Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świdnicy
PDIII-423/46/2/3/06
z 12 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDIII-423/46/2/3/06
Data
2006.06.12



Autor
Urząd Skarbowy w Świdnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy niewypłacone za dany miesiąc wynagrodzenia przypadające na wyroby gotowe w magazynie, które zostały już raz wyłączone z kosztów uzyskania przychodów jako element kosztów wytworzenia pozostających na stanie w magazynie wyrobów gotowych, należy uwzględniać w głównej kwocie niewypłaconych wynagrodzeń wyłączanych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca dokonuje wyceny kosztów własnych sprzedanych wyrobów gotowych w oparciu o ceny ewidencyjne i korekty (odchylenia) na koniec miesiąca przypadające na zapas oraz na sprzedaż.
Elementem kosztów są między innymi wynagrodzenia za dany miesiąc, które są wypłacane 10-tego następnego miesiąca. Poniesione w danym miesiącu koszty Podatnik rozlicza na koszty sprzedaży, koszty ogólnozakładowe, wyroby gotowe w magazynie i koszty wytworzenia sprzedanych wyrobów. Podział kosztów wytworzenia wyrobów gotowych na wyroby gotowe w magazynie i wyroby sprzedane dokonywany jest wskaźnikiem udziału wartości wyrobów gotowych pozostających na stanie w magazynie na koniec danego miesiąca oraz wyrobów sprzedanych do wartości ogółem wytworzonych w danym miesiącu wyrobów gotowych.
Koszty przypadające na wyroby gotowe w magazynie Spółka wyłącza z kosztów uzyskania przychodów danego miesiąca, jako nie mające związku z osiągniętym przychodem. W skład tych wyłączonych kosztów wchodzą również niewypłacone wynagrodzenia przypadające na wyroby gotowe w magazynie. Z pozostałych kosztów uznanych za koszty uzyskania przychodów Spółka wyłącza niewypłacone za dany miesiąc wynagrodzenia, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wnioskodawca pyta, czy niewypłacone za dany miesiąc wynagrodzenia przypadające na wyroby gotowe w magazynie, które zostały już raz wyłączone z kosztów uzyskania przychodów jako element kosztów wytworzenia pozostających na stanie w magazynie wyrobów gotowych, należy uwzględniać w głównej kwocie niewypłaconych wynagrodzeń wyłączanych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Wnioskodawcy kwota niewypłaconych wynagrodzeń przypadająca na wyroby gotowe w magazynie, która została już wyłączona z kosztów uzyskania przychodów danego miesiąca jako element kosztów wytworzenia pozostałych na stanie w magazynie wyrobów gotowych, nie powinna być uwzględniona w ogólnej kwocie niewypłaconych wynagrodzeń wyłączanych z kosztów uzyskania przychodów tego miesiąca, aby nie nastąpiło podwójne wyłączenie tej samej kwoty.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego stanowisko Jednostki jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2005 r. nową treścią art. 16 ust. 1 pkt 57 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy. Nie podlegają więc zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów niektóre należności na rzecz osób fizycznych, które osobom tym nie zostały jeszcze przez podatnika wypłacone, dokonane lub postawione do dyspozycji, w tym należności określone w art. 12 ust. 1 i 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc: przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy i z tytułu członkowstwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną.
Jak z powyższego wynika, niewypłacone za dany miesiąc wynagrodzenia, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tego miesiąca. Wyłączeniu podlega kwota równa kwocie niewypłaconych wynagrodzeń. Jednocześnie w celu zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów ustawodawca w art. 15 ust. 4 tej ustawy wskazuje w jaki sposób należy dokonywać potrącania wydatków uznawanych za koszty uzyskania przychodów. Stosownie do tego przepisu koszty uzyskania przychodu są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą – tj. są potrącalne także koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe, w tym przypadku są one potrącalne w roku w którym zostały poniesione. Z powyższego wynika, że pomiędzy osiągniętymi przychodami i ponoszonymi kosztami musi zachodzić czasowa zgodność. W przypadku gdy nie jest możliwe bezpośrednie przyporządkowanie kosztu do osiągniętego przychodu, co do zasady zalicza się go w momencie poniesienia. Natomiast koszty dające się bezpośrednio przyporządkować do osiągniętego przychodu powinny być zaliczone w tym roku podatkowym (miesiącu), w którym został osiągnięty przychód i w związku z którym zostały one zarachowane.
W związku z powyższym tut. organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Podatnika o jednorazowym wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów pełnej kwoty niewypłaconych w danym miesiącu za ten miesiąc wynagrodzeń poprzez wyłączenie sumy niewypłaconych wynagrodzeń przypadających na wyroby na magazynie i pozostałej kwoty niewypłaconych wynagrodzeń jest prawidłowe i zgodne z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj