Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-81/06/ASZ-59017
z 11 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-81/06/ASZ-59017
Data
2006.09.11



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
dostawa towarów
moment powstania obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów za pośrednictwem automatów.


Z opisu stanu faktycznego zawartego w przedmiotowym piśmie wynika, że Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dostaw artykułów spożywczych za pośrednictwem automatów. Pracownicy Spółki opróżniają automaty z pieniędzy (lub żetonów – w zależności od rodzaju automatu) co najmniej raz w miesiącu kalendarzowym. Ze względu na dużą liczbę użytkowanych automatów, chwila wyjęcia pieniędzy lub żetonów z poszczególnych automatów przypada w różnych dniach miesiąca kalendarzowego, nie zawsze jednak w ostatnim jego dniu.

Wątpliwości Podatnika wzbudziło unormowanie art. 19 ust. 17 ustawy o podatku VAT, zgodnie z którym w przypadku dostawy towarów za pośrednictwem automatów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wyjęcia pieniędzy lub żetonów z automatów, nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca, w związku z tym Podatnik pyta, w którym dniu miesiąca powstanie obowiązek podatkowy i w odniesieniu do jakiej wartości pieniędzy lub żetonów.

Zgodnie ze stanowiskiem Jednostki, Podatnik ma obowiązek wyjąć pieniądze lub żetony z automatu co najmniej raz w miesiącu i bez względu na to, w którym dniu miesiąca to zrobi (tzn. nawet gdy nie jest to ostatni dzień miesiąca), to obowiązek podatkowy powstanie wyłącznie w odniesieniu do wartości pieniędzy lub żetonów faktycznie wyjętych z automatu w danym miesiącu.

Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym oraz po analizie przepisów prawa podatkowego mających zastosowanie w przedstawionej sprawie Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

W myśl art. 19 ust. 17 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004r. ze zm.), w przypadku dokonywania dostawy towarów za pośrednictwem automatów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wyjęcia pieniędzy lub żetonów z automatów, nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca.

Ze względu na istotną trudność zaewidencjonowania sprzedaży za pomocą automatów ustawodawca przyjął znaczące uproszczenie i określił, iż obowiązek podatkowy powstaje nie w momencie dokonania rzeczywistej transakcji, ale z chwilą wyjęcia pieniędzy lub żetonów z automatów. Jest to związane ze specyfiką dostaw realizowanych w ten sposób, a w szczególności trudności związanej z określeniem momentu wydania towaru. W konsekwencji obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku nie w momencie wydania towaru za pośrednictwem automatu (jak obowiązek ten powstałby na zasadach ogólnych), lecz w chwili wyjęcia pieniędzy lub żetonów. Obowiązek ten powstaje jednak nie później niż w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego w którym nastąpiła dostawa towarów. Nie ma przy tym znaczenia, że dostawa towarów za pośrednictwem automatu nastąpiła w ostatnim dniu miesiąca – niezależnie od tego czy pieniądze lub żetony zostaną wyjęte w tym dniu z automatu czy też nie, obowiązek podatkowy powstanie w tym właśnie dniu.

Z pisma Podatnika wynika, że pracownicy Spółki opróżniają automaty z pieniędzy (lub żetonów – w zależności od rodzaju automatu) co najmniej raz w miesiącu. Chwila wyjęcia pieniędzy lub żetonów z poszczególnych automatów przypada w różnych dniach miesiąca kalendarzowego, nie zawsze jednak w ostatnim jego dniu.

W opisanej sytuacji obowiązek podatkowy powstanie przy każdorazowym wyjęciu pieniędzy lub żetonów z automatu (od tej części sprzedaży), natomiast od pozostałej części nie później niż w ostatnim dniu miesiąca w którym nastąpiła dostawa towarów.

Zatem w sytuacji opisanej w piśmie obowiązek podatkowy od sprzedaży dokonanej w danym miesiącu powstaje w dniu wyjęcia żetonów lub pieniędzy w tej części, natomiast od pozostałej części sprzedaży dokonanej w danym miesiącu powstaje w ostatnim dniu tego miesiąca.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje, że stanowisko wyrażone w piśmie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego z dniem 1 czerwca 2005r.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj