Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/DP/4211/51/BS/2006
z 25 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/DP/4211/51/BS/2006
Data
2006.05.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Samochody


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek należny
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy wartość podatku naliczonego o który nie został obniżony podatek należny z tytułu użytkowania przez spółkę samochodów, na podstawie zawartych przed 1 maja 2004r. umów najmu, nie zarejestrowanych we właściwym urzędzie skarbowym w terminie określonym w art. 154 ust. 2 pkt 2 ustawy z 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług można, na podstawie art. 15 ust. 4 oraz art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uznać za koszt uzyskania przychodów ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.03.2006r. (data wpływu 16.03.2006r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy w sprawie: zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku naliczonego o który nie został obniżony podatek należny, z tytułu użytkowania przez spółkę samochodów, na podstawie zawartych przed 1 maja 2004r. umów najmu, nie zarejestrowanych we właściwym urzędzie skarbowym w terminie określonym w art. 154 ust. 2 pkt 2 ustawy z 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 z późn.zm.) za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Sp. z o. o. w ramach prowadzonej działalności, na podstawie zawartych umów najmu, wynajmowała w latach 2004-2005 samochody osobowe (posiadające homologację ciężarową) na potrzeby zatrudnionych w firmie handlowców. W okresie od maja 2004r. do maja 2005r. spółka nieprawidłowo obniżyła podatek należny o kwotę podatku naliczonego od czynszu. Natomiast, po dniu 1 maja 2004r. w stosunku do płatności wynikających z zawartych umów najmu spółka powinna stosować przepisy art. 86 ust. 7 ustawy z 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 z późn.zm.), ze względu na fakt, że przed 1 maja 2004r. umowy najmu nie zostały zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym w terminie określonym w art. 154 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy z 11.03.2004r. Po odkryciu błędu spółka dokonała korekt za m-ce od maja 2004r. do maja 2005r.- regulując powstałe zobowiązania.

Zapytanie:

Czy wartość podatku naliczonego o który nie został obniżony podatek należny z tytułu użytkowania przez spółkę samochodów, na podstawie zawartych przed 1 maja 2004r. umów najmu, nie zarejestrowanych we właściwym urzędzie skarbowym w terminie określonym w art. 154 ust. 2 pkt 2 ustawy z 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług można, na podstawie art. 15 ust. 4 oraz art. 16 ust. 1 pkt 46 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uznać za koszt uzyskania przychodów ?

Stanowisko wnioskodawcy:

Wartość podatku naliczonego o który nie został obniżony podatek należny z ww. tytułu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 4 oraz art. 16 ust. 1 pkt 46 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko organu podatkowego::

Jak wynika z art. 86 ust. 7 ustawy ww. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego, w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.

W myśl art. 154 ust. 1 ww. ustawy z 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług przepisu art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed 1 maja 2004r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy. Wymieniony przepis zgodnie z art. 154 ust. 2 ma zastosowanie pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do 14 maja 2004r. Ponieważ podatnik, jak wynika z pisma, nie zarejestrował umów najmu samochodów, dokonał korekt deklaracji VAT-7 za m-ce V 2004r. do V 2005r. regulując powstałe zobowiązania.

Zgodnie z art. 15 ustawy z 15.02.1992r.o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn.zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy z 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:1.jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług, 2.w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego. Jak wynika z ww. przepisów, zasadą jest, że podatek od towarów i usług nie jest kosztem uzyskania przychodów. Zgodnie z cytowanym art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek naliczony można uznać za koszt uzyskania przychodu tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług Zatem, wartości podatku naliczonego o który nie został obniżony podatek należny, z tytułu użytkowania przez spółkę samochodów, na podstawie zawartych przed 1 maja 2004r. umów najmu, nie zarejestrowanych we właściwym urzędzie skarbowym w terminie określonym w art. 154 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj