Interpretacja Urzędu Skarbowego w Środzie Śląskiej
PP 443/1/14/24/06
z 22 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/14/24/06
Data
2006.08.22



Autor
Urząd Skarbowy w Środzie Śląskiej


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy przy określeniu stawek podatku od towarów i usług dla nieruchomości będących własnością gminy przeznaczonych do sprzedaży można powołać się na wypis ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Środzie Śląskiej stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 18.05.2006 r., który wpłynął w dniu 22.05.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznające, że przy określeniu stawek podatku od towarów i usług dla nieruchomości będących własnością gminy przeznaczonych do sprzedaży można powołać się na wypis ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 22.05.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Środzie Śl. wpłynął wniosek Gminy o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek został uzupełniony w dniu 18.08.2006 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe kontrola podatkowa, kontrola skarbowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Gmina planuje sprzedaż nieruchomości znajdujących się na obszarze dla którego nie jest opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Wobec powyższego wnioskodawca uważa, że przy określaniu stawek podatku od towarów i usług dla nieruchomości planowanych do sprzedaży można powołać się na na wypis ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, który wskazuje na przeznaczenie terenów w przyszłości.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Środzie Śl. działając na podstawie art. 14 a § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) dokonał oceny stanowiska Gminy zawartego w przedmiotowym wniosku i stwierdził, że jest ono nieprawidłowe.

W oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Środzie Śl. wyjaśnia :

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Dostawa towarów została zdefiniowana w przepisach ustawy jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1).

Towarem, w rozumieniu art. 2 ust. 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej a także grunty.

W niniejszej sprawie przedmiotem dostawy będą nieruchomości.

W związku z brakiem ustawowej definicji "nieruchomości"w przepisach cyt. ustawy o podatku od towarów i usług należy odnieść się do definicji tego pojęcia zawartej w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

W świetle powyższego pojęcie nieruchomości mieści się w definicji towarów zawartej w art. 2 ust. 6 ww. ustawy o VAT.

Przy ustalaniu stawki dla danego towaru czy usługi podatnik winien opierać się na obowiązujących w tym zakresie przepisach podatkowych.

Stawki podatku dla towarów i usług określa się na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) znajdujących się w Dziale VIII, rozdział 1, art. 41, art. 42 oraz na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004 r., Nr 97, poz. 970 ze zm.) - rozdział 4 § 5, rozdział 4a § 5a, rozdział 5 § 6, § 7, § 7a.

W związku z powyższym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy nie jest podstawą do określenia stawek podatku dla nieruchomości.

W tym stanie rzeczy stanowisko Gminy uważa się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie:

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj