Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB415/16c/06/PK
z 13 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB415/16c/06/PK
Data
2006.03.13



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
aport
spółka jawna
środek trwały


Pytanie podatnika
Jak ustalić dochód z tytułu sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wniesionych aportem do spółki jawnej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 26.01.2006 r. (data wpływu- 27.01.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie ustalenia dochodu z tytułu sprzedaży wniesionych aportem przez udziałowców spółki jawnej środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych do spółki jawnej II oraz jego opodatkowania podatkiem liniowym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.01.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
W złożonym wniosku podatnik informuje, iż jest jednym ze wspólników spółki jawnej. Zgodnie z przepisami obowiązującego Kodeksu Spółek Handlowych spółka jawna I jest wspólnikiem innej spółki jawnej (spółka jawna II). Część majątku spółki jawnej tj.
- niektóre posiadane przez spółkę jawną I znaki towarowe
- nieruchomości spółki jawnej I,
- niektóre ruchomości spółki jawnej I
- ....wkładem do spółki jawnej II.

...podatnika podatnika stosownie do treści art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 26.06.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz 176 ze zm.) w sytuacji jeśliby spółka jawna II dokonała odpłatnego zbycia któregokolwiek z przedmiotowych środków trwałych lub wartości niematerialnych czy prawnych wniesionych do sp. jawnej II ww. aportem podatkowym kosztem uzyskania przychodu będzie wartość danego środka trwałego lub wartości niematerialnych i prawnych ujawniona w ewidencji spółki jawnej II - przy uwzględnieniu jednakże wartości dokonanych już odpisów amortyzacyjnych - a transakcja taka wykazana zostanie bezpośrednio w deklaracji PIT-5L podatników tj. osób fizycznych będących wspólnikami spółki jawnej I (wobec Faktu, iż ani spółka jawna I ani też spółka jawna II nie jest podatnikiem - bezpośrednio u tychże osób fizycznych - jako podatników).
Dla wyżej określonej transakcji zapłacę jako podatnik niezależnie od wartości transakcji (spółka jawna II ani spółka jawna I nie są bowiem podatnikami) od dochodu do opodatkowania podatek liniowy 19% - jako podatnik zgłoszony do opodatkowania podatkiem liniowym (art. 30c ust. 1 oraz ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych) - jestem bowiem podatnikiem już zgłoszonym do opodatkowania podatkiem liniowym płacącym podatek 19% w związku z dochodem już uzyskanym z tytułu działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik informuje, iż stosownie do art. 22 ustawy z dnia 15 września 2000 r.- Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) Spółka Jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.Spółka jawna nie ma osobowości prawnej. Zatem do opodatkowania uzyskiwanych dochodów wspólników spółki jawnej jako osób fizycznych ma zastosowanie ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.). W myśl art. 8 przedmiotowej ustawy dochody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną opodatkowuje się osobno u każdego podatnika - osoby fizycznej, proporcjonalnie do jego udziału w spółce. W przypadku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt. 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości. Powyższy przepis dotyczy szczególnych zasad ustalania dochodu.Zgodnie z dokonanym przez Pana wyborem opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej 19% stawką podatku na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskany dochód z przedmiotowych transakcji będzie opodatkowany wg. tej stawki i wykazany w deklaracji PIT-5L.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zgodnie z art. 236 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj