Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-25/VI/2006/JW
z 14 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-25/VI/2006/JW
Data
2006.03.14



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
dokumentacja
kasa rejestrująca
likwidacja
pamięć kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy po przesłaniu informacji do Urzędu Skarbowego o terminie likwidacji kasy po upływie terminu przechowywania pamięci kas fiskalnych, Podatnik winien otrzymać pisemną zgodę na dokonanie czynności związanych z likwidacją pamięci fiskalnej kasy rejestrującej.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 13.12.2005r. skierowanego do Urzędu Skarbowego w Wejherowie (data wpływu 15.12.2005r.), przekazanego do tut. Urzędu pismem z dnia 20.01.2006r. (data wpływu do tut. Organu 30.01.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 04.01.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie likwidacji kasy rejestrującej, w świetle przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.), zwanego dalej Rozporządzeniem

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik dokonuje sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy po przesłaniu informacji do Urzędu Skarbowego o terminie likwidacji kasy po upływie terminu przechowywania pamięci kas fiskalnych, Podatnik winien otrzymać pisemną zgodę na dokonanie czynności związanych z likwidacją pamięci fiskalnej kasy rejestrującej.

Zdaniem Podatnika, brak informacji ze strony Urzędu Skarbowego w sprawie terminu likwidacji kasy, można traktować jako akceptację na dokonanie ww. czynności.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonuje sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W myśl art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast warunki stosowania tych kas przez podatników określają przepisy Rozporządzenia, które mimo, iż zostało wydane na podstawie ustawy, która utraciła już moc, to - stosownie do art. 165 ustawy o VAT - obowiązuje nadal.

W złożonym wniosku Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy po przesłaniu informacji do Urzędu Skarbowego o terminie likwidacji kasy po upływie terminu przechowywania pamięci kas fiskalnych, Podatnik winien otrzymać pisemną zgodę na dokonanie czynności związanych z likwidacją pamięci fiskalnej kasy rejestrującej.

Zgodnie z § 5 ust. 9 Rozporządzenia pamięć fiskalna podlegająca wymianie, po dokonanych czynnościach określonych w załączniku nr 4 do Rozporządzenia, jest przechowywana przez producenta lub importera przez okres 3 miesięcy od daty ich dokonania, a po tym okresie - komisyjnie zniszczona.

Pojęcie pamięci fiskalnej kasy zostało zdefiniowane w § 1 pkt 9 Rozporządzenia.

Terminem tym określa się urządzenie umieszczone w twardej nieprzezroczystej masie, umożliwiające trwały jednokrotny zapis danych dopuszczonych programem pracy kasy bez możliwości ich likwidacji oraz wielokrotny odczyt tych danych, które są nieusuwalne bez zniszczenia samego urządzenia.

Zgodnie z § 5 ust. 8 Rozporządzenia zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności określonych w załączniku nr 4 do Rozporządzenia.

W miejscu tym należy zwrócić uwagę, iż w załączniku nr 4 do Rozporządzenia określony został wzór "protokołu czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej".

Protokół ten winien być podpisany m.in. przez pracownika urzędu skarbowego ("podpis i pieczęć urzędu skarbowego").

Z powyższego wynika, iż obecność pracownika urzędu skarbowego konieczna jest przy dokonywaniu czynności określonych w załączniku nr 4 do Rozporządzenia.

Natomiast, jak wynika z treści § 5 ust. 9 Rozporządzenia po dokonaniu tych czynności pamięć fiskalna kasy jest przechowywana przez producenta lub importera przez okres 3 miesięcy od daty ich dokonania, a po tym okresie - komisyjnie zniszczona.

Jednakże przy całkowitej likwidacji pamięci fiskalnej kasy (komisyjne zniszczenie) nie jest wymagana obecność pracownika urzędu skarbowego - przepisy bowiem nie wskazują, aby w składzie komisji znajdował się ten pracownik.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj