Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WP/436/444/61/06/JK
z 7 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WP/436/444/61/06/JK
Data
2006.03.07



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
cesja
cesja wierzytelności


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż wierzytelności własnych podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnyc ?


Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8,poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku .... z dnia 8 grudnia 2005 r.(data wpływu : 14 grudnia 2005 r.) i uzupełnionego pismem z dnia 30 grudnia 2005 r. (data wpływu : 9 stycznia 2006 r.) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. z 2005r. Nr 41,poz.399 z późn. zm.) w zakresie dotyczącym opodatkowania przelewu wierzytelności.Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Instytut przedstawił następujący stan faktyczny : Instytut jest jednostką badawczo-rozwojową, która poza działalnością techniczno-naukową zajmuje się także działalnością gospodarczą polegającą na produkcji wyrobów medycznych i świadczeniu usług. Instytut jest podatnikiem i płatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 54, poz.535 z późn. zm.).

Z uwagi na problemy w egzekwowaniu naszych należności dokonaliśmy ich sprzedaży w drodze przelewu wierzytelności- cesji na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą polegającą na nabywaniu wierzytelności a następnie dochodzeniu ich od dłużników.

Instytut stoi na stanowisku, że zgodnie z treścią art. 2 pkt 4 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają opodatkowaniu czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku nie ciąży na nas obowiązek składania deklaracji PCC-1.

Podobne do stanowiska Instytutu zajął Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wydając postanowienie na podstawie wniosku Spółki nabywającej wierzytelności Instytutu.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

Art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających temu podatkowi. Umowa przelewu wierzytelności jako nie wymieniona w katalogu czynności cywilnoprawnych - art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy, co do zasady nie podlega temu podatkowi. Natomiast jeżeli przelew wierzytelności przyjmie postać np. umowy sprzedaży lub zamiany – wówczas, jako że umowy takie wymienione są w art. 1 ust. 1 cyt. ustawy podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 2 pkt 4 cyt. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku. Zatem, by strony mogły korzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - czynność cywilnoprawna musi podlegać temu podatkowi, a zatem musi być wymieniona w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy, a także przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów musi być opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub musi być zwolniona od tego podatku. Jeżeli czynność cywilnoprawna wymieniona w katalogu art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega podatkowi od towarów i usług, czynność taka nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 2 pkt 4 cyt. ustawy podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przelew wierzytelności zgodnie z art. 510 Kodeksu cywilnego odbywa się na podstawie umowy sprzedaży, zamiany ,darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności, a zatem umowa taka należy do kategorii umów, które podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art 7 ust. 1 w/w ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 2 ust 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle oraz ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz grunty.

Sprzedaż wierzytelności nie jest sprzedażą towarów. Wierzytelności będące prawem majątkowym w rozumieniu przepisów prawa cywilnego, nie są bowiem towarem zgodnie z definicją zawartą w cytowanym powyżej przepisie art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Wobec powyższego sprzedaż wierzytelności własnych nie stanowi dla sprzedającego usługi pośrednictwa finansowego.

Instytut sprzedając wierzytelności własne nie świadczył usług pośrednictwa finansowego i nie został opodatkowany z tytułu dokonania tej czynności podatkiem VAT. Firma która zakupiła wierzytelność świadczyła wprawdzie usługi pośrednictwa finansowego lecz nie miała obowiązku podatkowego z tytułu samego nabycia wierzytelności. Nie uzyskała ona bowiem obrotu w rozumieniu art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług. Obrót taki firma ta uzyska dopiero w przyszłości, gdy sama dokona zbycia zakupionej wierzytelności i z tego tytułu będzie opodatkowana lub zwolniona z podatku VAT. Dopiero takie przyszłe czynności nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Z powyższego wynika, że sprzedaż wierzytelności własnej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych wobec powyższego Instytut zobowiązany jest do zlożenia deklaracji PCC-1.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj