Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Targu
PP/443/8/Int-12/06
z 27 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/8/Int-12/06
Data
2006.04.27



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Targu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
nieruchomości
opodatkowanie
podatnik podatku od towarów i usług
sprzedaż nieruchomości
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaż nieruchomości przez współwłaścicieli będących jednocześnie podatnikami podatku VAT w zakresie czynności najmu i dzierżawy tej nieruchomości?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 10 lutego 2006 r. (data wpływu: 15 lutego 2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wnioskustanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2006 r. wpłynął wniosek, w którym zwrócił się Pan z prośbą o potwierdzenie prawidłowości wykładni dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości przez współwłaścicieli będących podatnikami podatku VAT w zakresie czynności najmu i dzierżawy tej nieruchomości.

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę przedstawia się następująco:

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem w dniu 6 marca 2006 r. po uprzednim wezwaniu do usunięcia braków formalnych, w postaci opłaty skarbowej oraz stanu faktycznego w kwestii doprecyzowania czy jako wnioskodawca występuje tyko Pan we własnym imieniu czy też jako pełnomocnik pozostałych współwłaścicieli.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego złożył Pan w imieniu własnym, jak również w imieniu pozostałych współwłaścicieli, tj. własnej małżonki ... oraz ... i ... małżonków ... (załączono stosowane pełnomocnictwa z uiszczoną opłatą skarbową).
Towar będący działką budowlaną, stanowiącą współwłasność: ... i współmałżonki ... na zasadzie wspólności ustawowej oraz ... i ...współmałżonki ... również na zasadzie wspólności ustawowej, ma ulec sprzedaży na rzecz dotychczasowego dzierżawcy. Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, umowa sprzedaży nieruchomości zawierana jest przez ... i ... za zgodą ich małżonek. W chwili obecnej podatnikami w zakresie podatku od towarów i usług w zakresie czynności najmu i dzierżawy są ... i ....
Według Pana stanowiska, sprzedaż nieruchomości przez współwłaścicieli będących podatnikami VAT w zakresie czynności najmu i dzierżawy nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami są natomiast rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 powołanej ustawy).

Zgodnie z art. 196 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Kolejno art. 207 tej ustawy mówi, iż pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. W myśl art. 31 § ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) małżonkowie są współwłaścicielami łącznymi nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego.

Współwłasność łączna oznacza, że wszelkie czynności rozporządzające muszą być dokonane przez oboje małżonków lub przynajmniej za zgodą małżonka niedokonującego czynności (art. 37 § 1 pkt 1 i § 2 powołanej ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy). Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, iż w przedmiotowa współwłasność pomiędzy małżeństwami ... i ... oraz ... i ... jest współwłasnością ułamkową, natomiast pomiędzy małżonkami istnieje współwłasność łączna. Umowa sprzedaży gruntu budowlanego ma być zawarta przez ... i ... za zgodą ich współmałżonek.
Zatem z pominięciem w umowie małżonek jako stron.

W świetle przytoczonych przepisów prawnych oraz w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, dostawa gruntu budowlanego będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przez współwłaścicieli będącymi stronami umowy sprzedaży w proporcjach wynikających z ich udziału we współwłasności.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku, w dacie wydania postanowienia, nie toczyło się postępowanie podatkowe, jak również kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj