Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
DD/415/5215/34/06
z 9 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/415/5215/34/06
Data
2006.10.09



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
przychód z kapitału pieniężnego
udział w zyskach osób prawnych
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy darowizna wypłacona przez Spółdzielnię członkom Spóldzielni, z własnych środków finansowych Spółdzielni z dotychczasowej działalności, powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Czy w przypadku opodatkowania przedmiotowej darowizny podatkiem dochodowym, Spółdzielnia jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu udziału członków w organach stanowiących osób prawnych, tj. w Zebraniach Grup Członkowskich, może również od wypłaconej darowizny pobrać podatek i wykazać go w deklaracji PIT-11/8B w pozycji 72, tj. inne źródła?Czy też Spółdzielnia powinna wystawić informację PIT-8C i członkowie Spółdzielni powinni sięz tego podatku rozliczyć samodzielnie w rozliczeniu rocznym?


Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Zebranie Przedstawicieli Spółdzielni Ogrodniczo – Pszczelarskiej podjęło uchwałę w sprawie udzielenia darowizny członkom Spółdzielni w wysokości 2.500zł.Przedmiotowa darowizna ma stanowić nieodpłatne, bezzwrotne świadczenie na rzecz wszystkich członków spółdzielni.

Środki pieniężne przeznaczone na darowizny pochodzą z własnych środków finansowych Spółdzielni z dotychczasowej działalności gospodarczej i nie są częścią nadwyżki bilansowej.Statut Spółdzielni nie określa udzielania darowizn. Darowizna ma być udzielona na podstawie uchwały Zebrania Przedstawicieli, które jest najwyższym organem Spółdzielni.Darowizna udzielona będzie indywidualnie poszczególnym członkom Spółdzielni a udokumentowana będzie umową darowizny niewymagającą żadnych świadczeń na rzecz Spółdzielni ze strony obdarowanych członków.

Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy przedmiotowa darowizna, z uwagi na to, że będzie udzielona członkom Spółdzielni, powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Czy w przypadku opodatkowania przedmiotowej darowizny podatkiem dochodowym, Spółdzielnia jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu udziału członków w organach stanowiących osób prawnych, tj. w Zebraniach Grup Członkowskich, może również od wypłaconej darowizny pobrać podatek i wykazać go w deklaracji PIT-11/8B w pozycji 72, tj. inne źródła?

Czy też Spółdzielnia powinna wystawić informację PIT-8C i członkowie Spółdzielni powinni sięz tego podatku rozliczyć samodzielnie w rozliczeniu rocznym?

Własne stanowisko w sprawie przedstawione we wniosku.

Zdaniem strony przedmiotowa darowizna podlega podatkowi od spadków i darowizn i nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku podlegania opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, Spółdzielnia jako płatnik powinna:

- pobrać zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu wypłaconej kwoty,

- sporządzić deklarację PIT-11/8B i wykazać przedmiotową darowiznę w pozycji 72, tj. inne źródła.

Na uzasadnienie powyższego stanowiska podano, że większość członków Spółdzielni bierze udział w Zebraniu Grupy Członkowskiej, które jest zwoływane raz w roku i jest organem stanowiącym Spółdzielni. Spółdzielnia jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu udziału członków w organach stanowiących osób prawnych od kwoty wypłaconej za udział w Zebraniu Grupy Członkowskiej pobiera zaliczkę na podatek dochodowy i wykazuje to w deklaracji PIT-11/8B.

Interpretacja tut. Organu.

Opisane przez stronę czynności nie są darowiznami w rozumieniu prawa cywilnego i nie podlegają zakresowi przedmiotowemu ustawy o podatku od spadków i darowizn, co tut. Organ stwierdził w postanowieniu nr PM-436/2/06 z dnia 30.08.2006 r. (SIP 127061).

Według przedstawionego stanu faktycznego środki pieniężne, które mają być wypłacone członkom Spółdzielni pochodzą z własnych środków finansowych Spółdzielni z dotychczasowej działalności gospodarczej.

Z powyższego wynika, że stanowią one zysk z działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółdzielnię.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni uważa się za przychody z kapitałów pieniężnych.

W myśl art. 30a ust. 1 pkt 4, ust. 6 i ust. 7 w/w ustawy o podatku dochodowym od przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania, i nie łączy się ich z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (zasady ogólne).

Osoby prawne są obowiązane pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułu określonego w art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Kwoty zryczałtowanego podatku płatnicy przekazują, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru.

Wzór deklaracji o zryczałtowanym podatku dochodowym obowiązujący od 1 stycznia 2006 r. i mający zastosowanie od przychodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2006 r. określony został w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i jest to PIT-8A.

Ponadto, tut. Organ podkreśla iż zgodnie z wymogami zawartymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tj. z 2002 r. Nr 76 poz. 694 ze zm.) i ustawie z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tj. z 2003 r. Nr 188 poz. 1848 ze zm.) spółdzielnia podziału środków z bieżącej działalności gospodarczej może dokonać dopiero po ustaleniu wyniku finansowego netto za dany rok podatkowy, który w przypadku zysku, stanowi nadwyżkę bilansową spółdzielni i podjęciu uchwały walnego zgromadzenia o podziale tej nadwyżki.

Z powyższego wynika, że środki finansowe z działalności gospodarczej mogą być wypłacone członkom spółdzielni dopiero po zakończeniu roku podatkowego, w którym osiągnięto zysk z tej działalności.

Reasumując, w opisanym stanie prawnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez stronę we wniosku z dnia 23.06.2006r. uzupełnionym w dniu 14.07.2006 r.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stanu faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika i stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj