Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
II US pb IA/2/415-5/210a/98/06/TR
z 6 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US pb IA/2/415-5/210a/98/06/TR
Data
2006.09.06



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
grunty rolne
sprzedaż gruntów
użytki rolne
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży w 2006 roku gruntów rolnych sklasyfikowanych jako grunty orne i użytki rolne zabudowane wchodzących w skład prowadzonego gospodarstwa rolnego w celu dalszego użytkowania rolniczego, któe to grunty zostały częściowo nabyte w 2000 roku, a częściowo w 2003 roku, należy zapłacić zryczałtowany 10% podatek dochodowy z tytułu przedmiotowej umowy sprzedaży, o któym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)?


STAN FAKTYCZNY Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 02.08.2006r. umową sprzedaży sporządzoną w formie aktu notarialnego za Rep. A Nr 4425/2006 w Kancelarii Notarialnej w B. sprzedali Państwo zabudowaną budynkiem mieszkalnym i budynkiem gospodarczym nieruchomość rolną oznaczoną w ewidencji gruntów numerem 59/9 sklasyfikowaną jako grunty orne i użytki rolne zabudowane położoną w obrębie wsi W., gmina G. za łączną cenę 85.000,00 zł. Przedmiotowa działka wchodziła w skład prowadzonego przez Państwa gospodarstwa rolnego i została sprzedana w celu dalszego użytkowania rolniczego. Powyższą zabudowaną nieruchomość rolną kupili Państwo pozostając w związku małżeńskim, z tym, że udział wynoszący #189; część kupili Państwo w roku 2000, zaś pozostały udział wynoszący #189; część w roku 2003.

Na tle powyższego stanu faktycznego postawili Państwo pytanie, czy w przypadku sprzedaży w 2006 roku gruntów rolnych sklasyfikowanych jako grunty orne i użytki rolne zabudowane wchodzących w skład prowadzonego gospodarstwa rolnego w celu dalszego użytkowania rolniczego, które to grunty zostały częściowo nabyte w 2000 roku, a częściowo w 2003 roku, należy zapłacić zryczałtowany 10% podatek dochodowy, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)?

STANOWISKO PODATNIKA UPRAWNIONEGO DO ZŁOŻENIA WNIOSKU Państwa zdaniem, od całej kwoty przychodu uzyskanej z tytułu sprzedaży w/w nieruchomości rolnej położonej w obrębie wsi W., gmina G. nie należy płacić zryczałtowanego 10% podatku dochodowego z uwagi na to, iż udział wynoszący #189; część w w/w nieruchomości został przez Państwa nabyty w roku 2000, a zatem okres jego posiadania był dłuższy niż 5 lat, zaś pozostały udział wynoszący #189; część w przedmiotowej nieruchomości rolnej wchodził w skład Państwa gospodarstwa rolnego i został sprzedany w celu dalszego użytkowania rolniczego.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, stanowi źródło przychodów określone w w/w przepisie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że udział wynoszący #189; część w przedmiotowej nieruchomości rolnej ozn. nr geod. 59/9 położonej w obrębie wsi W., gmina G. został przez Państwa nabyty w roku 2000.

W związku z tym, iż okres licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału wynoszącego #189; część w przedmiotowej nieruchomości, tj. od końca 2000r. do momentu jego sprzedaży, tj. do dnia 02.08.2006r. był dłuższy niż 5 lat, to zgodnie z cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kwota przychodu uzyskana z tytułu sprzedaży w/w udziału wynoszącego #189; część w nieruchomości rolnej położonej w obrębie wsi W., gmina G. nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy i tym samym nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika także, że pozostały udział wynoszący #189; część w przedmiotowej nieruchomości rolnej ozn. nr geod. 59/9 położonej w obrębie wsi W., gmina G. został przez Państwa nabyty w roku 2003. Zgodnie z Państwa wyjaśnieniami, w/w nieruchomość rolna stanowiła w całości grunty rolne sklasyfikowane jako grunty orne i użytki rolne zabudowane, która to nieruchomość wchodziła w skład prowadzonego przez Państwa gospodarstwa rolnego i została sprzedana w celu dalszego użytkowania rolniczego.

Tutejszy organ podatkowy zauważa, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Zgodnie z art. 2 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 w związku z art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (tekst jednolity Dz. U. z 1993r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, które sklasyfikowane zostały w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Z przedstawionych przepisów wynika zatem, iż kluczowe znaczenie do uznania gospodarstwa za rolne na potrzeby zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy podatkowej z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ma klasyfikacja gruntów wchodzących w skład gospodarstwa uzewnętrzniona w ewidencji gruntów prowadzonej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2001r. Nr 38, poz. 454).

Stosownie zatem do klasyfikacji wynikającej z § 68 ust. 1 powołanego rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków do użytków rolnych, które na podstawie art. 2 ust. 1 w związku z art. 1 ustawy o podatku rolnym wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, zalicza się grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami i rowy. Wchodzące również w skład gospodarstwa rolnego na podstawie wyżej wskazanych przepisów ustawy o podatku rolnym grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych sklasyfikowane zostały w przepisach rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków do odrębnej od użytków rolnych grupy użytków gruntowych nazwanej "grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione".

Należy zatem stwierdzić, iż w opisanym przez Państwa we wniosku stanie faktycznym przychód uzyskany ze sprzedaży pozostałego udziału wynoszącego #189; część (nabytego w roku 2003) w przedmiotowej nieruchomości rolnej położonej w obrębie wsi W., gmina G. składającej się z gruntów rolnych oznaczonych jako grunty orne i użytki rolne zabudowane wchodzących w skład prowadzonego gospodarstwa rolnego, które to grunty w wyniku sprzedaży nadal będą wykorzystywane w sposób rolniczy i nie utracą swojego charakteru rolnego korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) i tym samym nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym.

Reasumując, tut. organ podatkowy stwierdza, iż przychód uzyskany ze sprzedaży w 2006 roku gruntów rolnych, nabytych częściowo w 2000 roku, a częściowo w 2003 roku, oznaczonych jako grunty orne i użytki rolne zabudowane wchodzących w skład prowadzonego gospodarstwa rolnego, które to grunty w wyniku sprzedaży nadal będą wykorzystywane w sposób rolniczy i nie utracą swojego charakteru rolnego, nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku orzekł jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj