Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim
1414/PP/PO/443-28/06/JW
z 28 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1414/PP/PO/443-28/06/JW
Data
2006.08.28



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
decyzja celna
import towarów
nabycie wewnątrzwspólnotowe


Pytanie podatnika
Jak rozliczyć nabycie towarów od Holendra w przypadku gdy w odniesieniu do części tych towarów organ celny wydał decyzję określającą kwotę podatku od towarów i usług z tytułu importu ?


Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że podatnik w czerwcu 2004r. dokonał zakupu towarów od kontrahenta zarejestrowanego na terytorium Holandii, posługującego się unijnym numerem identyfikacyjnym. Przedmiotowa transakcja udokumentowana została jedną fakturą (invioce). Dostawca towarów zapewnił, iż za cały dostarczony towar zostały zapłacone należności celne w Holandii, ale potem okazało się, że nie było to zgodne z prawdą. Za część towarów, tj. za aspartam powder w ilości 500 kg., nie dokonano zapłaty należności celnych.

W związku z powyższym podatnik wystąpił do urzędu celnego o objecie wprowadzonego towaru procedurą dopuszczenia do obrotu. W konsekwencji Naczelnik Urzędu Celnego wydał decyzję określającą kwotę podatku od towarów i usług z tytułu importu 500 kg aspartam powder (towarów). Przedmiotową decyzje firma otrzymała w dniu 01 marca 2006r. i wynikające z niej zobowiązanie z tytułu podatku VAT uregulowała.

Wątpliwości podatnika budzi kwestia rozliczenia w podatku od towarów i usług przedmiotowej transakcji, która przez kontrahenta udokumentowana została jedną fakturą obejmującą towary w ilości: - 500 kg., w stosunku do których organ celny wydał decyzje określającą podatek od towarów i usług z tytułu importu towarów, oraz;- 850 kg, których nie uwzględniono w decyzji organu celnego. Zdaniem podatnika przedmiotowa transakcja powinna zostać rozliczona następująco:- wartość 500 kg towaru, których dotyczy decyzja organu celnego, należy wykazać tak jak import towarów i podatek naliczony z tego tytułu rozliczyć w miesiącu otrzymania decyzji organu celnego, tj. w marcu 2006r.;- wartość 850 kg towaru należy wykazać jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, a kwota podatku należnego z tego tytułu będzie stanowiła podatek naliczony w deklaracji za czerwiec 2004r.

W opinii Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim stanowisko zaprezentowane przez Wnioskodawcę jest prawidłowe.

Przede wszystkim należy zauważyć, że decyzja organu celnego w sprawie określenia kwoty podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów jest dokumentem urzędowym, co oznacza, że zgodnie z art. 194 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 ze zm.), stanowi ona dowód tego, co zostało w niej urzędowo stwierdzone. Ponadto ponieważ w/w decyzja została wydana przez organ celny, to należy ją również uznać za dokument celny, o którym mowa w art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), czyli dokument na podstawie którego ustala się kwotę podatku naliczonego z tytułu importu towarów.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz fakt, że podatnik przedmiotową decyzję otrzymał w marcu 2006r., należy stwierdzić, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towarów objętych decyzją organu celnego powstało w marcu 2006r., tj. zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w myśl którego prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Zatem stanowisko podatnika w kwestii rozliczenia w podatku od towarów i usług dokonanego nabycia od firmy holenderskiej w części dotyczącej towarów objętych decyzją organu celnego, należy uznać za prawidłowe.

W odniesieniu do pozostałych towarów, które były przedmiotem analizowanej transakcji zakupu od podmiotu holenderskiego ale nie zostały objęte decyzją organu celnego, określającą kwotę podatku od towarów i usług, należy stwierdzić, że stanowiły one wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w myśl art. 9 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535) i jako takie należy je wykazać w deklaracji dla podatku od towarów i usług. Zatem w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, podatnik powinien zaewidencjonować i wykazać w deklaracji po stronie podatku należnego podstawę opodatkowania i podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Natomiast w odniesieniu do podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stosuje się art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 Nr 54, poz. 535) zgodnie, z którym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Oznacza to, że w jednym okresie rozliczeniowym, w przedmiotowej sprawie jest to czerwiec 2004r., podatnik może rozliczyć jednocześnie podatek należny i podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nadmienić jednak należy, iż stosownie do art. 86 ust 11 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 Nr 54, poz. 535) jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Reasumując, również stanowisko podatnika w części dotyczącej towarów nieuwzględnionych w decyzji organu celnego należy uznać za poprawne.

Niniejsze postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień złożenia pisemnego zapytania przez podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj