Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDF-3-415-35A-06-BA
z 31 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-3-415-35A-06-BA
Data
2006.05.31



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podróż służbowa (delegacja)
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy zwrot kosztów podróży służbowej osobie nie będącej pracownikiem płatnika, z którą nie przewiduje się zawierania umowy cywilno - prawnej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 -tekst jednolity ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 31.03.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych kosztów podróży wypłaconych osobie niebędącej pracownikiem, z którą nie została podpisana umowa cywilno - prawna, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionej w piśmie sytuacji faktycznej wynika, że przedmiotem działalności Instytutu jest prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk podstawowych – biologicznych. Instytut jest państwową jednostką organizacyjną i działa na podstawie Ustawy o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. 1997 r. Nr 75, poz. 469 ze zmianami). Działalność Instytutu jest finansowana z budżetu państwa w formie dotacji podmiotowej Ministerstwa Edukacji i Nauki, umów cywilno-prawnych poprzedzonych Decyzją Ministra Edukacji i Nauki w zakresie realizacji projektów naukowo - badawczych – grantów oraz Decyzji Prezesa Polskiej Akademii Nauk w zakresie działalności wspomagającej badania.
Instytut zamierza delegować do realizacji określonych zadań związanych z prowadzoną działalnością osoby niebędące pracownikami Instytutu, z którymi nie przewiduje się zawierania umów cywilno - prawnych, a tylko zwrot kosztów podróży: przejazdów, diet i noclegów do wysokości limitów określonych rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. 2005 r. Nr 186, poz. 1554 ze zm.).

Stanowisko podmiotu wnioskującego: zwrot kosztów delegacji wypłaconej osobie niebędącej pracownikiem nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w związku z art. 21 ust. 13.

Rozpatrując wniosek w oparciu o obowiązujący stan prawny stwierdza się, co następuje:
Zgodnie z cytowanym wyżej art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem – do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.
Na podstawie art. 21 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:
1) w celu osiągnięcia przychodów lub
2) w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
3) przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
4) przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.
W związku z powyższym zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przysługuje, jeżeli zostaną spełnione warunki określone w art. 21 ust. 13 ustawy, zatem zwrot kosztów podróży osobie niebędącej pracownikiem Instytutu, z którą nie podpisano umowy cywilno - prawnej, będzie stanowił dla tej osoby przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w tym przypadku otrzymane świadczenie nie zostało poniesione:
- w celu osiągnięcia przychodu,
- w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw; w ustawach, na podstawie których działa Instytut (w szczególności w Ustawie o Polskiej Akademii Nauk – Dz. U. z 1997 r. Nr 75, poz. 469 ze zm. oraz w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad finansowania Polskiej Akademii Nauk oraz gospodarki finansowej jej placówek naukowych – Dz. U. z 1998 r. Nr 162, poz. 1140) tut. organ podatkowy nie stwierdził zapisu, zgodnie z którym określonym osobom delegowanym do realizacji zadań związanych z działalnością placówek naukowych przysługuje prawo do diet oraz zwrotu kosztów przejazdów i delegacji,
- przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane,
- przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.
Wszelkie inne świadczenia wypłacane poza wymienionymi uregulowaniami i nie stanowiące wynagrodzenia, należy traktować jako nieodpłatne świadczenia i kwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od przychodów tych płatnik nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy, jednak na podstawie art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sporządza informację o wysokości przychodów (PIT-8C), natomiast podatnik ma obowiązek wykazać je w zeznaniu rocznym.
Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków–Stare Miasto nie podziela stanowiska wnioskującego w tej sprawie.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
- nie jest wiążąca dla podatnika (płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika,
osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe), wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków–Stare Miasto, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj