Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PD/415-75/06
z 18 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-75/06
Data
2006.09.18



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
podatek ryczałtowy od sprzedaży nieruchomości
zniesienie współwłasności
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy w przypadku, gdy Podatniczka zbyła nieruchomość przed upływem pięciu lat od momentu zniesienia współwłasności powinna uiścić 10 % podatek od ww. sprzedaży.


W złożonym w dniu 18 sierpnia 2006r. wniosku zwróciła się Pani o udzielenie odpowiedzi, czy w przypadku, gdy zbyła Pani nieruchomość przed upływem pięciu lat od momentu zniesienia współwłasności powinna uiścić 10 % podatek od ww. sprzedaży.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Państwo X na podstawie umowy sprzedaży z dnia 12 listopada 1997 r. - nabyli współwłasność nieruchomości położonej w miejscowości Y, gmina , powiat , woj. pomorskie, obszaru 1,85 ha stanowiącej działkę nr Z na zasadach wspólności ustawowej w 1/5 części. Pozostałe części ww. działki zostały nabyte jako współwłasność w równych częściach ( po 1/5) przez inne osoby fizyczne. Działka nr Z uległa następnie podziałowi na działki od nr Z/1 do nr Z/11, podział powyższy został zatwierdzony prawomocną decyzją Wójta Gminy .... z dnia 14 lipca 2006 r., z której ponadto wynika, iż zgodnie z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego części wsi Y z dnia 30 marca 2005 r. -działka nr Z położona jest na terenach zabudowy mieszkaniowej. Umową częściowego zniesienia współwłasności zawartą 2 sierpnia 2006 r. akt notarialny Rep.... na zasadach wspólności ustawowej nabyli nie zabudowaną nieruchomość położoną w miejscowości Y stanowiącą działki nr Z/1 oraz Z/3 zaś działka nr Z/11 nie była przedmiotem ww. umowy zniesienia częściowego współwłasności. Z treści umowy wynika , iż strony nie zachowują żadnych wzajemnych roszczeń z tytułu posiadania wspólnej nieruchomości i że zniesienia współwłasności dokonują bez spłat i dopłat., a wartość nieruchomości nabytych w wyniku zniesienia współwłasności jest równa wartości ich udziałów w przedmiotowej nieruchomości, przed zniesieniem współwłasności. (§ 2 ww. aktu notarialnego).
Dnia 04.08.2006 r. została zawarta umowa ( akt notarialny Rep..), na mocy której Państwo X sprzedali działki uzyskane na własność w wyniku zniesienia współwłasności ( tj. działki nr Z/1, Z/3) Pani ...... za kwotę 15.500 zł, oraz udział we współwłasności działki nr Z/11 za kwotę 200 zł.
W oparciu o obowiązujące przepisy prawa- Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst z 2000 r. Dz.U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Nabycie w drodze umowy sprzedaży nie jest tożsame z nabyciem w drodze zniesienia współwłasności , w wyniku której nie następuje przysporzenie ponad udziały nabyte w momencie zakupu.

Reasumując, skoro sprzedaż działek nr Z/1 i Z/3 oraz współwłasności działki nr Z/11 nabytych w wyniku częściowego zniesienia współwłasności w 2006 r. odpowiadających udziałowi nabytemu w drodze umowy sprzedaży w 1997 r. dokonała Pani wraz z współmałżonkiem w 2006 r. , czyli po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód podlegający opodatkowaniu nie powstanie.

Wobec powyższego, stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj