Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-69/06
z 29 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-69/06
Data
2006.05.29



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
modernizacja
odliczenie podatku od towarów i usług
proporcja
wydatki inwestycyjne


Pytanie podatnika
Spółka dokonała zakupu z licytacji komorniczej budynek wczasowy oraz nabyła prawa do działki na zasadach dzierżawy wieczystej. W zakupionym budynku Spółka zamierza prowadzić usługi związane z opieką nad ludźmi starszymi polegającą na zakwaterowaniu na pobyt stały, pełnym wyżywieniu, zapewnieniu pomocy w czynnościach życiowych oraz opieki medycznej (działalność wg PKD 85.31B pomoc społeczna pozostała z zakwaterowaniem - usługi zwolnione ) na powierzchni ok. 90 % całego obiektu. Ponadto w/w obiekcie prowadzona będzie działalność gastronomiczna w wydzielonych odrębnie lokalach jako ogólnodostępna kawiarnia i restauracja oraz działalność handlowo- usługowa. Czy Spółce przysługuje odliczenie podatku VAT w całej wysokości wynikającej z faktur nabycia towarów i usług związanych z modernizacją obiektu?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.05.2006r., uzupełnionego pismem z dnia 15.05.2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.05.2006r. w tut. organie podatkowym został złożony wniosek, uzupełniony w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto pytanie : "czy w opisanej niżej sytuacji Spółce przysługuje odliczenie podatku VAT w całej wysokości wynikającej z faktur nabycia towarów i usług na modernizację obiektu ".Z treści wniosku wynika, Spółka prowadzi działalność handlową opodatkowaną podatkiem od towarów i usług . Dokonała zakupu z licytacji komorniczej budynek wczasowy oraz nabyła prawa do działki na zasadach dzierżawy wieczystej. W zakupionym budynku Spółka zamierza prowadzić usługi związane z opieką nad ludźmi starszymi polegającą na zakwaterowaniu na pobyt stały, pełnym wyżywieniu, zapewnieniu pomocy w czynnościach życiowych oraz opieki medycznej (działalność wg PKD 85.31B pomoc społeczna pozostała z zakwaterowaniem - usługi zwolnione ) na powierzchni ok. 90 % całego obiektu. Ponadto w/w obiekcie prowadzona będzie działalność gastronomiczna w wydzielonych odrębnie lokalach jako ogólnodostępna kawiarnia i restauracja oraz działalność handlowo- usługowa ( sklepiki, punkty usługowe). Na obecnym etapie trudno określić przychody z poszczególnych działalności jednak zdecydowanie przeważające będzie "świadczenie opieki nad ludźmi starszymi". W celu przystosowania obiektu dla w/w działalności niezbędne jest wykonanie prac modernizacyjnych - kapitalny remont obiektu.Spółka uważa, iż na obecnym etapie trudno określić proporcje poszczególnych działalności, dlatego też przysługuje jej w tym przypadku pełne odliczenie podatku VAT w okresie realizacji inwestycji aż do jej zakończenia z tytułu nabycia towarów i usług, na podstawie miesięcznych deklaracji VAT. Po zakończeniu roku, w którym przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego Spółka dokona korekty z uwzględnieniem proporcji, z tym że roczna korekta dotyczyć będzie jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia lub wytworzeniaZgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 , poz. 535 ze zm. ), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art.119 ust.4, art. 120 ust.17 i 19 oraz art. 124. Z powyższego wynika, że prawo to nie jest bezwarunkowe. Oznacza to, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego podatek naliczony jedynie „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych". Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy o VAT. Na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 ww. ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, z zastrzeżeniem m.in. ust. 11 i 12. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym wyżej, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji za następny okres rozliczeniowy (ust. 11). Zgodnie natomiast z ust. 12, w przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1,2,4,7,9 -11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. W art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o VAT stwierdzono, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jednakże zgodnie z zapisem ust. 3 pkt 1 art. 88 przepis powyższy nie dotyczy m. in. wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 (które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji).
Artykuł 90 tejże ustawy stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ( art.90 ust. 2 ustawy).
W sytuacji kiedy wyodrębnienie takie nie jest możliwe, to zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia. Sposób ustalenia proporcji został ściśle określony w art. 90 ust. 3-10 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem,proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych. Kierując się brzmieniem art. 91 ust. 2 ustawy o VAT- w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio. Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. W/w zasady stosuje się w odniesieniu do podatników, u których występuje tzw. „sprzedaż mieszana" (opodatkowana i zwolniona), a podatnik nie jest w stanie określić odrębnie kwot podatku naliczonego związanych ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną. Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić , że Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego wynikającego z faktur dot. modernizacji zakupionego budynku gdyż obecnie wykonuje czynności opodatkowane i jak wynika z stanu faktycznego podanego we wniosku nie jest w stanie określić proporcji poszczególnych działalności.. Jednak Spółka zobowiązana będzie do dokonania korekty podatku naliczonego zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj