dz.U. Nr 9, poz. 59 ze zm./ i staje się częścią odrębnego, własnego majątku małżonków /byłych małżonków/. Na skutek sądowego podziału majątku wspólnego lub zawartej umowy podziałowej każdy z małżonków staje się wyłącznym właścicielem przedmiotów i praw, które zostały mu przyznane w orzeczeniu bądź umowie. W rezultacie do majątku odrębnego nie wchodzą jednak nowe rzeczy lub prawa, lecz tylko te, które stanowiły wcześniej własność małżonka w ramach reżimu współwłasności łącznej.

Z tego względu, podziału majątku wspólnego nie należy utożsamiać z nabyciem rzeczy lub praw w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowej sprawie za datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, przypadającego Pani w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jego nabycia w czasie trwania zwiazku małżeńskiego przez oboje małżonków tj. 2001 rok.

W przedstawionej przez Panią sytuacji w ocenie tut. organu podatkowego nie ma Pani obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku sprzedaży w/w prawa w 2007 roku i stanowisko wyrażone we wniosku w tej kwestii jest prawidlowe. Natomiast zbycie nieruchomości w 2006 roku spowoduje powstanie zobowiazania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym zakresie stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidlowe.

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto informuje się, że interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy skarbowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj