Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/Nl/LF/II/415-113/EK/05
z 22 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/Nl/LF/II/415-113/EK/05
Data
2005.12.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
koszty uzyskania przychodów
prawa
prawa autorskie


Pytanie podatnika
Czy płatnik prawidłowo potrąca zaliczki na podatek dochodowy w odniesieniu do części honoraryjnej wynagrodzenia pracownika, tzn. czy wobec tej części wynagrodzenia może zastosować 50% koszty uzyskania przychodu?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art.14a §4 i art. 216 §1 ustawy s dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn.zm.)Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia stanowisko Państwa w sprawie zawarte we wniosku z dnia 20.09.2005r. ( wpływ do Urzędu dnia 29.09.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznać za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

RD Projekt Sp. z o.o. jako płatnik , zatrudnia pracownika na umowę o pracę na stanowisku programisty. Jednym z obowiązków pracownika jest tworzenie programów komputerowych, projektów funkcjonalnych i technicznych oraz dokumentacji oprogramowania – zwanych dalej „utworami”. W praktyce na wypełnienie tego obowiązku pracownik poświęca większość swojego czasu Umowa stanowi, że płatnik przyjmuje ukończone utwory ( potwierdzając ich odbiór na piśmie) i tym samym nabywa autorskie prawa majątkowe do nich w zakresie uzgodnionych pól eksploatacji.

Jednocześnie umowa stanowi, że wynagrodzenie pracownika za wykonaną pracę składa się z dwóch elementów:
1.honorarium z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do stworzenia przez pracownika utworu – 50% stawki wynagrodzenia zasadniczego,
2. wynagrodzenie za wypełnianie pozostałych obowiązków pracowniczych – 50% stawki wynagrodzenia zasadniczego.W odniesieniu do części honoraryjnej wynagrodzenie płatnik potrąca miesięczne zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U.z 2000r. nr 14, poz. 176 z póżn.zm.).Natomiast w odniesieniu do pozostałej części wynagrodzenia płatnik przy potrącaniu miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy stosuje zasady wynikające z art. 22 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko wnioskodawcy:

W myśl art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalnośći twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości. Przeznaczenia i sposobu wyrażania (utwór). W szczególności zatem, programy komputerowe, projekty funkcjonalne i techniczne oraz dokumentacji oprogramowania mogą być potraktowane jako utwór w rozumieniu prawa autorskiego.

Tak więc, jeżeli płatnik nabywa od pracownika przysługujące mu majątkowe prawa autorskie do utworów, względnie uzyskuje odpłatną licencję na wykorzystanie utworów w określonym zakresie do wypłaconego z tego tytułu wynagrodzenia mogą mieć zastosowanie 50 koszty uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ust.9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z zawartej umowy jednoznacznie wynika, że 50% wynagrodzenia za wykonaną pracę obejmuje wynagrodzenie autorskie za wykonanie czynności ( utworów) będących przedmiotem prawa autorskiego. Jednocześnie płatnik prowadzi dokumentację wewnętrzną dokumentującą odbiór utworu. Zdaniem Płatnika, prawidłowe jest zatem zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do części honoraryjnej.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym.

Zgodnie z art.22 ust.9 pkt 3 w/w ustawy o podatku dochodowym koszty uzyskania przychodu z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzaniu przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskania przychodui z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącane przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art. 26 ust.1 pkt.2 lit.b, których podstawą wymiaru stanowi ten przychód.

Koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% przysługują twórcom oraz artystom wykonawcom z tytułu korzystania przez nich lub rozporządzania odpowiednio prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.

O zastosowaniu norm kosztów uzyskania w wysokości zgodnie z w/w art. 22 ust. 9 pkt 3 decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu za wykonanie czynności (utworu) będącej przedmiotem prawa autorskiego, w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( Dz.U. z 2000r.Nr 80 poz. 904 z późn.zm.. pod warunkiem możliwości ustalenia wysokości przychodu z tego tytułu .

Zgodnie z art. 1 ust. 1 powołanej wyżej ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania (utwór)W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utworu literackie, naukowe, publicystyczne, plastyczne, muzyczne, fotograficzne, programy komputerowe (.........).

Prawa autorskie w momencie stworzenia utworu powstają pierwotnie na rzecz pracownika. Z przedłożonej umowy wynika, że pracodawca po zbadaniu czy dostarczony utwór spełnia przesłanki utworu w rozumieniu w/w ustawy przejmuje ten utwór, potwierdzają to na piśmie.

Zastosowanie przez pracodawcę 50% kosztów uzyskania przychodu uzależnione jest od faktu uzyskania przez pracownika przychodu za wykonanie czynności ( dzieła) będącego przedmiotem prawa autorskiego czyli w momencie przejęcia utworu.

Tak więc dokonując analizy przedstawionego stanu faktycznego oraz wyżej przytoczonych przepisów prawa Naczelnik tutejszego Urzędu stoi na stanowisku, że nie można założyć, że danej osobie służą prawa autorskie ( i z tym związane 50% koszty uzyskania) w z góry wyznaczonym zakresie, tylko w wyniku dokonania takiego zapisu w umowie o pracę.

Do ustalenia przychodu ze stosunku pracy winna być prowadzona dokumentacja wewnętrzna, która dawałaby możliwość wyodrębnienia tej części wynagrodzenia, w skali miesiąca, która związana była z wykonywaniem prac objętych prawami autorskimi.

Płatnik jest zobowiązany uwzględnić 50% koszty uzyskania przychodu przy naliczaniu należnych zaliczek w miesiącu, w którym faktycznie one się należały.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów uznaje Państwa stanowisko za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj